Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Egészséges -e a penészes cégre?

Egészséges -e a penészes cégre?

Figyelt kérdés
A cégre teteje penészes lett, kiburítsam az egészet, vagy csak a penészt szedjem -e le a tetejéről?

2019. júl. 24. 13:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
88%

Ha valami penészes az már aligha egészséges.

Mondjuk arról fogalmam sincs, mi az a cégre.

2019. júl. 24. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Mi az a cégre?
2019. júl. 24. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Mitől lett penészes a cégre? (Cefre?)


Nem mostad meg a gyümölcsöket, a földes gyümölcs olyan baktériumok szaporodását segíti, amelyek a "cégre". romlásához vezet, mert a föld olyan baktériumok és gombák tömegét hordozza, melyek tápanyaga szintén lehet a gyümölcs cukortartalma, illetve az erjedés során keletkező glicerin. A földszennyeződés hatására olyan szúrós szagú és kellemetlen ízű párlat keletkezik, melyet mérgező volta miatt is meg kell semmisíteni.


Penészes, rohadt gyümölcsöket is beleraktál. A rothadó gyümölcs elsősorban moniliával fertőzött, melynek jellegzetes, undort keltő íze sajnos a cefrében jelentkezik, s átmegy a pálinkába is.

Egészséges-e? Ezt innen nem lehet megállapítani, de ami penészes, az nem lehet túl egészséges.

2019. júl. 24. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Cefrét akartam írni, de a telefon "cégre" javította.
2019. júl. 24. 18:21
 5/11 A kérdező kommentje:
A #3-adik hozzászólónak köszönöm a megértést.
2019. júl. 24. 18:24
 6/11 anonim ***** válasza:
83%
de miért mondják azt h nem az egészséges gyümölcsből kell a cefrét csinálni, hanem ami jó rohadt? lekvár a földről
2019. júl. 24. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
79%
Szedd le róla a penészréteget és dobd ki, a többinek nem lesz baja. Ha időnként megkevered a tetejét a cefrének (még akkor is, ha már kész van), akkor nem tud elkezdeni penészedni.
2019. júl. 25. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Phoney ***** válasza:
100%

tegnapelőtt 22:31

Két okból mondják, aki mondják. Az egyik, hogy sajnálják a hibátlan gyümölcsöt pálinkába, már csak azért is, mert nem értenek a cefrézéshez, és ígyis-úgyis hulladék lesz a végeredmény. A másik, hogy egyesek azt hiszik, az erjedés az rohadás, tehát a népi vaslogika és a rossz tapasztalat szerint „a cefrében úgyis megrohad”. Mondjuk egyeseknél tényleg, csak nem ez a cél.

2019. júl. 26. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Lepontoztátok ugyan a 7-es hozzászólót, de ha saját maga főzi a cefrét és a penészréteg még csak vékony, hártyaszerű, akkor tényleg érdemes megpróbálni lehalászni a tetejéről és azt lefőzni (azonnal!). (Fizetni érte, egy próbáért nem érdemes!) Az is kérdéses, hogy még erjedés alatt alakult ki a penész vagy már az erjedés után... mert ha erjedés közben is kitudott alakulni, akkor nem csak a gyümölcs kezelésével, hanem még erjesztéssel is hibázott a kérdező.


6-os, azon emberek, akik ezt mondják neked, többek között Ők azok, akik miatt egy teljesen hibás kép alakult ki a pálinkáról sokakban, sőt nem ritka, hogy egyesek egy "pálinkahibát" tudnak be a pálinka egyik tulajdonságának és kedvelik, igénylik azt, ahogy az sem, hogy a pálinkát pusztán az ebből gyűjtött rossz tapasztalat miatt nem kedveli valaki és csak nagyon nehezen rávehető arra, hogy kóstoljon meg egy (valóban) pálinkát.


Kérdező, leírok egy-két alap dolgot, amihez mindig tartsd magadat:

1. a cefre csak ép, egészséges, érett, étkezési gyümölcsből készüljön. Értsd olyanból, amit meg is ennél!

2. az erjesztőedény nagyságát a napi feldolgozott mennyiséghez kell méretezni. Azaz ne gyűjtögesd napokig a gyümölcsöt. Igyekezz arra, hogy egy hordó/edény 1 nap alatt (aznap) "megteljen" (azaz legalább a 3/4-éig max. 4/5-éig megteljen).

3. a gyümölcsöt alaposan meg kell mosni, el kell távolítani róla a szennyeződéseket, ma gyak. az eső is sok hordalékot hoz, le se kell essen ahhoz, hogy fertőzést vigyél be...

4. a gyümölcsöt mindig pépesítsd és magozd. Erre vannak különböző technikák, ha kell tanács, írj privátban. Pépesítéshez húsdarálót ajánlok.

5. Ha kész egy hordó cefre, arra először tegyél pektinbontót, ekkor lehet várni (hagyni dolgozni kb. 2 órát). Majd én ajánlom, hogy élesztőtápanyagot is tegyél rá (sokan kihagyják), én Optimum White illatfokozót használok, emellett is még használható élesztőtápanyag (pl. Uvaferm Uvavital). A csomagolásokon le van írva, mit hogyan kell alkalmazni. Ezután tegyél rá fajélesztőt. Csonthéjasokra, bogyós gyümölcsökre Uvaferm CM-et ajánlom, almára, körtére stb. Uvaferm 228-at. Ezzel gyak. kizártad a vadélesztőket.

6. Ha ez is megvan, akkor a hordó fedelébe építs bele egy kotyogót, abba tölts vizet (feléig), majd zárd le a hordót.

7. a cefrét mindig napfénytől védett, hűvös helyen erjeszd majd tárold! 18 fokot házi körülmények között csak kevesen tudják tartani, pincében lehetséges, de sok a hülye, így azt nem szoktam ajánlani, páran már lenn maradtak a pincében. Ha tudsz tartani 22-25 fokot, az még abszolút elfogadható. Lényeg, hogy a nagy hőingadozást tudd kizárni (éjszaka-nappal)!

8. A cefrét főerjedési időben naponta 1-2x nyomkodd le egy nyomófával (csömiszköld le), nem barom állat módjára, hanem óvatosan, lassabb mozdulatokkal, mert 1. nem szabad ezzel levegőt pumpálnod a cefrébe, 2. a hordóból sem kellene túlzottan "kilökni" a CO-t. Lenyomod, s azonnal visszazárod.

9. Amit érdemes venned: refraktométer, hogy tudd figyelni a cukor fogyását. Esetleg pH mérő, ha szükséges akár már az erjedés miatt is savaznod avagy a tárolás miatt. Ennek olvass utána részletesen a neten, de ez nem egy olyan dolog, ami elkerülhetetlen, feltétlenül muszáj!

10. Ha kierjedt a cefre, akkor azt minél hamarabb főzd ki.


Így nem lesz penészes a cefréd, ez garantált és én merem garantálni, hogy a kihozatalod is több lesz, a pálinkád ízesebb, illatosabb lesz (helyes főzési eljárás mellett természetesen!)


Cukrozás tekintetében, ha esetleg cukrozol, mert ez is általános beidegződés... Ha a gyümölcs cukorfoka eleve magas, akkor semmiképp se tedd!!! Ha kevésbé magas (és ebben oszlanak meg a vélemények), én azt állítom, hogy tehetsz rá, de 2-3%-ot ne lépd túl. Kb. ez a határ, e felett hígul a végeredmény, ezt betartva viszont javítja a végeredményt és nem a kihozatalra gondolok, az legyen 20-ad rangú! Ezt úgy értsd, hogy 100kg gyümölcsre 2-3kg cukor, ez szirup formájában, azaz vízben feloldva, ennek hőmérséklete a cefre hőmérsékletéhez közelítsen, és még a cefre kezelése előtt öntsd rá! Olyat ne csinálj, amit nagybácsi, apu, papa javasol, hogy rátolsz 10-15% cukrot. Tök fölösleges, a pálinka jellegtelen lesz, benn fog maradni cukor, ennyi nem tud átalakulni, nettó pénzkidobás!

2019. júl. 27. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Annyit még hozzátennék az előző hozzászólásomhoz, hogyha a leírt kezelőanyagok árát megtekinted és úgy gondolod ennyit nem szánnál rá egy cefrére, akkor legalább annyit javasolnék olcsó megoldásként, hogy vmi olcsó élesztőt minimum alkalmazz, mondjuk Unikén borélesztő vagy vmilyen instant pékélesztő. (Eleve nem ajánlanám, ha egy mód van rá, de ha valaki is az ár miatt utasítja el, azoknak legalább ezt szoktam mondani...)


Így egyébként ha magad főzöd, akkor 1L pálinka (amennyiben a gyümölcs ára is bele van számolva és magad főzöd) hozzávetőleges költsége 1800-2900 forint, szóval nem a semmiből valami történet. Ezért sem értem azokat, akik vesznek házi pálinkát. Mert aki eladja, az egy dolog, hogy egy felelőtlen idióta, de aki megveszi, az mit gondol és mit vár? Ha az jól készül, akkor annak költsége annyi, mint amennyiért megveszi... :D Azért ezt tessék átgondolni, gondolja át mindenki, aki megveszi. Itt lép képbe egyébként a pálinkáról kialakult hibás kép, azok tábora akik pálinkahibát keresnek egy pálinkában és azt kedvelik! Mert az az Ő piacuk valójában!


Alább látható és egy viszonylag jó kihozatallal számolva (10%):


100kg cefre költsége:

Gyümölcs /átlag/ 25000 Ft

Lallzyme HC pektinbontó 100 Ft

Optimum White illatfokozó 590 Ft

Uvaferm Uvavital élesztőtápanyag 300 Ft

Uvaferm fajélesztő 450 Ft

Foamsol habzásgátló 70 Ft

víz 100 Ft

fűtés 1200 Ft

desztillált víz 2000 Ft

Össz: 29720 Ft


1 liter pálinka ára: 2972 Ft


Ezekből mind durván farag az, aki eladja! Nyilvánvalóan és eleve már úgy gyűjti (szelektálja) a gyümölcsöt, hogy az "eladásra lesz". No és úgy számol mindenki, hogy hát jó, hülyegyerek, hisz a gyümölcs ott van a fán, az terem, avagy úgy "szereztem" ingyen. S akkor az ingyen van? Mert el is lehetne azt adni (úgy, hogy nincs vele dolog), nem? És el is adod azt kvázi, csak pálinka formájában! És mennyiért is adod el? A piaci kilónkénti ár árában adod el pálinka formájában? :D Tehát egy kistermelő (vagy bárki) leszedi, kiül vele a piacra és eladja annyiért, mint amennyiért te az abból készült pálinkát adod el, mert úgy számolsz, hogy a te fádon vagy a haver fáján megtermett gyümölcs az "ingyen" volt. Ingyen volt, de annak önmagában van értéke! :) Na mindegy... ezt csak így erősen zárójelesen!

2019. júl. 27. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!