Boroknál mint takar az alábbi jelző: "oltalom alatt álló, földrajzi jelzésű" bor?
Nincs feltüntetve, hogy minőségi bor. Rendes üveges, nem "kannás" bor, de nincs minőségjelzés. Mint jelet ez a feltüntetett jelző? Ez akkor úgymond "tablettás" bor, vagy nem valódi?
Alkalomra vettem, de félek, hogy ciki ilyet vinni. Árfekvésben alacsony, 600 ft körüli volt.
Nagyon szívesen, örülök, hogy segíthettem. Most visszaolvasva pedig néhol még elég összecsapott is, vannak fogalmak, amiket meg sem magyaráztam, csak lógnak a levegőben (pl fenolos érettség), szóval, ha bármi nem világos, kérdezz nyugodtan.
Ez viszont már engem bosszant, hogy fenolos érettségről/éretlenségről beszélek, miközben ki sem fejtettem, hogy az mi, szóval gyorsan összefoglalnám azért a rend kedvéért:
Főleg a vörösboroknál meghatározó két fenolos vegyületcsoport, az egyik az antocianinok csoportja, a másik a tanninoké. Ezen kívül még rengeteg fenolos komponens található a szőlőben/borban, de a legnagyobb érzékszervi jelentősége ennek a kettőnek van. Az antocianinok a bor színét adják, a tanninok pedig az ízkép egyik meghatározó befolyásolói. Bár savas vegyületek (vízzel szemben savként viselkednek, azaz protont képesek átadni neki), érzékszervileg mégis teljesen mások, mint a bor többi meghatározó sava (borkősav és almasav, jóval kisebb mennyiségben citromsav, esetlegesen tejsav). Azok tényleg savasak, érzékszervileg is, a tannin viszont inkább egy szárító érzetet ad, ami az egész szájüregben jelentkezik.
Ezek a vegyületek polifenolok, azaz több monomer összekapcsolódásával jönnek létre. Ahogy érik a szőlő, egyrészt ezek mennyisége is növekszik, másrészt pedig épülnek felfelé a polimerek - egyre több és több monomer kapcsolódik egymáshoz. Van a polimerizációnak egy ideális foka, amit ha elérünk, akkor a tanninok érzékszervileg bársonyos érzetet adnak, kellemesek lesznek, közben pedig egy telt, gazdag, vastag, tartalmas érzetet biztosítanak a bornak. Egyébként, éretlenül viszont poros, kellemetlen, akár kesernyésen szárító, rossz érzékszervi jegyekkel ajándékozzák csak meg a bort. Ahogy említettem, ez elsősorban vörösboroknál fontos, ugyanis ezen komponensek döntően a héjban fordulnak elő, onnan kell kiázniuk, a rozéboroknál pedig a héjon áztatás nagyon rövid, és a legtöbb fehérbornál is (a fehérszőlőnél meg eleve más a héj fenolos összetétele).
Szóval ha egy kékszőlő fenolosan éretlen, akkor a belőle készült vörösbor jó nem lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!