Ha valaki vegán, vagy vegetáriánus, akkor csak bio élelmiszereket fogyaszthat vagy sima zöldséget/gyümölcsöt/gabonát is ehet?
A vegán és vegetáriánus alapvetően csak annyit jelent, hogy nem eszik állati eredetű élelmiszert vagy húst.
Hogy bio-e az, amit megeszik, az egyéni, ilyen szabály nincs és szvsz túl sok értelme sincs.
A előző bár igazat állít, de nem teljesen. Ugyanis léteznek vegetáriánusok, akik tejtermékeket, és/vagy tojást is fogyasztanak: lakto-vegi, ovo-vegi, lakto-ovo-vegi.
A vegán és a vegetáriánus nem ugyanaz, bár ha nincs "tétje", mindkettőt veginek rövidítem. De a pontosság kedvéért azt is jelzem, hogy a vegán szót a nyers növényi ételeket fogyasztó vegetáriánusra szokták inkább alkalmazni. A vegetáriánus szó meg egy "nagyobb halmaz", egy általánosabb fogalom:
Bármi ehető dolog fogyasztását jelenti, ami NEM vágóhídról való.
Elsősorban két fő oka szokott lenni a vegetáriánusságnak: erkölcsi, és/vagy egészségügyi.
(Aztán van, aki sajnos divatból vegi, meg létezik, aki pusztán fogyni szeretne, vagy súlyát szinten tartani, és csak ezért, bár hormonális okokból léteznek duci vegik is.)
Sose láttam még, hogy a vegánt a nyersvegánokra mondták volna. A veganizmus ősrégi dolog és szó és tipikusan jóval szélesebb, mint a nyersveganizmus.
A bio opcionális, ahogy már írták. Mivel sok vega és főleg vegán nagyon odafigyel rá, hogy mit eszik, esélyes, hogy szimpatizál a bio termékekkel, de nyilván a nagy tömegek számára ez azért nem valósítható meg...
Én inkább arra figyelek, hogy fair trade termékeket vegyek. Ha tehetem, támogatom a helyi termelőket, járok piacra. (a piacon sem minden termelő árul bio, jó minőségű termékeket sajnos, de vannak lelkiismeretes emberek is)
Ha szupermarketbe megyek vásárolni, akkor ott általában nem bio-t vásárolok, hiszen a legtöbb "bio" élelmiszert is tartósítják valamikkel, éretlenül szedik le azokat a gyümölcsöket is stb.
gabonát értelmes ember nem fogyaszt, semmilyet. Nem étel.
Ellenben a hüvelyesek, gomba, zöldségek és gyümölcsök, amik a Kárpát-hazában megteremnek, igen. Plussz olajos magvak. Ezek az ember táplálékai, ételei.
De, a gabona príma kalóriaforrás, anélkül sokan átkozottul nagy bajban lennének... Nem mindenki bírja a rengeteg zsírt vagy a napi 1 kiló hüvelyest meg ilyenek.
Vegánként pedig főleg hasznos tud lenni a gabona, már amennyire tudom, mindenesetre gabonás napokat könnyen összehoznék, nélküle necces, ezért sincs gyakran növényi napom, a sok gabona számomra nem opció.
Kevés gluténmentes gabonát azért még eszem, mert nagyon jó tud lenni. Kit érdekel, hogy egyesek szeint nem étel? A sör teljesen bizonyosan nem étel, sőt sejtméreg, mégis jó inni és nem is árt meg... :)
A cukoralkohol sem étel, de miért ne dobnánk fel vele az életünket néha, ha nekünk úgy lelkileg sokkal jobb? Bár ez bizonyára probléma egyesek szerint. Én örülnék, ha ez lenne a legnagyobb pszichés vagy akár fizikai problémám...
a "vegán szót a nyers növényi ételeket fogyasztó vegetáriánusra szokták inkább alkalmazni. "
nem helyes, mert a A vegán szó azokat az embereket jelöli, akik nem fogyasztanak, és nem használnak állati eredetű termékeket sem étkezés, sem öltözködés, sem szórakozás terén. Ugyanígy a háztartásukban, és ameddig el tudják kerülni, az egészségük megőrzésében sem.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a vegánok nem esznek
húst, tojást, tejterméket, mézet, emellett nem használnak
vagy viselnek gyapjú, bőr vagy toll holmit, nem járnak
állatkertbe, lóversenyre, vagy olyan cirkuszba, ahol
állatokat szerepeltetnek. Nem használnak állatokon
tesztelt vagy állati eredetű összetevőket tartalmazó
kozmetikumokat és tisztítószereket, s ameddig lehetséges,
ilyen gyógyszereket sem szednek. Tehát a vegán az egy életstílus :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!