Zöld és barna sörösüveg. Mi a különbség?
Az elsőnek igaza van, de nem a kérdésre válaszolt!
Az üveg színének nincs jelentősége, lényeg, hogy minél kevesebb fény érje a sört!
A neten olvastam, (ha megtalálom, belinkelem), hogy két konkurrens sörfőző a könnyebb megkülönböztetés miatt használt különböző színű üveget.
A mai söröknél nem bír nagy jelentőséggel a sötét üveg, mert a pasztörizált sör (nem ritkán tartósítószerezett) úgy is tovább eltartható, mint a régebben palackozott, nem pasztörizált sörök!
Utolsó: a zöld vasat és rezet is tartalmaz, nikkelt tudtommal nem."
A vegyületek nem egyformán színeznek a vasszulfát zöld a vasoxidhidroxid vörösbarna.
Volt kb fél éve egy ilyen kérdés, ott arra jutottunk, hogy a barna üveg jobban fogja a fényt, de mivel úgyis kevés napfénynek vannak ezek manapság kitéve, sok gyártó átállt az "elegánsabb" zöldre.
Mondjuk megfigyelendő, hogy az igazán komoly márkák (pl. Leffe, Erdinger, San Miguel, Bombardier) ma is barnába töltik, divat ide vagy oda.
(Igaz a vörösboros üveg meg mindig zöld, még a 3 ezer Ft-os is, de az meg már lehet hogy UV-szűrős üveg, mert ilyet is használnak, pl jobb abszintoknál, amik szintén sötétzöld üvegesek.)
Volt idő, mikor még nagyobb jelentősége volt az üveg színének. Emlékszem, gyerekkoromban, mikor még nem volt teleb.szva tartósítóval a sör, a Borsodinak pl. 8 nap volt a szav.ideje. Gyanítom, hogy akkoriban pár nap alatt jobban megbirizgálhatta a sör ízét az a kevés fény is, ami érte, mert az tuti, hogy voltak, akik kimondottan mindig csak zöld üvegeset ittak, és voltak, akik csak barnát.
Ráadásul ezek olyan emberek voltak, akik időt, és sört nem sajnálva kerestek (és találtak) különbséget az ízek között. :)
Barna üveg kevésbé ereszti át a fényt.
A sört komlózzák. A komló alfa-savai (melyek a keserű ízért felelősek) értékezek a fényre, fotokémiai reakcióban oldalláncuk elreagál és kialakul egy ízhiba, amit fényíznek hívnak. Illata ismerős mindenkinek, aki volt már kocsmában: áporodott kocsmaszag.
Ez a fényíz a barna üvegben is kialakul 3 óra alatt, mind természetes, mind mesterséges fényben. Ezért, ha megfigyelitek, a sörös rekeszek oldala zárt, hogy minél kevesebb fény jusson el a palackokig.
Egy bácsit megkérdeztek, aki megszálottan kereste a zöld üveges söröket, hogy miért keresi csak a zöldet, mire: Há mér, mér, mert a zöldben mindig több van!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!