Pálinka főzés lényege ugye az, hogy a bizonyos vegyületek más-más hőmérsekleten párolognak el, így ugye meg lehet szabadulni a káros metil-alkoholtol, de....?
A metil alkohol forraspontja 64.7 fok
Alkohol forráspontja 78.37
Attól, hogy a metil forráspontja 64.7, attól függetlenül már 50 fokon is párolog belőle.
Fő kérdésem az lenne, hogy létezik-e valami "pálinkafőzés grafikon", hogy ahhoz hogy a legtöbb pálinkát főzzük ki a legkevesebb káros összetevővel, hány celsius fokokon kell tartani a főzést és mennyi ideig?
Mert pl. hiába forralom fel 64 fok-ra 5 percig, ha közben a hasznos pálinkból is párolog egy csomó. Lehet idális lenne 50 fokon főzni 30 percig, és akkor rengeteg metil elpárolog, míg hasznos alkohol semennyi.
Tehát ilyen grafikont keresek, amin láthatom, hogy mennyi pálinkám és mennyi káros metil marad ha X hőfokon Y ideig forralok Z liternyi cefrét.
Kifejezett "táblázat", "grafikon" nincs erre a célra, mert függ a cefre típusától, minőségétől.
A házi berkekben elterjedt kisüsti eljárás egyébként is 2 lépcsőből áll - először az alszeszt pároljuk le a cefréből (kb addig amíg a pálinkafőzőből kifolyó alszesz alkoholfoka 10-15°-os nem lesz), majd a lefőzött alszeszt vízzel kb. 20-25˚-ra visszahígítva finomítjuk rézelejére (azért rézeleje, mert a rezet tartalmazó pálinkafőzőkről a metil alkohol leoldja a rezet, így annak kékes-/zöldes színe lehet, ez az alszesz kb. 0,3-0,5 %-a), elő- (kb. 0,5-1,5%), közép- (ez maga a pálinka), és utópárlatra (kb 25%).
A rézeleje + előpárlat / középpárlat elválasztását főleg szaglással lehet meghatározni: fogsz több, kis űrtartalmú poharat, és azokba fogatod fel az éppen kicsöpögő alszeszt, majd ezen poharakat sorba rakva végigszagolod.
Amíg kellemetlen oldószeres/körömlakklemosós szaga van, addig az előpárlat, miután az megszűnik, onnantól kezdve mehet a pálinkába.
A középpárlat maga a pálinka. ;)
Az előpárlat egy átmenet az alszesz finomító főzése során az elején lecsöpögő rézeleje és a középpárlat között - az tartalmazhat metil-alkoholt is - az nem egészséges.
Ha az alszesz kb. 1-2 %-át elszeparálod a középpárlattól (vagyis a pálinkától, amit elfogyasztasz), akkor nagy valószínűséggel nem lesz bajod. Csak azt kell eldönteni, hogy pontosan mikortól teszed ezt meg - ha túl sokat szeparálsz el (előpárlatnak), akkor sok kerül elpocsékolásra (illetve "kidobsz" némi könnyű íz-/illatanyagot is), ha túl keveset, akkor meg büdös, rossz ízű lesz a pálinkád.
Kisüsti lepárlással gyakorlatilag lehetetlen a metilalkohol elválasztása.
Helyes cefrézéssel minimalizálható a metanol tartalom.
(A pekti pl. egy metanol forrás, enzimmel bontható)
Forrás:
Pálinkafőzés - Ágyas pálinka és likőr készítése dr. Panyik Gáborné
b addig amíg a pálinkafőzőből kifolyó alszesz alkoholfoka 10-15°-os nem lesz
Ezt a fokoloval meritek, ami ilyen uvegcso vagy van digitalis is?
"Ezt a fokoloval meritek, ami ilyen uvegcso vagy van digitalis is?"
Lehetne fokolóval is, de ahhoz nagyobb mennyiségű minta kell.
Létezik a fénytörés elvén - analóg - működő refraktométer, azzal pár cseppből meg tudod határozni az alkoholfokot.
#8: Az ilyesmikre ne nagyon hagyatkozz, inkább mérj alkoholfokot (illetve elválasztásnál szagolj), az a biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!