Magyarországon miért van pálinka mánia?
Lehet csak én látom rosszul és nyilván a tapasztalatom nem reprezentatív. Viszont én úgy látom, hogy főleg a 30+os korosztály körében ha röviditalról van szó, akkor a pálinka az első.
Én a fiatalabbak köze tartozom úgy látom sokkal kevesebb fiatal szereti/fogyasztja ezt az italt mint a szüleink generációja. Ha rokonságban, idősebb társaságban van rendezvény és más röviddel nem készülnek, akkor sörözni/borozni szoktam, mert a pálinkától a hideg kiráz.
Ittam már rossznak mondott whiskyket, olcsóbb vodkákat tisztán de még egyik sem volt kellemetlenebb mint a tipikus házipálinka. Még az ilyen bolti, gyengébb likőr jellegűeket (Fütyülős pl) megiszom, de ilyet 20-ból egyszer látok. Szinte mindenkinek van olyan nagyapja, ismerőse, barátja, unokatestvére, kollégája aki otthon főzi (mert elvileg ért hozzá). És ezek a pálinkák előbb utóbb egy karácsonyi ebéd asztalán kötnek ki. 50% alá nem is mennek, mert “az b**is, meg azalatt csak víz” szokásos bullshitek. 50% körül pláne fölötte én nem is érzek ízt. Illata még oké, lehet érezni, hogy milyen gyümölcs, utána meg csak kapar és mar.
Miért nem lehet otthon 37-40%-ra főzni mint amilyen egy vodka/whisky? Hatása ugyanúgy lenne, hisz vodkától is nagyon csúnyán belehet rúgni. De mégse ezt a tüdőig hatoló égető érzést hagyná maga után.
Értem, hogy hungarikum de lehetne ez egy sokkal jobb ital is szerintem. Persze biztos van jó minőségű bolti is aminek komolyabb ára is van, de őszintén ki találkozott mostanában 7-8 ezer/fél liter árú pálinkával egy családi összejövetelen?
Az a baj, hogy boltban vásárolt, bevizsgált, viszonylag szigorú szabványoknak megfelelt italokat hasonlítasz, retkes, rohadt (amit a gereblye összehúz) gyümölcsből készült, koszos, levegős hordókban tárolt és otthoni ócskavasban főzött pálinkához. (Sajnos a bolti pálinkák között is sok a selejt, a pálinkafogyasztás kultúrája az utóbbi években emelkedik, de nagyon mélyről kell felkapaszkodni..)
Ha minden fázist szakértelemmel végeznek, akkor a pálinka bőven megállja a helyét a gabonaszeszhez képest.
"a pálinka egy büntetés,"
Ez így van! Az asszony meg azt hiszi szórakozni járok...
Így van, nálunk ez a hagyomány. Nálunk a többség lenézi a gabonapárlatokat, a világ más részein meg nem akarják elhinni, hogy gyümölcsből is lehet jó minőségű alkoholos italt készíteni, nem csak gabonából.
Ha nem lenne hagyomány, meg nem lenne olyan sok embernek felesleges gyümölcse, akkor nem lenne ennyire elterjedt a pálinka. Amerika vidéki részein meg a házilag (szintén többnyire illegálisan) készült whiskey az igazi ital, amire esküsznek az emberek. Mert ott meg az a hagyomány. És azt is lehet jól is csinálni, meg rosszul is.
A pálinka 37,5 felett hívható pálinkának, de a pálinkafőzdékben megkérdezés nélkül 50-esre csinálják, esetleg 49-re. Mert az a lényege, hogy erős legyen, ahogy nagyapáink idejében. És nem a cukrozás miatt lesz erősebb, hanem mert nincs visszahígítva kellően. A tisztázást (finomítást) követően a rendes pálinka általában 55-65 közötti, ezt hígítják vissza 50-re desztillált vízzel.
Az esetek többségében nem az alapanyaggal rontják el, meg nem is a túlcukrozással, hanem a kezeléssel és a főzéssel. Pl. állandóan felnyitogatják az erjedés rendes beindulása előtt meg a főerjedés lezajlása után is, kevergetik meg ilyesmi, így szépen kiengedik az edényből a széndioxidot, ami a felszínen elterülve meggátolná a cefre megromlását.
Aztán persze ott van a házi (szinte 100 %-ban illegális) főzés, a főzögetők többsége nem is ért hozzá, meg nincs is kellő felszerelése hozzá, hogy ne a szerencsén múljon, hogy hogy sikerül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!