A búzasör miért kerül még egyszer annyiba mint egy hagyományos sör?
Hagyományos sör alatt gondolom az árpamaláta alapú alsóerjesztésű(lager típusú) söröket érted gondolom. Nos, a válasz az, hogy nincs igazad, tulajdonképpen csak a hazai piacon van meg ez a furcsaság, amit majd később megmagyarázok.
Azonban Németországban, Ausztriában a német és osztrák kommersz sörök(pl.: Bitburger, Wernesgrüner, Gösser, Zipfer) egy euro körül mozognak, mint ahogyan sok más búza is(pl.: LöwenWeisse, Franziskaner, Erdinger). Szlovákiában se annyira kirívó az áruk, mint nálunk, bár a Schöfferhoffer 1,40, viszont a dobozos Erdinger a Billában egy euro, és a 12 ballingos cseh pilsnerek(pl.: Krusovice Imperial, Staropramen Premium, Kozel 12%) is ennyi körül vannak, egy 12-es Zlaty Bazantért is elkérnek 80-90 centet, a Bernard söreinek ára pedig kereken egy euro.
Szóval, az egészből azt akarom kihozni, hogy normálisabb sörkultúrával rendelkező piacokon a búzáknak nincs kirívóbb áruk, mert a világos(és barna) lager sörök normális minőségűek. Megfelelő adag maláta kerül beléjük, tehát nem vizesek, van bennük normális adagban komló, és nem csak ipari nevenincs komló, hanem cseh pilsnerek esetében saazer, a németeknél is ugye helyi nemesített komlót tesznek bele... és hát persze kukorica sincs bennük. Így nézve, egy normális "hagyományos" sör sem kevesebb, kb. ugyanannyiba kerül, előállítása... jó, ebben van különbség. És nem arra gondolok, hogy a búzasörbe búzamaláta kell, hanem hogy ahhoz kétféle élesztőt(alsó és felső) szoktak használni a jobb érés érdekében, ilyen értelemben macerásabb. De a lényeg, a lényeg, nem kerül alapvetően kétszer annyiba, mint egy hagyományos sör. Mert, könyörgöm, ne a Borsodi meg az Arany Ászok legyen a hagyományos sör az összes többi pocsék pale lagerrel együtt...
Én árban ahhoz hasonlítom amivel a boltok polcain szembe találom magamat, amit itt a kínálat és állok értetlenül mert a különbség szembetűnő.
Búzasör 469 ft (nem magyar), Kanizsai sör 99 ft.
99ft-ért nem kapsz sört se itthon se máshol. Az komlókivonatból és kukoricagrízből és egy kevés árpamalátából erjesztett savanykás, mosogatóléízű vizes lötty, ami a színen és alkoholtartalmon kívül semmiben sem hasonlít egy jó alapanyagból, odafigyeléssel készített világos sörre. Kőbányai, Kanizsai és társai valószínűleg úgy főznek sört, hogy alapul vesznek egy normális lagert vagy pilsnert, és próbálgatják hogy milyen anyagokat és sörfőzési folyamatokat hagyhatnak ki belőle úgy, hogy az még iható legyen. Sokszor ez nem sikerül, de a magyar mégis veszi, mert olcsó és van benne alkohol? Számomra ez rejtély, mindegy.
Nálam a világos sör a Krusovice-nél vagy importált Staropramen-nél kezdődik, barna sör Dreher Baknál vagy Eichbaum Stout-nál, mind a 4 sör 250-300ft között mozog. A legolcsóbb jó búzasör (vitatható), Valentine's Hefeweissbier: 260ft hoppá, pont ugyanennyi. Kint németben a Hacker-Pschorr Weisse és Franziskaner Hefe Weissbier, két csúcsszuper búzasör 0.8€ körül mozog, ami átszámítva kb. ugyanennyi, holott itthon mindenhol 600-700ft körül mozog az áruk, mert itthon nincs rendes sörkultúra ezért nyugodtan adhatják aranyáron azt ami nagyon jó. A kézművesek is ennyibe kerülnek, de ott több faktor közrejátszik és nem erről szólt a kérdés.
Gondolom itt felmerül a kérdés, miért nincs 100ft-t búzasör? Mert nincs rá igény. Aki ért annyira a sörökhöz hogy meg tudja különböztetni az alsóerjesztésű szűrt lagert a szűretlen búzasörtől, az nem fogja megvenni, vagy ha igen az első korty után lefolyóba önti. Aki meg csak azt tudja hogy a sör sárga, habzik és van íze, az valószínűleg nem fog búzasört venni.
Ez lenne a magyarázat. Javaslom az általam írt sörök kipróbálását egyébként.
Létezett régen (6-10 éve?) magyar búzasör, ami nem volt drágább a Soproni-Dreher-Borsodi vonalnál, sőt, asszem olcsóbb volt, a nevét már elfelejtettem. Nem is volt rosszabb náluk, akkoriban gyakran vettem.
Csak aztán gondolom nem sok mindenkit érdekelt, úgyhogy el is tűnt.
A Borsodi is csinált olcsó búzasört pár éve, az viszont akkora szar volt (mint valami lisztes szódavíz), hogy el is tűnt hamar.
8-as, nem mondtam, hogy nem lehet egyes esetekben iható sört kapni 100 forintért, de hidd el, hogy a magyar piacon ez nem működik. :)
Oettinger Pilst ismerem, nálam az-az éppen iható kategória, mondok egy jobb példát, Szlovákiában az Argus Maestic 35 cent, és az van olyan jó, mint a mainstream cseh pilsnerek. Szóval vannak kivételek, de ezek elenyészőek, és nem a hazai piacon fordulnak elő, ebben biztos lehetsz. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!