Hogy kell házilag bort készíteni?
Mindig mondtam, hogy Mo. az ötmillió borszakértő,(a másik öt millió a fegyverszakértő és mesterlövész) országa. Ez a válaszokból megítélve a bor készítésére is érvényes, mindenki hozzászól, csak nem mond semmit.
Megpróbálok segíteni.
Feltételezem, hogy eszközök nélkül nem akarsz néhány tíz liternél többet készíteni.
Alapból úgy számolj, hogy egy kiló szőlőből 6,5-7 deci egyszer fejtett bort tudsz kinyerni.
A megvásárolt(minél édesebb, érettebb) szőlőt le kell szemezni, a kocsány kidobós. Erre egy villa alkalmas, vagy simán kézzel megoldható. A bogyókat erre alkalmas műanyag edényben össze kell zúzni. Alkalmas eszközök: fúrógépbe fogott zúzó, fabunkó, taposás.
Ezután mintát veszel egy nylonharisnya segítségével a léből. Egy mustfokolóval (kölcsön kért, vagy pár száz forintért vásárolt) megmérjuk a cukorfokot. Miután nem akarunk mustsűrítményt venni aranyáron, sima kristálycukorral a mustot 20-21 fokosra javítjuk. Támpontul: 1 hl mustban egy kg cukor mintegy 0.7 fokot javít. A cukrot a mustban tökéletesen feloldod.
Az így nyert lét bogyóval együtt az erjedés megindulásától 2-4 napig az erjesztőkádban hagyod, gyakran megkeverve. Ezután ki kell préselni. Ha nincs prés, javasolt a régi krumplinyomó alkalmazása. A bogyó kidobós, a visszamaradt lét a zajos erjedés befejeződése után gumicsővel lefejtjük a leülepedett seprőről, és hektónként 1-2 deka borként (feloldva) hozzáadva üvegedényekbe töltjük. Az üveg legyen tele, de a tető még egy-két hétig ne legyen teljesen rázárva.
Ennyire "egyszerű".
egyik ismerősünkkel találkoztunk a minap, és mesélte, hogy 65 éves korára beállt borászkodni. egy annyit jelent, hogy ő megveszi a szőlőt, az ismerősnek van felszerelése,az ő szőlőjével együtt rendesen ledarálják, kipréselik, stb stb,ás amikor bor lesz palackozzák!! nem pet palackba, üvegekbe.
Neki lett 350 7 dl-es palack bora. és ami, a "legszebb"
10 emeletes ház garázsának a szerelőaknájában csináltak boltívet, ami alatt vannak a bortartó lyukak:))
így akár mindennap lehemehet a lifttel egy üveg saját hűs borért:))
szóval kitartás, nincs lehetetlen.
06:25
"Mindig mondtam, hogy Mo. az ötmillió borszakértő,(a másik öt millió a fegyverszakértő és mesterlövész) országa."
És az önjelölt borszakértő pontosan te vagy.
A kérdező nem jó minőségű bort akart készíteni profi módszerekkel, hanem minél primitívebb módszerrel valami rossz lőrét. Te meg erre elkezdesz szakértősködni, másokat vádolva ezzel, kis izgága.
Látom, te ebben is otthon vagy...
Ettől primitívebb módon NEM LEHET bort készíteni, ami emberi fogyasztásra alkalmas.
Gyengébbek kedvéért: az alacsony mustfok gyenge alkoholtartalmat eredményez, ha nincs a héjból a sav kioldva az érleléskor, savszegény bort kapsz, ha nem teszel bele némi ként(kálium-metabiszulfidot) barnatöréses lesz, magyarul ez a három dolog kötelező.
Természetesen mindezeket megpróbálhatod megcáfolni, bár még nem sikerült senkinek néhány száz év alatt. De azért próbáld meg, hátha...
Másrészt azért bátorkodtam tanácsot adni a kérdezőnek,(veled ellentétben), mert kérte is, meg szakmám is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!