Mennyit kell innom ahhoz egyszerre hogy alkohol mérgezésem legyen?
Alkoholmérgezés Cikk nyomtatása
Cikk küldése
Ha valakinek alkoholmérgezése van, ez azonnali orvosi segítséget igényel.
Alkoholmérgezés akkor alakul ki, ha veszélyes mennyiségű alkoholt fogyasztunk, mely akár halálos kimenetelű is lehet. Azoknál, akik túlélik a mérgezést, gyógyíthatatlan agykárosodás is előfordulhat.
Különösen veszélyes, ha gyorsan fogyasztunk el nagyon nagy alkoholmennyiséget, mert előfordulhat, hogy halálos mennyiségű adagot fogyasztunk el mielőtt eszméletünket veszítenénk. A legjobb megoldás az, ha visszafogottan fogyasztunk alkoholt, s kerüljük az olyan játékokat, melynek keretei között egyszerre vagy rövid idő alatt kellene nagy mennyiségű alkoholt elfogyasztanunk. A 18 év alatti és tapasztalatlan alkoholfogyasztók számára fokozottan áll fenn az alkoholmérgezés veszélye.
Amikor valaki nagyon nagy mennyiségben fogyaszt alkoholt, a légzése lelassul, és az agyban oxigénhiány lép fel. A túlzott mennyiség ellen folytatott küzdelem és az oxigénhiány végül oda vezet, hogy az agy leblokkolja azokat a testi funkciókat, melyek a légzést és a szívritmust szabályozzák. Ha ez bekövetkezik, az alkoholt fogyasztó személy ebbe belehalhat.
Figyelmeztető jelek
A következő jelek például arra utalnak, hogy az illetőnek alkoholmérgezése lehet:
Mentális zavar
Nehéz felébreszteni
Bódulat, eszméletvesztés, kóma
Hányás
Rohamok
Lassú vagy rendszertelen légzés (ha két lélegzetvétel között több mint nyolc másodperc telik el)
Kékes árnyalatú bőr, sápadtság és/vagy hideg, nyirkos bőr
Alacsony testhőmérséklet
Erős alkoholszag
Az embereket nem lenne szabad hagyni, hogy „kialudják" a nagy mennyiségű alkohol hatását - ez akár halálos hiba is lehet. Egy ember véralkoholszintje még azután is tovább emelkedhet, hogy elájult.
Egy ember szenvedhet alkoholmérgezésben akkor is, ha nem produkálja a fenti tüneteket. Ha gyanakszunk rá, hogy valakinek alkoholmérgezése lehet, azonnal kérjünk orvosi segítséget.
Ugyanazon mennyiségű alkohol a különböző személyeknél más-más fokú ittasságot-részegséget okoz, köszönhetően az egyéni toleranciának. Nagyobb mennyiségű ital fogyasztása vagy alacsonyabb alkoholtolerancia súlyos mérgezést okozhat.
Az ittasságnak több fokozata ismert, melyet a véralkoholszintek alapján szokás osztályozni. A klasszikus felosztás az alábbi:
1. Ittasság (0,5-1,5 ezrelékes véralkoholszint)
Alkoholszagú lehelet, kipirult arc, nedvesen csillogó szem, vérbő kötőhártya. A pulzus és a légzés szapora, a vérnyomás emelkedett. Bőséges verejtékezés és megnövekedett mennyiségű vizelet kiválasztása jellemző. A kedélyállapot emelkedett, az ittas személy általános eufóriát érez, hevesen gesztikulál és bőbeszédű.
Cikkünk a hirdetés után folytatódik
1,2-1,5 ezrelék véralkoholszintnél a helyzetérzékelés csökken, a finom, kis terjedelmű mozgások, a térlátás és az egyensúlyérzékelés zavara figyelhető meg. A reakcióidő megnyúlik. A pszichés állapotot a gátlások eltűnése, a veszélyérzés hiánya jellemzi. A beszéd galuskássá, elkentté válik.
Mit NE tegyünk mérgezés esetén?
--------------------------------------------------------------------------------
Ha a beteg, aki lenyelte a mérget, nincs eszméletlen állapotban és elmúlt kétéves, akkor itassunk vele 2-3 pohár vizet és hánytassuk meg.
Ha eszméletlen a beteg, fektessük oldalára, hogy az esetleges hányadék a szájon keresztül ki tudjon folyni, megelőzve ezzel a fulladást. Továbbá rendszeresen ellenőrizzük, lélegzik-e, van-e pulzusa.
2. Részegség (1,5-2,5 ezrelék véralkoholszint, excitációs szakasz)
Az arc sápadt. A részeg nyugtalan, sokszor agresszív, néha dühöngő. Az imbolygó, dűlöngélő járás jelzi a nagyobb terjedelmű mozgások zavarát. A beszéd akadozik. Megnő a sérülések veszélye, melyek elesésből, különböző balesetekből, verekedésből származhatnak. Az alkoholmérgezés leggyakoribb, sokszor az életet is veszélyeztető következménye a sérülés.
A pulzus és a légzésszám csökken. Hányinger, hányás következtében a beteg a gyomortartalmat aspirálhatja (a tüdejébe szippanthatja), ami később komoly következményekkel, vagy akár azonnali fulladással járhat. A részeg hangulata deprimált, 2,5 ezrelékes véralkoholszint közelében érdektelenség, aluszékonyság jelenik meg.
3. Alkoholmérgezés (2,5-4 ezrelék véralkoholszint, komatózus szakasz)
2,5-3,5 ezrelék véralkoholszintnél a tudat fokozatosan elvész, a mérgezett egyre aluszékonyabb, kifejezett zavartság mellett egyre nehezebben ébreszthető. 3,5-4 ezrelék véralkoholszintnél a mérgezett kómába esik, vagyis eszméletét elveszti, ingerekre nem reagál és a reflexei sem válthatók ki.
A pupilla kezdetben szűk, később az oxigénhiány miatt maximálisan kitágul. A vérnyomás alacsony, a pulzus alig tapintható, a légzés felületes. A mérgezett székletét és vizeletét maga alá engedi, magára hagyva ellátás hiányában a gyomortartalom aspirációja vagy a nyelv hátracsúszása miatt megfulladhat. A környezeti körülmények függvényében testét a kihűlés, fagyás fenyegeti.
Akár 1 cent vénásan...
Két korsó metil-alkohol...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!