Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Most hogy hívjuk a külföldi...

Phoney kérdése:

Most hogy hívjuk a külföldi "pálinkát"? (bőv. Lent)

Figyelt kérdés

Eddig a gyümölcs- és törkölypárlatokat pálinkának hívtuk, de most, hogy már csak a magyar pálinka lehet pálinka, mi lett a "brandy" megfelelője magyarul?

A "szeszes ital" nem jó (tág fogalom), az "alkoholpárlat" kicsit ködös (nincs benne, hogy ital), esetleg az "égetett szesz" marad, de az sem elterjedt.


2010. okt. 29. 18:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
69%
A brandy az borpárlat, a pálinka pedig erjesztett gyümölcsökből készített párlat. Két különböző dolog!
2010. okt. 29. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Pălincă
2010. okt. 29. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Hívjuk égetett szeszes italnak azt a bizonyos alkoholpárlatot.

De én inkább maradok a pálinkánál! :)

2010. okt. 29. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"...a magyar Külügyminisztérium képviselője felütötte a román nyelv értelmező kéziszótárát, ahol palincă címszó alatt a következő magyarázat volt olvasható: „A palincă magyar eredetű, gyümölcsből erjesztéssel és lepárlással készülő szeszesital.” Az Európai Uniós testület ezzel a kérdést eldöntöttnek tekintette, hiszen ha maguk a románok is „magyar eredetűnek” nevezik az italt, akkor az tényleg csak magyar lehet. "

"a pálinkafőzésnek a történelmi Magyarország minden területén, így például a jelenleg Romániához tartozó Székelyföldön nagy hagyománya van. A székelyek által főzött szilvapálinka híres magas szesztartalmáról. Igazi székely különlegesség a köményes szilvapálinka, amelyet úgy készítenek, hogy a tiszta szilvapálinkához pörkölt, majd kevés vízzel feltöltött kristálycukor és kömény leszűrt oldatát adják hozzá. E recept népi zsenialitása abban rejlik, hogy az alkohol májat károsító hatását a kömény, mint a máj méregtelenítését segítő gyógynövény valamelyest ellensúlyozza."

2010. okt. 29. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Borovicska, slugovica, vodka, uzó, tekila, wiszki
2010. okt. 29. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Máshol nem főznek ilyet. Ha igen, akkor pálinka. Ha erjesztett gyümölcsből lepárlással készült.
2010. okt. 29. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Dudibrendi
2010. okt. 29. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
A brandy az magyarul is brandy...
2010. okt. 29. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

A brandy (külföldön) "pálinkát" jelent. Igaz, hogy magában általában szőlőpárlatra használják )míg a pálinkát gyümölcspárlatra), de a "fruit brandy" az gyümölcspárlat, a "pomace brandy" pedig törkölypárlat. Tehát ugyanabban az értelemben használják, és nemzetközileg a brandy-k közé sorolják a magyar pálinkát is. (Igen, mi magyarok legtöbbször a karamellel pancsolt olcsó borpárlatot hívjuk brandynek, de most nem ez a lényeg:D)


19:00 : igen, NAGYON SOK ORSZÁGBAN készül a pálinkával kb azonos ital.

2010. okt. 29. 20:34
 10/11 anonim ***** válasza:

A pálinka (románul Pălincă) az erjesztett gyümölcsök lepárlásával készülő gyümölcspárlatok egy hagyományos, magyar fajtája. Az Európai Uniós jogszabályoknak (Council Regulation (EEC) No 1576/89) megfelelően a "pálinka" szót csak Magyarország és négy osztrák tartomány használhatja. A Romániában főzött pálinkák Pălincă néven hozhatók forgalomba.

Leggyakoribb alapanyaga a szilva, a körte, az alma, a kajszi, a cseresznye, a szőlőtörköly és az eper, de gyakorlatilag bármilyen gyümölcsből készülhet.

A 2002. július 1-jén életbe lépett Magyar Élelmiszerkönyv (Codex Alimentarius Hungaricus) 1-3-1576/89-es számú előírása [1] rendelkezik a pálinkáról. Ez alapján csak azok a termékek nevezhetők pálinkának, melyek

1.Magyarországon termett gyümölcs és szőlő törkölyéből készül

2.100%-os gyümölcstartalmúak, azaz finomszeszt és aromát nem tartalmaznak

3.minimum 37,5%-os alkoholfokkal rendelkeznek


A brandy vagy borpárlat (az angol brandywine-ból, mely az eredeti holland brandewijn kifejezésben „égetett bort” jelent) a szőlő erjesztésével készült bor lepárlásával létrejött égetett szesz. Alkoholtartalma általában 35%–60%, és általában étkezés után fogyasztják. Egyes brandy-ket fahordóban érlelnek, vagy hozzáadott karamellel utánozzák ugyanezt.

Egyéb erjesztett gyümölcsből, valamint törkölyből is készülhet, ilyenkor általában gyümölcs-, illetve törkölypárlatnak nevezzük.

A Magyarországon készült minőségi brandy-k általában a pálinkák közé tartoznak.

Az Európai Unió törvényei csak a teljesen adalékmentes (kivéve: karamell), érlelt borpárlatok esetén engedélyezi a brandy név használatát, mellyel a többi hasonló italt kizárja a brandy-k sorából. Ezeket bor-, törköly-, gyümölcstörköly-, mazsola-, gyümölcs-, almabor-, körtebor-, méz-, és seprőpárlatként határozza meg.

A német Weinbrand elnevezés az angol brandy megfelelője, de a német nyelvű országokon kívül csak a német, illetve osztrák brandy-ket nevezik így. Lengyelországban gyakori elnevezése a winiak. Magyarországon gyakran „konyaknak” nevezik, a híres Cognac brandy-k után.

2010. okt. 30. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!