Miért gondolják Magyarországon, hogy a sör alacsonyabb rangú ital, mint a bor vagy a tömények?
Szerintem ennek egyszerűen az az oka, hogy egy olcsó tömegsör is - valljuk be - ízre nem kellemetlen, sőt legtöbbször finom. Kicsit vízízű, kevésbé habzik, de attól még jó, ha elvonatkoztatunk egy minőségi sörtől. A bornál és a töményeknél nem így van. Ki lehet fogni amatőr fogyasztóként finom borokat is a "párszázasból", de őszintén szólva sokkal, de sokkal nagyobb az esélye annak, hogy az ember "befürdik" egy 1500 forintos borral, mint annak hogy egy 180 forintos sörrel.
Tehát leegyszerűsítve:
- olcsó sör -> nem olyan jó
- olcsó bor -> kifejezetten rossz
Ebből mit lehet leszűrni? Azt, hogy sört "mindenki" tud csinálni, a borhoz meg szakértelem kell és akkor innen jön az is, hogy akkor a bor nemesebb ital.
Utolsó, ez tévedés, mert a szar sör ugyanolyan rossz (nekem legalábbis), mint a szar bor. A leginkább dühítő, hogy 200 forintos sörből is többet ki lehetne hozni, mint amennyit most kihoznak a nagy gyártók... persze megtehetik, hisz itthon ezt a moslékot is megveszik. Szlovákoknál, cseheknél, osztrákoknál, németeknél a 200 forint körüli sörök sokkal jobbak, általában korrekt ivósörök, sőt 300-ért már igazán jókat is ki lehet fogni.
Ja, és mellesleg ha valaki tudna erre a jelenségre magyarázatot adni...
Adott a Heineken Hungária három terméke, Soproni Klasszikus, Soproni Fekete Démon, Soproni 1895. Mindhárom 200 forint + betétdíj, minőségben viszont van különbség köztük, különösen a Klasszikus és a másik kettő között. Mégis legtöbbször azt látom, hogy a Klasszikust viszik a legtöbben rekeszszámra... ennyire szeretik a magyarok kukoricás sört? Jó, oké a másik kettő sem csúcskategória, de ha már egy árban vannak...
"Utolsó, ez tévedés, mert a szar sör ugyanolyan rossz (nekem legalábbis), mint a szar bor."
Hát nyilván nem mindenki van ezzel így, de szerintem a túlnyomó többség igen.
"Mégis legtöbbször azt látom, hogy a Klasszikust viszik a legtöbben rekeszszámra... ennyire szeretik a magyarok kukoricás sört?"
Ezt a német nyomást sosem értettem. Mi a baj a kukoricával? Vagy szimplán a sörrel, ha nem csak komló meg árpamaláta van benne? Egy rakás baromi drága "elit" sörben van kukorica. Még én, totál átlagos fogyasztó is kiérzem a kukoricát egy kukoricás sörből, de a legtöbbször egyáltalán nem zavar, sőt van hogy direkt ilyet keresek.
"Egy rakás baromi drága "elit" sörben van kukorica."
Várom a példákat. Drága sörben láttam már kukoricát, de jó sörben még nem.
Amúgy nem vagyok a Német Tisztasági Törvény elkötelezett híve, de a kukorica bántó mellékízt ad a sörnek, ez tény. Vannak viszont olyan adalékanyagok, amelyek kellemes ízt adnak, például a koriander a belga ale-ekben.
"Várom a példákat. Drága sörben láttam már kukoricát, de jó sörben még nem. "
Most akkor még egyszer: az hogy SZERINTED mi a jó 100%-ig szubjektív dolog. Hidd el, hogy rajtad kívül valószínűleg milliárdos azoknak az embereknek a száma, akinek ízlik az is, ha van kukorica a sörben, sőt direkt ilyen módon csinálják és nem csak költségcsökkentés miatt.
"Amúgy nem vagyok a Német Tisztasági Törvény elkötelezett híve, de a kukorica bántó mellékízt ad a sörnek, ez tény. "
Ez egy szubjektív vélemény, nem tény.
"Vannak viszont olyan adalékanyagok, amelyek kellemes ízt adnak, például a koriander a belga ale-ekben."
Neked nem ízlik a kukoricás mellék íz, a rozsdás bökőt a nyakamhoz, hogy milliónyi ember van, akinek meg a belga sörök nem ízlenek.
Még egyszer hogy világos legyen: igen, a kukorica sokszor (főleg a hazai sörökben) költségcsökkentés miatt van. DE ez nem jelenti azt, hogy a kukorica eleve csak rossz lehet egy sörben.
Még mindig nem mondtál egy olyan konkrét sört sem, ami ad1 szerinted minőségi, ad2 kukoricát tartalmaz ad3 drága is.
De jó nézzünk pár példát, amiket én kóstoltam a drágább kategóriából.
Rizmajer Cortez: konkrétan kukoricasör, mert 55%-ban kukoricát tartalmaz árpamaláta helyett, tehát más íz nincs is benne, csak kukoricás íz, nekem nem ízlett.
Corona Extra: Ez már sima kukoricás pale lager, kevésbé intenzíven kukoricás, csak sajnos komlót sem látott, így emellett marad jellegtelen, hogy a sört nem szerető vasárnapi sörivók tökéletes itala legyen. Nem ízlett.
Leffe Blonde: Mára az InBev kezébe került, inkább a nevet kell megfizetni. Jól megcukrozzák, így a kukorica nem érződik ki, viszont emiatt a cukor minden más ízt is elnyom.
Leffe Bruin: Szintén InBev termék, nagyjából ugyanazt lehet elmondani róla, mint a világos testvéréről, talán egy kicsit tűrhetőbb.
És ennyi, négy prémiumnak kategorizált sört ismerek, amiben van kukorica, és ebből háromban az olcsósítás miatt van. A Rizmajer termékét meg mai napig nem értem, egyszerűen nem illik bele egyáltalán a sörforradalom jegyében született főzde portfóliójába. Ha mondjuk a sörízt nem szeretőket célozták meg ezzel, akkor csináltak volna inkább valami gyümölcsös sört, mint a szentandrásiak...
„Adott a Heineken Hungária három terméke, Soproni Klasszikus, Soproni Fekete Démon, Soproni 1895. Mindhárom 200 forint”
A Démonból pár hónapja vettem utoljára, nemtom régen is ilyen volt-e, mert egy időben jólesett időnként, de ez a legutóbbi elég szar volt. A Soproni 1895 sosem ízlett igazán, még ha objektíven esetleg jobb sörnek is nevezném. A klasszikus inkább semleges, és ebben a kategóriában gyakran ez a legnagyobb erény, meg hát van ez a viszonylag gyakori betegség a sörivók közt, hogy az a világ legjobb söre, amit a legjobban megszoktak. Egyeseknek a Kőbányai a legjobb, és vihetsz neki bármi mást, csak húzza a száját. Mondjuk én általában drágábban láttam a másik kettőt, mint a klasszikust.
A kukorica szerintem nem szigorúan véve spórolásként van ezekben, mármint az árpamalátához képest biztos olcsóbb, de mondjuk a törtárpához képest nem hiszem. Ezek a sörök azon a szinten vannak, ahol a kukorica szerintem már javít rajtuk. A kukoricának jellegzetesen csípősebb és „testesebb” erjedési kongenerei vannak (ezt pl. whiskynél könnyű tetten érni), ezért még ha az illatot-ízt rontja is, az alacsony alkohol- és balling-fokhoz képest erősebbnek, testesebbnek és kevésbé száraznak érződik tőle a sör. A magyar fogyasztóra szerintem igaz, hogy szereti érezni a sört, tehát inkább legyen szarízű, mint vízízű.
Én sem hiszem, hogy igazi különbség van a 200 Ft-os sörök és a (Ft/alkoholban nekik megfeleltethető) 600 Ft-os borok között, ezek a sörök senkinek nem ízlettek elsőre, mindenkinek úgy kell őket megszokni, majd „megszeretni”. Annyi igazság lehet benne, hogy a sör sokkal hígabb, így kevésbé zavaróak az erjedési kongenerek (míg egy olcsó 10%-os sör azért igen ótvar tud lenni), de ha a bort fröccsként iszod, akkor ez a különbség is megszűnik. Asszem mindenki tudja, hogy a „papíron borivó” magyar kultúrában a fiatalemberek nem a 600 forintos bor fröccsével találkoznak „kötelezően szeretendő” italként, hanem bizony a 200 forintos sörrel. Ha a fröccsöt nem szereted, akkor az „ízlés kérdése”, ha 200 Ft-os sört, akkor viszont hirtelen különc hülyegyerek vagy. Kb. ez áll amögött, hogy a 200 forintos sör az „jó”, mert mindenki addig kínlódik vele az elején, amíg el nem hiszi, hogy benne volt a hiba, és az valójában jó. Én is megszoktam az olcsó sört fiatalon és csórón (bár kellett hozzá egy pár év), de mindig is elég szarnak tartottam.
Nos, az 1895-öt én már régen ittam, de akkor kellemes meglepetés volt... már persze úgy értem, hogy a többi itthon gyártott nagyüzemihez képest, de lehet ha most innám, akkor nekem se jönne be annyira.
A Démont üvegből vizesnek találom, sőt! Szerintem olyan 10 körüli lehet a balling foka. De csapoltan a frissesség elnyomja a vizességét, nemrégiben kóstoltam strandon, akkor kifejezetten jól esett. Persze nyilván nem csúcskategória, rengeteg itthon is kapható jobb barna lager-t tudok, egyesek még nincsenek is árban olyan messze a Démontól. De...
De a Klasszikus nálam bekerült az "ingyen se kéne" kategóriába az összes többi kukoricás nagyüzemivel együtt. Ez van, nekem a kukorica és a sör összeférhetetlen.
Az árakról most hirtelen ezt találtam:
Ezek alapján igazad van, oké a másik kettő 10 forinttal drágább, de azért ennyire senki nem fillérbaszó mazochista, hogy ez komoly különbségnek számít... vagy tévednék?
Az viszont igaz, hogy ha valaki(átlagfogyasztó) hozzászokott egy márkához, akkor vihetünk neki akármilyen sört, akár jót is, nem fog eltérni a megszokottól. És igen, én is sokakat ismerek, akiknek a Kőbányai a kedvencük, és képesek elhinni, hogy a trágyalé valóban nyert díjakat...
Egyébként nem is azt állítottam, hogy olyan nagy különbség lenne a három Soproni között, de én azért érzem, hogy van egy kicsi. Az igazi szakadék a 200-400 forintos és a 600-1000 forintos sörök között húzódik(legalábbis ha csak a hazai piacot nézzük, mert Szlovákiában, Csehországban más a helyzet), de azért szerintem van néhány olyan a 200-400 forintos kategóriában is, amely kiemelkedik a sok szar közül és simán iható, korrekt ivósör(pl.: PU, Budweiser Dark... stb.).
Na, legalább nem vagyok egyedül azzal, hogy a szarsör ugyanannyira szar, mint a szar bor. :D
"Még mindig nem mondtál egy olyan konkrét sört sem, ami ad1 szerinted minőségi, ad2 kukoricát tartalmaz ad3 drága is. "
Ad1: írtál te is.
Ad2: nem mondtam, hogy írok.
A3: ez még mindig csak a te személyes, szubjektív véleményed, az meg olyan mint a segglyuk ugye...
Nem tudom már szebben mondani: ha úgy kezdődik egy mondatot, hogy "szerintem", "nekem", "úgy vélem", akkor azt törölheted is, nem érdekel senkit, legalábbis engem nem egy ilyen jellegű vitában. Az hogy neked, mint laikusnak mi finom, senkit az ég világon nem érdekel, maximum azt, aki meg akar téged lepni pár üveg valamivel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!