Hogy van az, hogy a meleg tejtől elalszunk, és a kávétól meg felébredünk, de ha összeöntjük a kettőt bármilyen mennyiségben, akkor a kávé győz?
A tejben elvileg van triptofán, ami van számos más élelmiszerben: joghurt, túró, tojás, halak, csirkehús, földimogyoró, zabpehely, stb… A triptofán a szervezetben aztán szerotoninná alakul át (ami kényelemérzetet, boldogságérzetet okoz), majd melatoninná alakul (ami az alvási ciklust szabályozza). Tehát a triptofán nem altató, de képes kicsit növelni a komfortérzetedet, és a természetes alvási ciklusodra is pozitívan hat.
Viszont egy pohár tejben koránt sincs annyi, hogy annak jelentős tényleges hatása legyen. A meleg tej ivásának inkább pszichés hatása van. Ugye az újszülött anyatejet iszik, és nem is kevés mennyiségben. Ez valóban nyugat, eufóriát okozz. Nézz meg egy csecsemőt szoptatás utáni „tejkómában”. A cukrozott meleg tej pszichésen idézi fel ezt az állapotot. Pont ezért ha a tej nem meleg és/vagy nem kellően édes, akkor a hatás sem akkora. Illetve ha valakit csecsemőkorában anyatejjel tápláltak, akkor annál a hatás erősebb, akit vegyesen, annál kisebb, akit meg tápszerrel, annál még kisebb.
Viszont a kávéban annyi koffein van, aminek a tényleges hatása jelentős. A tej pszichés hatása nem érvénysül, mert egy tejeskávé, egy Cappuccino íze nem annyira hasonlít az anyatejre, pszichésen nem az az érzeted, hogy te most édes meleg tejet iszol, hanem az, hogy te alapvetően kávét iszol. Így hiába van benne tej, ami még ráadásul meleg is, édes is, attól még a fenti pszichológiai hatás nem érvényesül, illetve jóval kevésbé, mint amennyire érvényesül a koffein tényleges hatása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!