Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Csak cukorból, hogy lehet...

Csak cukorból, hogy lehet szeszt főzni?

Figyelt kérdés

2012. jún. 10. 20:41
 1/10 anonim ***** válasza:
35%
Sehogy? Ha a cukrot elkezded főzni megolvad és karamell lesz belőle, aztán elszenesedik.
2012. jún. 10. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Phoney ***** válasza:
69%

A cukros víz magában nem erjed meg, valamennyi tápanyaggal (pl. egy kis malátával vagy sűrített paradicsommal), élesztővel és savazással szokták erjeszthetővé tenni, de még akkor is könnyen befullad.


Mellesleg házilag tilos olyan szeszt főzni, ami nem gyümölcsből származik.

2012. jún. 10. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Keletföld ***** válasza:
25%

Tiszta alkoholt valójában csakis cukorból lehet igazán jót főzni. A cukrot vízben oldva valami élesztőszerű anyaggal be kell "indítani". Aztán, amikor az egész már egy zavaros de "szesz-szagú" trutyi, akkortól lehet pálinkafőzővel kikezelni. Kétszeri átpárlással már 80-85%-os igazi tisztaszesz nyerhető.

Bár kristálycukorból gyártani eléggé drága technológia, éppen ezért iparilag se nagyon csinálják sehol, mert egyrészt ott vannak az olcsóbb gabonák vagy az ipari krumpli, esetleg az iparilag teljesen szintetikus eljárás - kőolajból vagy földgázból (krakkolással, parciális opxidációval, észter-elfőzéssel, stb.). Az egyik rokonomék régen cukorból gyártották, de csak házi használatra.

Lehet hogy sokkal olcsóbb megvenni azt a szeszt, bár Magyarországon elvileg sehol sem kapható (néha patikákban 1-2 dl.) Valaha a Jugoszlávoktól jött be nagyon sok, de felbomlásuk óta már az utódállamokban se kapható.

Én tavaly a nagyváradi Real Hypermarket nagybevásárló-központban vettem néhány litert, de így sem olcsó! Mondjuk ha ahhoz képest nézzük, hogy itthon szinte nincsen? ...

El kell gondolkodni az eljárás gazdaságosságán magán.

A drága cukorból drága gázon lefőzött, eléggé precíz és időigényes művelet háztartási mennyiségben mennyire éri - avagy nem éri - meg?

Akkor mintha olcsóbb lenne a késznek a megvásárlása (pl. a Real-ban 1 liter ára /tavalyi ár/ 59,26 lej. Mindez turistaárfolyamon átszámítva /1 lej ~ 70 Ft./ 4150 HUF.)

Hozzáadjuk még az esetleges utiköltségeket ... háááát?

2012. jún. 11. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Phoney ***** válasza:
66%

Keletföld:


Erjesztettél már sima cukros vizet élesztővel? Szerintem nem. Az élesztő tiszta cukorból nem él meg.


Iparilag a gabonaszesz (Magyarországon) akkora luxusnak számít, hogy abból minimum vodka lesz (de néha még a vodkából is kispórolják, lásd Kaiser), a krumplit meg lehetőleg mindenhol mellőzik, mert nehézkes a feldolgozása és rossz a szeszkihozatala. A finomszesz legdivatosabb alapanyaga mindig is a cukorrépamelasz volt Európában, mert olcsó mint a szemét, és rögtön erjeszthető.


Nem mezőgazdasági eredetű alkoholt (pl. szintetikusat) emberi fogyasztásra forgalmazni pedig tilos.


A cukor pedig rém olcsó, ha szeszforrásként tekintünk rá. Egyetlen kiló cukorból kábé egy liter tisztaszesz lesz, annak az árát meg te is tudod (itthon egyébként 5-6000/liter, étezési finomszesz néven lehet megtalálni) talán még a bűndrága gáz is kijön ennyiből:)

2012. jún. 11. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%
Kedves kérdező, ennyi erővel levegőből is megpróbálhatnál szeszt főzni. xD
2012. jún. 11. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Keletföld ***** válasza:
78%

Én nem csináltam soha, de egy ismerősöm, akitől később a vörösréz szeszfőzőjét megkaptam, rendszeresen abból csinálta. Hogy hogyan, az sajna örökre az ő titka marad, miután már meghalt.

Ha viszont szerinted melaszból lehet jó szeszt főzni (ami valahol egy szennyezett, iparilag félkész cukor), akkor a tisztából is lehet, csak luxus. Ebben én nem állok le vitázni, mert sajnos nem ismerem a hátterét.

Azt tudom, hogy Romániában újabban nem krumpliból főzik, hanem kukoricából. Krumpliból betiltiották, mert inkább kell kajának. De végülis tök mindegy, a lényeg a bennük levő keményítő élesztős-enzimes lebontása majd erjesztése cefrének.

Az ipari szeszt pedig ugyanúgy meg lehet inni, mint a mezőgazdaságit, legfeljebb egyszer-egyszer benzolt büffizik fel az ember .. ugyanis néhány átpárlás után szulfáton leszárítják majd benzollal víztelenitik, tányéros kolonnán azeotróp desztilációval. Aromával ízesítve semmivel sem különb, mint a boltokban kapható összes kommersz szar, amelyekeket csak szeszesitalnak neveznek és nem pálinkának.

De pontosan azért, mert itthon 5-6000 forintba van literje (és többnyire sehol sem lehet kapni) - érdemesebb inkább Romániából behozni, mivel onnan kijön nagyjából 4000-ből. Miután meg a románok már uniós tagok, adó vagy vám reá a határon - már nincsen! A jelenlegi EU vámszabályok alapján egyébként személyenként 10 liter nem kereskedelmi mennyiség behozható (2011. évi vámrendelkezés)

2012. júl. 19. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Phoney ***** válasza:
82%

Elhiszem, sokan csinálnak cukorból szeszt, csak arról van szó, hogy az ún. cukorcefre nem 100% cukorból áll.


A melasz nem „szennyezett cukor”, hanem a cukorrépa (ill. cukornád) levének sűrítménye, amiből a cukor nagy részét eltávolították. Mint ilyen, bőven tartalmaz tápanyagokat az erjedéshez.


Az ipari felhasználású szesz legtöbbször szintén mezőgazdasági eredetű, mivel a répamelasz fergetegesen olcsó alapanyag (igazából annyira olcsó, hogy a magyar szeszgyárak akár külföldről is hozatnak, csak ne másból kelljen tisztaszeszt főzni). Hogy a más úton előállított etanolt miért tilos italokban felhasználni, azt pontosan nem tudom, de akkor is tilos. (110/2008/EK)

2012. júl. 20. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Keletföld ***** válasza:
61%

Még szép hogy a "cukorcefre" nem 100%-nyi cukorból áll. Ha úgy lenne, akkor az 100%-os tömény kristálycukor lenne.

A melasz valóban nem más, mint cukorgyártáskor a feltárt, szaturált és kivonatolt cukorrépából a cukor eltávolítása után visszamaradó barna kulimászos (de még magas cukortartalmú) maradék. Iparilag mindenre jó ugyanúgy, ahogy a keményítőtartalmú kukoricalekvár - is.

Azonban tegyünk már különbséget az iparilag felhasználható és az iparilag előállított szeszek között.

Az iparilag felhasználható - a mindenféle lemosók (autóhoz szélvédőre téli-nyári meg egyebek) izopropanollal vegyesen, esetleg a piridinnel denaturált és rém büdös spiritusz.

De van a földgázból vagy kőolajból krakkolással előállítható ipari etilalkohol. Ennek teljesen ugyanugyanolyanok a paraméterei, mint az erjesztéssel előállítottnak. Az egyiket ipari szesznek hívják, a másikat meg étkezési finomszesznek. Az egyik jövedéki-adózott, a másik nem. Az iparit többnyire denaturálják is, jóó, hát nem éppen piridinnel, csupán "csak" metanollal, de az már éppen elég arra, hogy ne lehessen meginni. (Bár a bátrabbaknak meg is lehet próbálni, de utána a vakulásos halál olyan biztos, mint a lottó ötös)

Italokban felhasználni tilos, tilos, és valóban tilos, de a törvény szerint lopni is tilos, ám mégis mindenki büntetlenül megteheti.

Gondolom csak azért tiltják a gyártást, mert az ipari szesz előállítása rém olcsó, és az adózás utána elég egyszerűen kikerülhető.

Azért én már jó pár litert ebből a fajtából szintén legurítottam a torkomon, még ifjú titán korszakomban ..és mégis itt vagyok, a törvényi tiltások ellenére.

2012. szept. 26. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Itt a cukorcefre receptje: [link]
2014. márc. 8. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
100%

Eddigi biokémiai ismereteim alapján én úgy tudom, hogy lehet cukorból szeszt főzni. Ugyanis az élesztőgombák és baktériumok glükózból állítanak elő alkoholt és szén dioxidot anaerob módon, tehát oxigén nélkül.


Ahogy az emberi sejtek glükózt használnak energiafelvételhez, ugyanúgy az élesztősejtek is, csak mi oxigént használunk fel, azok meg képesek a glükózból simán energiát nyerni.

A glükóz elengedhetetlen az ADP-ATP reakcióhoz, ami az élet alapja.


Akkor nem lehet sikeres a szeszgyártás cukorból, ha másfajta baktériumok szaporodnak el a főzetben, pl. vajsavas, ecetsavas, tejsavas erjedést kiváltó baktériumok.

2016. máj. 21. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!