Másnak is jól esik ilyen élelmiszer árak mellett a kertből ingyen szedni a zöldséget?
Igazából évek óta van veteményesünk, szóval nem először érzem ezt, de most jutottunk el oda, hogy a dolgok nagyját megtermeljük magunknak, tök olcsón, mert lényegében csak a vetőmagra költünk pár ezret minden évben.
Ma reggel is csak ki kellett mennem, kávézás közben leszedegettem a paradicsomot, paprikát, uborkát, cukkinit.
Múlt héten szedtük fel a lilahagymát és fokhagymát, tele a konyhakert bazdalikommal, kaporral, petrezselyemmel. Lassan szedhető a csemegekukorica, érnek a tökök, a káposzták. A saláta nagy része kiégett, de eddig folyton volt és most is van még egy kevés. A múltkor már felhúzgáltam pár szál répát meg fehérrépát. A fagyóban már ott a spenót és a borsó.
Na most, mi főleg zöldségeket eszünk, úgyhogy elég sokat megspórolunk itt 100 nm-en. Ki van még így vele, hogy nem csak gyep és díszkert van a telkén? :)
Hát azért az "INGYEN"-nel nem értek egyet!
Ha te ezt írod, hogy "... mert lényegében csak a vetőmagra költünk pár ezret minden évben." akkor neked életedben nem volt konyhakerted, mert láthatóan gőzöd nincs róla, csak az álmaidat regéled a panelből.
A konyhakert szinte annyiban van, mintha a piacon megveszed (a multiknál kapható még sokszor olcsóbb!) csak éppen nem kell elmenned a piacig.
A konyhakert nem csak a vetőmagról szól - és akkor még a belefektetett munkát nem is forintosítottam! - hanem talaj előkészítésről, trágyázásról, palántázásról, locsolásról, permetezésről, tápozásról, kártevőirtásról, talajfertőtlenítésről ...stb, stb.
Ha a saját kutadról megy a locsolás - ilyen szárazságban egész nap permetezve - akkor a villanyszámládat nyomja, ha vezetékes vízről, akkor nagyon gazdagnak kell lenned az "ingyen" zöldségért.
Csak hogy tudd!
Nyilván nem ingyen van...
De maga a kertészkedés örömet is ad - nem csak költség...
És tudod, hogy mit eszel.. Mert nem vegyszerezed.
Tuti jó dolog leszakítani pár szem paradicsomot, közvetlenül vacsi előtt... :) Nálunk most cukkini-áradat van, egyetlen bokorról lejön hetente másfél kiló... :-D
Kedves 3-as!
Vegyszermentes konyhakertem van, és nem, a vetőmagon kívül nemigen költök semmire, amit itt felsoroltál. Évközben gyűlik a saját komposzt, palántákat magamnak nevelek magról, nem szoktam permetezni, csak házi permetszerekkel, csalánlével és ilyesmivel.
Tápozás még talajfertőtlenítés? Konyhakertről beszélünk, nem angolgyepről, ki tápanyagoz manapsàg egy veteményest?
Igen, valóban van kutam, de én ilyenkor is csak max. 2 naponta locsolok, a mulcs takarja a talajom.
Valamennyi meló nyilván van vele, de mivel nem?
#4
"De maga a kertészkedés örömet is ad - nem csak költség..."
Baromi jó dolog 45 fokban kertészkedni, mit ne mondjak!
De tény, hogy "Úrnak és parasztnak születni kell!"
"És tudod, hogy mit eszel.. Mert nem vegyszerezed."
Arra azért kíváncsi lennék, hogy minden vegyszerezés nélkül milyen lesz az a termés!
"Namost pl az én bérem óránként netto 2000, annyit kötve hiszem, hogy spórolsz vele."
Az enyém is kb. ennyi, de ha otthon vagyok, munka után nem fizet a főnököm, másoknak igen? :D
#6: konyhakertről van szó, nem kereskedelmi mennyiségben termelő ültetvényről!!!! :))))
Ne mondd már nekem, hogy 10 tő paradicsomot, vagy 2 bokor cukkinit órák hosszat kapálni kell....
Egyedül a szőlőt permetezzük - 1x! Fél órányi munka.
#5
Kérdező!
Ezeket annak mesélgesd, aki nem ért hozzá!
Csalánlé? Ne nevettess!
A csalánlé elvileg a tetvek ellen lenne, de mióta a már a csalán is tetvesedik, azóta rájöttek, hogy marhaság.
És a talajfertőtlenítésről:
Talajfertőtlenítést nem csak golfpályákon csinálnak, hanem a talaj számos kórokozó gombának, baktériumnak és kártevő féregnek, lárvának az otthona. Tavasszal kiemelt fontosságúvá válik az ellenük való védekezés.
- A cserebogár pajorok nagyétkű kártevők: 11-12 °C-on már megkezdik a táplálkozást, elrágják a fejlődő növények gyökereit, így a növények sárgulnak, lankadnak, súlyos esetben elpusztulnak.
- A nedves talajban tenyésző különféle baktériumok és gombák megfertőzhetik a növényt, a fertőzés hatására a gyökérnyaknál elvizenyősödnek a szövetek és a növény eldől. Erre a palántadőlésnek nevezett betegségre különösen a frissen kikelt csíranövények érzékenyek, a betegség biztos pusztuláshoz vezet.
- A fonálférgek a legnagyobb számban előforduló többsejtű organizmusok a világon. Egyetlen marék művelt talajban több millió ilyen apró élőlény található. A hasznos fajták rengeteget tesznek a talaj egészségéért. Káros fajtái azonban nyálukkal feloldják a növények sejtjeit, hogy táplálékként felszívhassák azokat. A növények fejlődése megakad: levélvesztés, torz fejlődés jellemző rájuk.
És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a vakond odamegy, ahol terített asztal várja ezekből és sikeresen kitúrja a növényeket.
Hát ezért kell a talajt fertőtleníteni!
Ilyen hőségben 2 naponta locsolsz?
Kac-kac mulcsozás! Nyugtasd csak magad!
A konyhakerti növényeknek nem csak gyökerük van, hanem levelük és termésük, vagy levéltermésük, amit locsolni kell!
Kíváncsi lennék egyébként, hogy a millió gomba (pl. lisztharmat) bakteriális fertőzés, rovarkártevők ellen vegyszer nélkül hogy védekezel!
De tudod mit? Nem is érdekel!
Csináld, ahogy neked megfelel, csak ne állíts hülyeségeket!
9-es, lépj be Facebookon pl. a Vegyszermentes kertek csoportba, még fogsz lepődni, milyen bio konyhakerteket találsz ott.
Le merem fogadni, hogy sosem volt még konyhakerted vagy ha van is, elmúltál már 50 éves és a régi szokások szerint kertészkedsz permakultúrás módszerek helyett.
Engem ki lehet röhögni, de attól még gyönyörű és bőtermő a kertem, nem viszi el minden évben a termést a sok betegség. Ha van is ez-az, hát így jártam, ennyi, nem sikerül minden mindig, abba nem halunk bele.
De a ti elgondolásotok alapjàn már kihalt volna az emberiség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!