Ki talalta ki, hogy ottelobol es delivaribol nem lehet kereskedelmi bort csinalni?
Milyen előnye van pontosan az othellonak?
Amúgy nemesíteni, keresztezni leginkább szőlőfajták között szoktak, nem pedig fajok között. Vegyük mondjuk a Cserszegi fűszerest, amit az Irsai Olivér és a Piros tramini keresztezéséből állítottak elő. Mindkettő szőlő a Vitis vinifera fajhoz tartozik. De pl az Irsai is egy keresztezett fajta, a Csabagyöngye és a Pozsonyi fehér fajták keresztezéséből született. Ők is a Vitis vinifera fajhoz tartoznak mindketten. Meg persze történtek természetes kereszteződések is bőven, meglepőek is, mint pl a Cabernet sauvignon esetében, ami a Cabernet Franc és Sauvignon blanc természetes gyermeke - de itt is ugyanaz a helyzet Vitis vinifera x Vitis vinifera = Vitis vinifera.
A nagy gond az Othellóval az, hogy ő nem Vitis vinifera. Talán Vitis labrusca, talán valami hibrid, nem emlékszem már, de google megmondja, aki nagyon kíváncsi rá. Lényeg a lényeg, hogy nem Vitis vinifera, hanem másik faj. És bár nem lehetetlen a fajok közötti keresztezés, és tényleg léteznek Vitis vinifera x Vitis labrusca hibridek is, borszőlőt csak Vitis vinifera x Vitis vinifera keresztezéssel fog neked bárki csinálni. Mert abból lesz bortermő szőlő kizárólag.
Amúgy tényleg igen kíváncsi lennék, hogy mégis milyen előnyei vannak az Othellónak, ami miatt a pár száz féle bortermő kékszőlőfajta helyett, amikből szabad bort készíteni, vele kéne foglalkozni.
Ha angol nyelven keresel a témára, akkor hirtelen sokkal nehezebb rátalálni erre a „mérgező, midenhol be vannak tiltva” dologra, cserébe sok olyan vélemény van, ami szerint merő sznobság, ha valaki csak a Vitis v.-t tartja borszőlőnek.
Olyan szakirodalom is van, ami szerint egy normálisan elkészített bor direkttermőből is kimondottan távol áll attól, hogy vezsélyes metanoltartalma legyen ( [link] )
Őszintén szólva nagyon olyan szaga van az egésznek, mint a 20. században végig fenntartott „mérgező abszint”-mítosznak. Metanol így meg úgy, konkrétum semmi (az abszintnál legalább idővel gyártottak egy rossz elméletet a magas tujontartalomra...). Konkrétumként max. 300 mg/literes értékeket lehet olvasni (csak keress rá, hogy direkttermő metanol mg/l). Eközben a világ másik felén rendes (legfeljebb ritka és kevsek által kedvelt) borszőlőként ismerik őket. Nekem az se hiteles, hogy a pektinbomba szilvából, almából meg bármiből vígan lehet gyártani a gyümölcsbort, mert azzal mind nincs baj, az összes gyümölcsök közül kizárólag a direkttermő szőlők pektintartalma „veszélyes”.
Arról is lehet olvasni, hogy az 1930-as évektől kezdve a direkttermők túltermelési válságot okoztak a francia borászatban, amiből ráadásul olcsó bor és újabb alkoholizmus-hullám következett, és a francia kormány tehetetlenségében megint bevetette az abszintos jokert: "mérgező, be kell tiltani". A metanolos direkttermő eszerint az 1950-es évekbeli propagandaplakátokon jelent meg.
A francia és EU-s krónikus bortúltermelés (wine lake) problémájába is könnyű belefutni, és az ehhez kötődő direkttermő-üldözésekbe. Az USÁ-ban, ahol a mi 1000 g/hlf-es pálinkáink bőven illegálisak (!), a direkttermők metanoltartalma valamiért nem izgatja a hatóságot. Ha rákeresel, hogy "banned hybrid grapes", európai tilalmakról fogsz olvasni.
Mondjuk sajnos a linkeden sincs konkrét adat, csak vörösborhoz, rozéhoz, meg fehérhez. És nem is azt írják, hogy a direkttermők távol állnak a veszélyestől, csak azt, hogy a normálisan elkészített borok távol állnak tőle, így általánosságban. Bár felteszem, tekintve, hogy előtte hibrid fajokról írt, beleértette azokat is. Egy konkrét szintet jó lett volna látni. Most nem feltétlen van időm rákeresni, de ez a 300mg/l azért jó 2,5x-ese egy ütősebb V.vinifera vörösborosnak, szóval érezhető a növekedés, bár igen, túl soknak ezt sem feltétlen mondanám. Ha 100mg/ttkg az a mennyiség, amitől kifejezetten mérgező a metanol (kb annyi, de most egyelőre erre sincs kapacitásom nagyon rákeresni), akkor kell belőle egy keveset inni.
Kedves kérdező,
Csak kíváncsiságból, egy tőkéről kb hány kg Othelló szokot lejönni nálad? Mert gondolom, termeszted.
Az, hogy "valaki nem szerette", meg az, hogy gazdasági érdekeltség szerepet játszhatott, szerintem némileg más.
Okok, hogy nem metszed, de kb mennyit terem? Mekkora terméshozamra lehet tőle számítani metszetlenül? Vagy nem nézted soha?
Illetve továbbra is érdekelne, hogy szerinted mik az Othello olyan előnyei, ami miatt így kéne ragaszkodni hozzá. Tényleg kíváncsi vagyok rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!