A lejárati dátum meddig érvényes a gyakorlatban?
Mire vagy konkrétan kíváncsi?!
Mert a feltett kérdésre csak annyit lehet válaszolni, hogy addig a napig, ami fel van tüntetve...
Olyan, hogy "lejárati dátum" nem létezik!
VAN fogyaszthatóság ideje - ez az, amíg garantáltan ehetö, ez után nem vállalnak felelöséget, ha beteg leszel az adott élelmiszertöl - de igen ritka, amire ez van feltüntetve.
MEG VAN a minöségét megörzi - ez azt jelenti, hogy eddig ai idöpontog garantálják a tökéletes íz-, illat- és állagminöséget, ennek lejárta után még egy ideig (általában a szavatossági idö egyharmadáig) minden probléma nélkül fogyasztható, nem ártalmas, csak esetleg nem annyira jó ízü. A fogyaszthatósági idö lejárta után a legcélszerübb megnézni, meszagolni, megkóstolni, ha kb. olyan, mint egyébként, akkor simán ehetö!
Én volt, hogy 4 napja lejárt joghurtitalt is megittam, mert ugyanolyan volt az íze meg az illata is, mint a frissnek, nem is volt utána semmi bajom.
De olyan is volt már, hogy pl. a túró 2 nappal a lejárati dátum előtt már savanyú volt
Kicsit keverik és összemossák itt néhányan a fogalmakat...
Van fogyaszthatósági idő, és van minőségmegőrzési idő. Ez két külön dolog.
A fogyaszthatósági idő jelöli azt az időpontot, ameddig az étel fogyasztható. A gyorsan romló élelmiszerek kapnak ilyen lejárati dátumot, például húsok, felvágottak, tejtermékek*. Az időpontot célszerű nagyon betartani, mivel ezekben az élelmiszerekben nagyon gyorsan képesek káros baktériumok, mikrobák elszaporodni, különösen, ha nem megfelelően tárolták.
A minőségmegőrzési idő a kevésbé, vagy egyáltalán nem romlandó élelmiszereknél van használatban, és ez inkább egyfajta minőségi garancia. Azt jelenti, hogy megfelelő tárolási körülmények közt a termék az adott ideig garantáltan eredeti minőségben megmarad. Utána sem romlik meg általában még hosszú ideig, csak az állaga, színe, íze gyengülhet/romolhat, szóval az élvezeti értéke csökkenhet.
*Kis kiegészítés a tejtermékek fogyaszthatóságához... Érdekes kérdés az érlelt, savanyított tejtermékek esete, mint például a tejföl, joghurt, sajt, stb. Ezeken ugyanis többnyire fogyaszthatósági idő van feltüntetve, de állaguk, érési folyamatuk során valójában általában sokkal tovább eltarthatók, és fogyaszthatók, mint amit ráírnak. Ezt nem szoktam érteni. Például hónapokig érlelnek egy sajtot, aztán mikor megveszed, mondjuk egy hét múlva dobd ki? Vagy a tejfül például, gyakorlatilag megfelelő tárolás mellett sokszor hetekkel, de akár 1-2 hónappal a lejárati idő után is ugyanolyan, mint frissen. Joghurt valamivel kevesebbet bír, de az is pár hetet simán.
Mindenesetre az a lényeg, hogy a fogyaszthatósági időt - főleg húsoknál - érdemes nagyon szigorúan betartani, bizonyos termékcsoportoknál, ha nem észlelhető minőségromlás, rossz szag, állag, íz, akkor fogyasztható a lejárati idő után is, alaposan megvizsgálva, és csakis saját felelősségre természetesen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!