Mondjuk nagy általánosságban lehet pár dolgot talán írni. Ilyesmire gondolok, mint:
1, Évjárat:
Az egy általános, de totálisan téves hit, hogy a bor annál jobb, minél öregebb. Erősen változó, hogy melyik bor mennyi időt bír ki, de nagy vonalakban:
- A rozéborok nagy többsége és könnyed fehérborok: egy éven belül érdemes meginni. Ebből jelenleg a 2015-ösöket vegyük. A legtöbb rozénál már messziről látszik, ha öregebb, 2014-es (szoktam azzal szórakozni, ha betérek egy boltba, hogy megállok a borospolctól olyan távolságra, hog a címkéket ne lássam, és szín alapján kitalálom, hogy melyik rozé 2014-es. 90% feletti sikerrel megy is minden alkalommal, de van ahol 100%-osan.), és hidd el ízre sem mindegy. Könnyed fehérborokra, mint pl egy Irsai Olivér, ugyanez igaz. Jelenleg csak 2015-öst próbálj.
- A komolyabb fehérborok és könnyedebb vörösborok pár évet jól bírnak, egy 2011-es még bevállalható belőlük, régebbit már ne nagyon.
- A komolyabb vörösborok kibírhatnak akár másfél-két évtizedet is, de erősen kétesélyes a dolog: egy 8 évnél régebbit én azért nem vennék, jelenleg tehát talán úgy 2008-nál húznám meg a határt.
- Az 5-6 puttonyos aszúborok és főleg aszúesszenciák/esszenciák nagyjából kortalanok. Évtizedekig elvannak gyönyörűen. Ugyanez viszont nem igaz a 3-4 puttonyos olcsó aszúkra és szamorodnikra!
2, Alkoholtartalom:
- Ha száraz a bor, akkor vagy az összes cukor kierjedt, vagy pedig minimális (alapból 4g/l, magasabb savtartalom esetén is max 9g/l) cukor van a borban. A nagyon alacsony alkoholtartalom így a szőlőben lévő nagyon alacsony cukortartalomra utal, ami azt jelenti, hogy alacsony mustfokkal, lehet, hogy éretlenül szedték a szőlőt. Ez nagyban függ a fajtától, de ha egy vörösborra az van írva, hogy mondjuk 11-11,5% az alkoholtartalma, akkor biztos lehetsz benne, hogy éretlen kékszőlőből csinálták és nem lesz jó. Hasonlóan alacsony alkoholtartalmú fehérboroktól is idegenkednék, de általánosságban elmondható, hogy vörösbornál jobban aggasztó a nagyon alacsony alkoholtartalom, mint fehérbornál. (Vigyázat! Ezt nem úgy kell érteni, hogy minél nagyobb az alkoholtartalom, anál jobb a bor! Csak a kiugróan alacsony alkoholtartalmú száraz borokat érdemes kerülni.)
- Ha édes, akkor lehet a magas cukorkoncentráció miatt hamarabb elhaltak az élesztőgombák, ezért lett alacsony alkoholtartalmú a bor.
- Viszont az édes/félédes borok többsége NEM természetesen lesz édes/félédes, hanem mustsűrítményezés és idő előtti erjesztésleállítás hatására. Az olcsóbb félédes boroknál pl az alacsony alkoholtartalom szinte biztosan az erjesztésleállítással való trükközés nyoma.
3, Az ár.
- Mint a legtöbb terméknél, itt sem igaz, hogy minél drágább, annál jobb. Mindazonáltal a párszáz forintos borok általában nagyon rosszak. Főleg, ha édesek/félédesek - ezeknél szinte biztosak lehetünk, hogy mustsűrítményes pancsok. Lehet ugyanakkor jó bort kapni akár már ezer forintért is, és rosszat sok ezerért is.
4, A szőlőfajta:
- Minden szőlőfajtának ezer arca van, így az olyan kijelentések, hogy a kékfrankos milyen jó, a kadarka meg milyen rossz, teljesen értelmetlenek. Két kékfrankos döbbenetesen különbözhet egymástól és két kadarka is. De ugyanez igaz fehérszőlőkre is. Ha egyszer ittunk egy jó furmintot, ne higgyük, hogy egy másik furmint ugyanolyan, vagy akárcsak távolról hasonló lesz. Ugyanígy, ha egyszer ittunk egy csapnivaló hárslevelűt, attól még higgyük el, vannak remekjó hárslevelűek, amik még csak nem is hasonlítanak arra a rosszra. Lényeg a lényeg: ne gondoljuk úgy a szőlőfajtákra, mint ízképet tutibiztosan meghatározó tényezőkre. Nem azok. De testességet sem határoznak meg: mondjuk egy Cabernet sauvignon lehet tömény, vastag, tanningazdag, komoly bor, de lehet egy híg, savanyú valami is. Ha nem ismerjük a konkrét bort, a fajta alig ad eligazítást.
- Pár fajta kivétel ez alól. Nem azért, mert azokból nem lehetne másféle bort készíteni, hanem azért, mert nem szokás. Ezek a fajták a tipikus könnyű fehérbor alapanyag fehérszőlő fajták. (Egy Irsaiból pl nem fogsz találni komoly fehérbort. Egy Cserszegiből is csak nagyon ritkán.)
Vörösbor, kétezer forintért, mondjuk Eszterbauer borok, vagy Heimann kékfrankos meg birtokbor (NEM a boromissza!) - ezek a nagyobb üzletekben is kaphatóak. Mészárosékkal is érdemes próbálkozni, ebben az árkategóriában jók. St Andrea: Csak egy szóval - talán még ez kapható nagyobb áruházakban.
Aztán szaküzletekből: Ikon pincészet, Konyári, Villa Tolnay vörösek, Kislaki borok (Légli Géza borai), Kúcs pince borai.
Így hirtelen, ami eszembe jut. Kétezerért azért még nehéz jó vöröset találni, azok kb onnantól felfelé kezdődnek, de ezek nagyjából megbízhatóan okés vételnek számítanak.
A 2 ezer felett az kicsit tág kategória, mert jelenthet 2500-at meg 200000-et is. (Igen, annyiért is van jó vörösbor :) ) De akkor úgy viszonylag visszafogott árkategóriában 2000-3500 forint között:
- Balla Géza: Feketeleányka 2012/2013 (sok super/hipermakretben is fellelhető)
- Márkvárt: Bikavér 2013
- Pannonhalmi Apátság Pincészet: Vörös Hemina 2014
- Heimann Kadarka, vagy Merlot (előfordulhat nagyobb áruházakban is, nagyjából minden évjáratban jól teljesítenek)
- Dániel pince: Bári, bármely évjáratból
- Nyolcas és fia pince: Bármi, bármely évjáratból
- Karner Gábor birtokbor, bármely évjárat
Amelyikeknél nem írtam, hogy nagyobb áruházakban fellelhetőek, azok leginkább csak borszakáruházakban szerezhetők be. Mondjuk igencsak erősen ajánlom, hogy bort inkább borszaküzletben vegyél, ne hiperben/sarki ABC-ben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!