Leendő programozóknál mit bizonyít a diploma megléte? Az informatikai képzés rendkívül elavult ebben az országban, és sok helyen gyakorlatilag kiröhögik az állásinterjún az informatikusokat, mert az iskolai tudásukkal akarnak érvényesülni.
Hogy mit bizonyít egy diploma?
Miért, szerinted az előnnyel indul a munkáltatók szemében aki soha nem is tanult ebben a "nevetséges" felsőoktatásban, hanem helyette otthon tanulgatott valamicskét?
A diploma megléte igenis számít. A tudás jobban számít, de ha nincs diploma, akkor sokkal nehezebb megkapni egy munkát amire egy diplomás is pályáz. Illetve a létra feljebb mászásáért is szükséges egy diploma. Hiába találtál egy jó munkát és jól is keresel, ha feljebb akarsz jutni, akkor úgyis elküld a munkáltató, hogy legalább levelezőn kezdj el egy szakot, vagy keres egy képzettebbet, akit könnyebben formálnak a magukénak.
Már nem egy olyan esettel találkoztam, hogy azért iratkoztak be mérnökinfóra/proginfóra, mert a munkáltató megköveteli, akkor is ha jó vagy az adott területen.
Ha szerinted egy munkáltató kinevet egy friss diplomás informatikust, akkor mit kezd egy OKJ-s/FOSZK-os vagy "otthon képzett" egyeddel?
Az oktatás Magyarországon valóban romokban hever, de még mindig jobb mint a semmi, és egy jó kis ugródeszkának minősül. Nem egyből senior munkákra kell jelentkezni (hogy ott valóban kinevessenek), hanem juniorra. Egy pár év múlva meg nem a munkáltató válogat, hogy kit vesz fel, hanem te választhatsz hogy hol akarsz dolgozni, mert megteheted. (Bár ez egyénfüggő).
Az, hogy egy oktatási rendszer romokban hever, vagy a tanterv elavult stb. nem jelenti azt, hogy a papír se érne semmit. Ha valaki végiggürcölt 3–5 évet egyetemen, akkor azért csak tanult valamit… rendben, nem egészen azt, amit kellett volna, és nem olyan színvonalon; de azért valamit csak tanult. És a munkáltatónak pontosan erre a valamire van szüksége.
Az OKJ, FOKSZ stb. teljesen más téma, ott az a gond, hogy 1–2 év alatt nem tudod magadat agysebésszé képezni, tehát ott már eleve a volumen is problémás.
Nem is az a feladata az egyetemnek, hogy minden technológiát megtanítson a hallgatóknak. Informatikában kiemelten igaz, hogy ezek nagyon gyorsan változnak, amit tegnap még mindenhol használnak, az holnapra kikopik. Így nem is lenne értelme túl mélyen belemenni ezekbe, ehelyett viszont lehet olyan dolgokat tanítani, amelyek sokkal általánosabb érvényűek, illetve valamilyen szemléletet adnak. Emellett azért van lehetőség egyetemen is speciális dolgokat tanulni, ha nem is kötelező tárgyként, de szabadon választva.
Persze elismerem, hogy lehetne jobb is az oktatás informatikai szakokon, de azért nem annyira rossz a helyzet. Ezt úgy mondom, hogy jártam is oda, és nem csak kívülről próbálom megítélni, mennyire rossz lehet. Én az egyetemen tanultam meg pl. a C++ és a JAVA programozási nyelvet, amelyek elég versenyképesek és már bizonyították, hogy tartósan fenn tudnak maradni. Közben meg sokan el sem tudják képzelni, hogy az egyetemen hasznos programozási tudást fel lehet szedni, a legtöbben kívülről erre panaszkodnak, és talán mégsem jogos ez. És persze egy egyetem nem csak programozási nyelvekről szól, és igen, pár dolog túl van erőltetve, de összességében nem mondhatom, hogy semmi hasznosat nem lehet megtanulni egy egyetemen. Ha van mellette már valami munkád is, akkor úgy jöhetsz ki, hogy elég könnyen elkezdhetsz válogatni a munkaerőpiacon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!