Pálinkaszakértők! Ha birsalmapálinkát akarok főzni, lehet úgy megkönnyíteni a gyümölcs tisztítását, hogy egy kicit megpároljuk a birsalmát előtte?
Figyelt kérdés
Mivel elég kemény gyümölcsről van szó, olvastam, hogy pl. lekvár készítésnél meg szokták egy kicsit párolni, és úgy könnyebben lejön a haja, meg könnyebb eltávolítani a magházat, meg a férges részt. Most ez a pálinkánál is érvényes, vagy ha hőkezelném előtte, akkor nem indulna be az erjedés, vagy rontanák a minőségén? Ha lehetne megkönnyíteném a munkát, de ha nem, akkor fel kell gyürekezni. Tapasztaltak tanácsát várom, előre is köszönöm!!2011. okt. 12. 16:12
1/10 anonim válasza:
Idézek:
"a megszokottnál ugyanis macerásabb a gyümölcs lelkének cseppfolyósítása. A birs ráadásul hosszabb erjesztést igényel, hogy a vastag héj alól felszabaduljanak az illat- és ízanyagok"
Ezek alapján én semmiképpen nem párolnám. A héját egyébként miért akarod eltávolítani? Ez alapján alatta van az "aroma".
2/10 A kérdező kommentje:
Nem szedném le teljesen a héját, de ahol esetleg férges a gyümölcs, ott le kellene vágni belőle, meg a magházat kivenni elég kemény munka, mondjuk ha 200kg-ot meg akarsz tisztítani.
2011. okt. 12. 16:29
3/10 doboszoli válasza:
Segít a pektinbontó enzim.
Borászati szakboltban beszerezhető.
4/10 anonim válasza:
Emberedre találtál ha szakértőt keresel. Évek óta készítek birspálinkát.A probléma a gyümölcs keménysége.Nem elég csak feldarabolni.Jó tanács: ha vidéken laksz próbálj meg beszerezni valakitől egy régi répadarálót.A miénk nagyon régi darab már a nagyapám is úgy örökölte.Ez vékony csíkokra darabolja.Nem könnyű tekerni ezért én átalakítottam motorosra.KB 7-8 perc alatt teledarálok egy 120l es hordót.Majd cukros vizet öntök rá hogy ellepje.Végül borélesztővel beindítom.Pár érettebb birsalmát elteszek a fagyasztóba.Ha lefőtt a pálinka fokolás előtt ráöntöm a fagyasztóból kivett összevágott birsalmára.Egy hétig rajtahagyom majd sűrű rongyon átszűröm.Ezután lehet fokolni így kapsz egy aranysárga ízletes pálinkát.A birset azért kell lefagyasztani mert a cefre nagyon lassan forr ki és addig lehet hogy elrohadna.
5/10 anonim válasza:
Teljesen egyet értek az előttem szólóval, nem kell pucolni se magházazni, de ledarálni mindenképp le kell. Aztán jöhet rá a langyos vízben feloldott cukor. Egy 200 literes hordóba amiben van kb 120-130 kiló bírs, öntünk 40 liter vizet és 5-6 kiló cukrot.
6/10 A kérdező kommentje:
És ha férges az a gyümülcs, akkor azt is daráljam bele? Én úgy tudom az rontja a pálinka minőségét!?
2011. okt. 26. 12:35
7/10 anonim válasza:
Természetesen a rohadt részt ki kell vágni.
8/10 A kérdező kommentje:
Akkor ugyan ott vagyok, hogy a birsalma pálinka készítés egy szörnyen nehéz munka, mivel mi nem vegykezeltük a fákat, hanem minden bio, és ebből kifolyólag van férges gyümölcs is bőven, ezért is tettem fel a kérdést, hogy előfőzéssel meg e lehet könnyíteni a tisztítást... De erre választ nem keptam. Különben köszi a többi jótanácsokat!
2011. okt. 30. 11:30
9/10 anonim válasza:
Én permetezem mégis férges némelyik ezt a részét késsel ki kell vágni más módszer erre nincs vagy ha nincs kedved kivágni akkor ne tedd de akkor pálinkád se lessz.
10/10 anonim válasza:
Sziasztok! Birsalma pálinkát szeretnék főzetni és egy olyan kérdésem lenne, hogy a cukor helyett én azt hallottam, hogy
szőlőcukrot is lehet hozzátenni. Ez lehetséges és ez jobb megoldás? Van valakinek infója erről? Ha van akkor mennyi kell bele?
Előre is köszönöm a választ!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!