Nem tudom ez mit jelent!
Azért, mert egy sör olcsó nem biztos, hogy rossz minőségű! Ha tudnád mennyire olcsó mondjuk fél liter sör előállítása, akkor meglepődnél.
Egyszer ittam 109 forintos sört. Neuberg-et amúgy 4%-os. HA rossz minőségű sör, akkor ez! A szaga még nem olyan rossz, de körülbelül tiszta olyan, mintha sör szörp lenne. A fura édes utóíz miatt, ami tényleg olyan érzetet kelt, mintha sörízű vizet inna az ember.
"Azért, mert egy sör olcsó nem biztos, hogy rossz minőségű! Ha tudnád mennyire olcsó mondjuk fél liter sör előállítása, akkor meglepődnél."
Az állítás első fele igaz, de a második kiegészítésre szorul. Fél liter sör előállításáról nem lehet megmondani mennyibe kerül, mert attól függ, hogy pontosan, milyen sör.
Két nemesített komló, de különböző árral nyilván, az ipari keserű komló meg nyilván még olcsóbb. És ez csak az egyik összetevő...
Az meg, hogy mennyibe kerül előállítani valamit, nem feltétlen van összhangban azzal, hogy mennyi az ára, mert a Coronita valszeg olcsóbban kijön, mint egy Soproni 1895, aztán mégis jóval drágább. Marketing, azaz parasztvakítás ugye...
Amúgy a kérdező gondolom rossz minőségű sörökként arra gondolt, aminek rossz íze van, vagy nincs. Legalábbis szerintem ennek van értelme, de persze vannak olyan "söresztéták", akik az alkoholfokból következtetnek a minőségre, a Magyar Élelmiszerkönyv szerint meg az a sör már prémium, ami 11 balling fokos. Kész, semmi egyéb kritérium, se pótanyagok maláta helyetti használatának tiltása, se semmi... aha, szóval szilárd alapok tényleg.
15-ös, amit te leírtál, az a szubjektív ízlés, és nem ez alapján döntjük el, hogy melyik sör rossz minőségű. Az eldöntés alapját az képezi, hogy a gyártás során használnak-e fel olyan anyagokat, amiket nem kéne(pl.: kukorica, rizs, aszkorbinsav... stb.), vagy olyan íze lesz, ami nem arra a típusra jellemző/szimplán kellemetlen/nincs neki.
Ezen hármas közül a legobjektívabb az első tényező, hisz minden egyes típusnál lehet tudni, hogy milyen ízvilágot kell várni, és ha valami mellékíz belerondít, akkor könnyen lehet tudni, hogy ez bizony nem sikerült. Például sok szláv kisüzemi söröknél előfordul, hogy IPA-t vagy APA-t főznek, akkor nem határolódnak el eléggé a lageres ízjegyektől, és ezek megjelennek az amúgy felsőerjesztésű sörökben.
A kellemetlenre már lehet mondani, hogy szubjektívebb, bár vannak olyan mellékízek, amelyekről nem tudom elképzelni, hogy bárki is szeresse őket, vagy csak tényleg szemet tudjon hunyni felettük, valószínűleg csak azért nyeli le, mert nem ismer jobbat. Két példa: kevésbé észrevehető, és sokakat nem zavar a vajas, diacetiles mellékíz, amely akkor keletkezik, ha nem hagyják rendesen leerjedni a sört... és valóban igazuk van, mert a liszensz Spatenben lévő hányásíznél sokkal kevésbé zavaró, ebben biztos vagyok, mert a hányás íz elviselhetetlen, senki nem fog itt jelentkezni, aki egy tányér hányást kanalazgatva indítja a napot.
Harmadik pont: nincs neki. Ezen lehet a legjobban vitatkozni, hisz a magyar mainstream nagyüzemi sörök többsége olyan silány, hogy sokan, akik azt a sajátos stockholm szindrómát nem érzik magukénak, hogy társadalmi nyomásra elfogadják, hogy a savanyú, fémes, pocsék lé a sör, bizony menekülni fognak egy másik irányba. A legnépszerűbb irány a jellegtelen sörök iránya(Heineken, Miller, Corona Extra, San Miguel, Birra Moretti, Birra Peroni, Carlsberg... szóval az összes eurolager :D). Ez az effektus a "vakok közt a félszemű a király", hisz az íztelen sör még mindig jobb, mint a pocsék. Más kérdés, hogy ha jobban megvizsgáljuk, akkor ezeknek nincs igazából értelmük. Kulináris élvezetük ugyebár nincsen, ezért vagy szomjoltásra vagy kívánt bódultsági állapot elérésére alkalmasak. Na, hát szomjoltásra a hideg ásványvíz költséghatékonyabb, berúgásra meg a vodka, amiből a normális ugye szintén jellegtelen ital. És akkor itt a végén tegyük fel a kérdést: lehet-e jó sörnek nevezni azt, aminek valójában nincs létjogosultsága? (Vagy legalábbis ideális helyzetben nem lenne?)
Nem hiszem, hogy itt bárki anélkül szidná a Kőbányait, hogy kóstolta volna. Mellesleg ennyi erővel a műtrágyás-borkősavas cukrosvízből erjesztett sufnis „bort” is sznobság rossznak nevezni, mert egyesek bizony azt is szeretik (igen, még a rendes bornál is jobban!). Persze, nem szerelem első kóstolásra, de a Kőbányai sem az. (Kivéve persze, ha az ember már előtte megszerette a hasonló söröket.)
Felőlem mindenki azt iszik, amit akar, de mivel nincs (!) olyan alkoholos ital, amit ne lehetne megszeretni, ezért a minőség mellett nem nagyon lehet azzal érvelni, hogy egyesek szeretik. Itthon minimum tízezrek istenítik a világ nyolcadik csodájaként azt a fajta, összerohasztott gyümölcsből készült házipálinkát, amiben jobban érezni az ecetet, mint az 52% alkoholt. Amerikában is milliók kedvence az üzletszerűen készült zugszesz (moonshine), amit cukorcefréből főznek, aztán gyakran felvizeznek és hipóval (festékhígítóval, stb.) karcosítanak. Ezek is biztos jó italok amúgy, csak a sznobok nem értik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!