Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » A sört a proletárok, munkások...

A sört a proletárok, munkások italának tartják?

Figyelt kérdés
Ha meggondolom a hagyományos magyar paraszti kultúrában inkább a bor és a pálinka számít elterjedt italnak, a különböző ünnepkörök, mint a szüret is ehhez kapcsolódnak. A legtöbb népdalban, versben is a bor szerepel és a nemesek közt is általában az ment. A sör a városi munkások körében terjedt el leginkább és ma is sokan főleg a meccsekhez, majálisokhoz kötik, ahol hektorliter számra fogy el belőle. A kézműves söröknek már van egy kicsit jobb presztízsük, de azok drágábbak és valószínűleg igényesebb emberek is fogyasztják. Aztán lehet másoknál, németeknél, cseheknél ez másképp van.

2023. jún. 24. 21:17
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
100%

1. A középkorban jóformán MINDNEKI sört ivott. Egyszerűen azért, mert a sörfőzés eljárása volt elég biztonságos ahhoz, hogy megtisztítsa a vizet, amit simán tisztán inni kb az öngyilkossággal volt egyenértékű.

Azaz jóformán mindenki nagyon gyenge, 0.5-1%-os sört ivott, mint a folyadékbevitel alapja, víz helyett.

Oké, biztos voltak biztonságos vízforrások is, de a folyókból inni... hát nem volt egy jó döntés általában.


2. Az, hogy a sör a prolik itala ezt egy korabeli propaganda nyomta át a köztudatba, mégpedig a borkészítők propagandája. Ugyanis a sört sokkal egyszerűbb megfőzni és bőven könnyebb nagyobb tételben készíteni, mint a bort. Emiatt a városi kocsmákban köröket vert a borfogyasztásra, ami az elkészítés módja és kevésbé végteleníthető mértéke miatt drágább és limitáltabb volt.

Szóval kellett egy marketing, hogy lehúzzák a sört, az emberek puszta önérzetből inkább bor tigyanak.

Arad után a megtorlók sörrel koccintottak, ezért magyar ember ne koccintson sörrel, ez megvan? Na, ezt a bortermelők terjesztették el:D Nem kell a 20. századig pörgetni ahhoz, hogy a termelők marketinges fogásokkal befolyásolják a piacot:D


TÉNY: A sör olcsóbb mint a bor. Így a szegényebb rétegek számára is megfizethető.

VOLT!

Ugyanis most már a bor sem drágább érdemben mint a sör. Így ha még régen rá is húzhattad, hogy a szegények piája a sör, manapság már abszolút nem.


Ráadásul a "proli" réteg is a szocializmussal együtt ment a gödörbe, de ez mellékes.


Szóval a válasz: egyértelműen nem.

2023. jún. 25. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
67%

"a bor sem drágább érdemben mint a sör"


Attól függ, milyen bor.

2023. jún. 25. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
68%

12, okkkké, meg attól függ milyen sör.

Cserszegi fűszeres vs Guiness....:D

Értelmetlen az egyikből az alját a másikból a tetejét összehasonlítani. Természetesen átlagos szintűt kell nézni, így viszont nincs értelme az "attól fog milyen" érvelésnek.

2023. jún. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 Phoney ***** válasza:
100%

ma 10:54

"[...] amit simán tisztán inni kb az öngyilkossággal volt egyenértékű."


Ez is propaganda, a "sötét középkoré". Szerinted hogy fejlődött volna ki a Homo sapiens mint olyan faj, ami nem tudja meginni a természetben található vizeket, mert az "öngyilkosság"? A kőkorszakban tisztább patakok folytak, mint a középkorban? Alapesetben olyan helyeken jöttek létre települések, ahol volt iható víz. Persze, amúgy tényleg nagyon szerették a könnyű söröket (vagy mézborokat, nyírvizet, stb.) inni víz helyett, de be is b***ott volna, ha az ivóvíz minden cseppjét fel kellett volna forralni. Ahol volt elég olcsó bor, ott inkább vizes bort meg lőrét ittak könnyű sör helyett, azokban forralatlan víz volt, pár % alkohol pedig nem fertőtleníti.

A középkorban sörfőzéskor sem mindig forraltak (ti. enélkül is lehet sört "főzni"), mert nem mindig volt hozzá kellő kapacitású fémedény, ilyenkor fahordóban, forró kövekkel adták meg az elcukrosodáshoz szükséges hőmérsékletet, ami 65 °C alatt van.


A borász propaganda pedig, amennyire létezett, abból az egyszerű okból lett jelenség, hogy a filoxéra alatt a gazdagokat leszámítva mindenki leszokott a borról, és amikor újrakezdődött a termelés, már annyira nem érdekelt senkit az új kínálat, hogy egy jelentős része mindig szeszfőzdékben/szeszfinomítókban végezte (mondjuk az a mai napig is így van Európában). Nem volt semmi baj a bor versenyképességével, amíg kényszerűen le nem szoktak róla az emberek.

2023. jún. 25. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
26%

"A kőkorszakban tisztább víz volt, mint a középkorban?"


Igen.

Oké, nem az egyszeri falusi patakról beszéltem, hanem a folyók mellé települt nagyvárosokról. Mert ott bizony a vízbe a sz*rtól kezdve a hulláig mindent beledobáltak..

2023. jún. 25. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 Phoney ***** válasza:
75%

ma 14:20

Ja oké, csak "a középkorban jóformán MINDNEKI" az falun lakott, városokban meg abszolút a kisebbség ;)

2023. jún. 25. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
100%

Indiában a hinduk mái napig szertartásosan isznak a Gangesz vizéből, számukra az a szent folyó, a vizéből inni, abban megfürödni, szertartás.

Egy oda utazó turista, ha az ottani csapvízből iszik, szinte garantáltan megbetegszik.

Hasonló a helyzet Dél-Amerikában, az ott élők hozzá vannak edződve az ottani baktérium flórához, az Amazonas őserdeiben élők megválogatják ugyan, hol isznak, honnan vesznek vizet, de ez egy nem ott élő számára akár halálos is lehet, sőt az ottani csapvíz is.

A középkorban sem ittak meg mindenféle vizet, de tovább megyek, az idősebbeknek még személyes tapasztalatuk lehet arról, hogy a folyóink vizéből ittak, és semmi bajuk nem lett a forralatlan víztől... most, ha valaki úszás közben belekortyol, szinte biztos a hasmenés.

A '80-as évek elején még én is ittam a Tisza vizéből, néhány év múlva már eszünkbe sem jutott.

Vannak veszélyei a nyílt vízfolyásból forralás nélkül meginni a vizet, a középkorban sem ittak akárhol a folyókból, patakokból, de az úton lévők főleg vizet ittak.

Abban igazad van, hogy a települések közelében nem ittak a felszíni vízfolyásokból, és attól távolabb is nyitva tartották a szemüket, honnan vesznek vizet, de akkoriban nem ásott mederben, csatornaként voltak elvezetve a folyók, egy város alatti folyószakaszon is megvolt az útja a szenny áradatnak, nem terület az szét az egész vízzel borított területen.

A kulcs annyi volt, hogy megtanulták, honnan nem szabad inni.

2023. jún. 25. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, milyen sör... pl egy Rocky Cellar, Kőbányai, meg ilyenek eléggé az. 250 forint körül azért jókat is ki lehet fogni.
2023. jún. 25. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Netto baromság a kérdés és kifejtése.
2023. jún. 26. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
100%
jó dolog volt annak idején munka után beugrani a kocsmába,késöbb presszóba, meginni egy-két sört, kollégákkal.kicsit beszélgettünk más témáról,nem csak a melóról! ez még a szocializmusban volt, mikor még csak 8 órát kellett dolgozni, és megéltünk belőle!ma 10-12 órákat dolgozunk,kocsival járunk,utálják a kollégák egymást,sietünk haza! a sört megvesszük a bevásárlóközpontba 24db os kiszerelésben, és otthon isszuk meg magányosan, mert az asszony nem iszik sört.-egy melós
2023. júl. 2. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!