Miért fagy meg a tömény alkohol a mélyhűtőben?
Elvétve, de az évek során többször tapasztaltam, hogy egyes tömény alkoholos üvegekben nagyrészt vagy teljesen megfagyott a folyadék a mélyhűtőben, ha mondjuk hetekre-hónapokra ott felejtették a szüleim. Én úgy tudtam, hogy ilyen alkoholtartalom esetén jóval alacsonyabb hőmérséklet szükséges ehhez, mint a kb -10-12 Celsius fokos mélyhűtőnk. De akkor mégis miért történik ez?
Konkrétan előfordult Jagermeister-rel, Jack Daniel's whiskey-vel és Gusto pálinkával is, utóbbi bontatlan volt.
Kiolvadás után elfogyasztva teljesen átlagos alkoholos erősséget lehetett érezni, tehát nem voltak gyengék.
Az alkohol természetesen nem annyi fokosan fagy meg, ahány százalékos. A 30% v/v alkohol fagypontja -15 °C, a 40%-osé -18 °C, vagyis ez alatt indul meg a fagyás. A Jäger tehát kb. -16,5 alatt, a J.Daniels No.7. pedig -18 alatt képes idővel megfagyni, bár a whiskyben minimális a szárazanyag (amennyi a hordóból származik), ezért nehezebben indul a jegesedés.
Találtam régen egy táblázatot a különböző alkoholok vizes keverékeiről online, csak sajnos már nem érhető el.
Kicsit olvasgatni kellene a vegytiszta anyagok és a mindenféle folyadék-keverékek, elegyek,
avagy a szilárd anyagos oldatok fizikai kémiájáról.
Az ide vágó téma: A moláris forráspont emelkedés és a fagyáspont csökkenés - kérdésköre. / [link]
A víz általában 0 fokon fagy meg, az alkohol pedig (jelen esetben az etilalkohol 100%-os) - 112 fokon. A két folyadék különböző keverékei szinte lineáris görbén ábrázolhatóak egy diagrammban a koncentráció (%) és dermedési pont (Celsius fok) függvényében.
Ha már kissé "zselé-szerű" az a nedű, akkor az fagyásában éppen határeset.
De mivel a moláris fagyáspont-csökkenés általában nagyon sok mindentől függ - pl. az anyag tisztasága, vagy éppenséggel a szennyezettsége - bizony "elmozdíthatja" fagyáspontját az ideális esettől. Az a bizonyos Jägermeister, Unicum, vagy az itt felemlegetett Jack Daniel's whisky minden bizonnyal mind íz- és szinanyagokkal "szennyezett". Tehát az ideálistól már magasabb hőfokon "bezselésedhet", jégkásásodhat. Általában akkor se az alkoholtartalma okozza mindezt, hanem inkább a víztartalma.
Nekem egyszer télen eléggé határeset lehetett a kocsimban a fagyálló, s kissé túl hidegre sikeredett az éjszaka. Az autó hűtőjében reggel egy jégkása-jellegű valamit láttam.
Tudni illik, hogy egy 40%-os pálinkában 59% a víz, a fennmaradó 1 % (de inkább kevesebb) az ízanyagok, szinezékek, aromák, illó olajok, vagy az ízét adó gyümölcsészterek, stb.
Tudni kell még azt - a mai fagyasztószekrények és hűtőládák max. -22 _ -24 C, míg az általános használatú háztartási hűtőszekrények fagyasztórekeszei legfeljebb -18 fokra képesek hűteni.
Ez mind nagyon érdekes, de az itt hozzászólók, kivétel nélkül egy igen csak statikus állapotot írnak le, egy zárt rendszerben levő alkohol víz elegyről.
De vajon mi történik akkor, ha ez a folyadékelegy -50, -60 C° - ban egy szabad felületen folyik lefelé? Akkor is így bekásásodik az egész, és jégzárványban marad az alkohol, vagy különválnak az összetevők?
Valamikor olvastam valahol, hogy valakik úgy itták meg a kölnit, hogy a -50, -60 C° - ban egy boton végigcsurgatták, és amíg az leért a lent levő edénybe, addig a bot felszínére kifagyott a víz és az illóolajok, az edénybe pedig már csak a tiszta szesz érkezett. Tehát egyfajta hideg desztillációt végeztek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!