Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Sűrítményes sörfőzésnél mire...

Sűrítményes sörfőzésnél mire kell odafigyelni?

Figyelt kérdés
Már 2szer főztem, az első tűrhető volt, a másodiknál valami nem volt jó és majdnem az egészet ki kellett önteni. 25 literes műanyag nyomáshordóban csinálom.

2021. márc. 18. 22:30
1 2 3
 21/29 A kérdező kommentje:
Miért lesz rossz vége? A keletkező gázok is fertőzhetik vagy csak a nyomás miatt gondolod hogy baj lesz? Elvileg ennek bírnia kéne. Nincs rajta levegőztető, akkor nagy baj ha mondjuk 2-3 naponta kiengedem belőle a gázt? Menetes a teteje szóval nem hinném hogy nagyon sok fertőző levegő be tudna jutni addig a kis ideig. Meg ugye az alján ott a csap, amire eddig nem is gondoltam.. elképzelhető hogy ott ki tudnak jönni a gázok vagy bejut a levegő?
2021. márc. 20. 16:54
 22/29 anonim ***** válasza:

Nem, fertőzéstől nem kell tartani, csak annyi, hogy az ilyen hordókat a kész sör tárolására szokták használni, így könnyen lehet, hogy egy-egy gyengébb része nem fogja bírni a nyomást, például a csap, és ha az letörik, akkor a sör is, meg a hordó is mehet a kukába. Arra gondolj, hogy palackozásnál ha elméred azt a kevés cukrot, amit hozzáadsz, akkor a kialakuló nyomástól a palackok is könnyen felrobbanhatnak, és erjedéskor jóval több cukor van a sörlében, vagyis sokkal több lesz a gáz is.


A nyitogatással kapcsolatban azért vannak kételyeim, mert zárt edényben a kialakuló széndioxid a túlnyomástól beleoldódik a sörbe (ezért is lesz ugye szénsavas a palackban), ezért félő, hogy hiába nyitod ki azzal a gázok nagy része benne maradna a lében. Mindenképp azt javaslom, hogy csavard le a tetejét a hordónak, és ha az előző főzésből maradt kotyogód, akkor azt, ha nem akkor vegyél egyet, és valahogyan légmentesen próbáld rátenni a tetejére, pl ha van egy hasonló méretű műanyag kupakod, akkor azon fúrd át, és mindenhol máshol, ahol kiszökhet a levegő celluxozd körbe.


Persze nem tudom milyen hordód van, nem akarok hülyeséget mondani, elképzelhető, hogy létezik olyan is, ami külön arra van kitalálva, hogy kibírja a nyomást, de ha nem tudsz ilyesmiről, akkor szerintem ne kísérletezz vele, kár lenne a horóért, ha tönkremenne.

2021. márc. 20. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 A kérdező kommentje:
Elvileg nyomáshordó (pressure barrel) a neve szóval gondolom valamennyire bírnia kéne, de félek hogy a csapnál történne valami. Van kotyogóm, megpróbálom valahogy rászerelni ha hazaérek. Köszönöm a segítséget! Ha érdekel a hordó majd otthonról tudok képet küldeni róla.
2021. márc. 20. 17:35
 24/29 anonim ***** válasza:
Most néztem pár videót, ahol ilyet használnak, és ők is csak palackozásként töltik bele a leerjedt sört, nem pedig a még erjedőt. A pressure itt valószínűleg arra utal, hogy azt a nyomást még kibírja, ami a szénsavasítás közben kialakul, ezért lehet palack helyett használni, de ha neked is hasonlóan egy ilyen sima műanyag hordód van, amilyeneket láttam, akkor szerintem annak a csapja nem bírná az erjedés nyomását, én inkább rászerelném azt a kotyogót valahogy.
2021. márc. 20. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 A kérdező kommentje:
Igen valószínűleg hasonlót láttál, ez is műanyag. Jövő héten beleteszem a komlót és onnantól még 2-3 hét mire késznek mondható, utána palackozom. Azt írja hogy 18-20 fok között kell tartani végig ezeket az ale típusú söröket.
2021. márc. 20. 19:45
 26/29 anonim ***** válasza:
100%

Ezt ki mondta, hogy így kell?


A sűrítményes sörök úgy készülnek, hogy a sűrítményt egy előzőleg kifertőtlenített erjesztőedénybe öntöd. 3L vizet felmelegítesz és abban a megadott mennyiségű cukrot feloldod (javaslom, hogy használj sörcukrot!). Majd ezt ráöntöd a sűrítményre. Elkevered az egészet, így a meleg vízzel fellazítod a sűrítményt. Ha ez megvan, akkor ráöntöd a megadott mennyiségű hidegvizet (minden sűrítményre rá van írva mennyi vizet kell ráönteni, ebből levonod azt a 3 litert, ami melegvíz volt és annyi hidegvizet öntesz rá). Újra elkevered! A hidegvizet öntsd kancsóból, kicsit magasabbról ezt is javaslom, így több oxigén jut a sörlébe, ami pedig kell az élesztő elszaporodásához. Az élesztőről azt tudni kell, hogy a szaporodásához oxigén szükségeltetik, az elkészített cefrékben, akár gabona, akár gyümölcs, van elég oxigén az elkészítés eljárásából adódóan, azaz jut bele kellő mennyiségű oxigén, azt kvázi több napig is adagolni szükségtelen! Teljes mértékben hibás eljárás az a gyümölcscefréknél bevett szokás, hogy a cefréshordót nyitogatják, a cefrét nyomkodják, kevergetik! Ne! Az élesztő helyes működéséhez, már az oxigén nem szükséges, mi több azt veszélyezteti, ezért kell zárt (kotyogóval ellátott) edényben erjeszteni! Nem nyitogatjuk!

Ha 25 fok alatt van a sörlé hőmérséklete, akkor lehet beoltani élesztővel. Hol és melyik írta/javasolta azt, hogy pár nap után oltsd be? Ez hülyeség! Pár nap elteltével beindul az erjedés, de vadélesztővel, utána semmi értelme élesztőt adni egy cefréhez és vadélesztős erjesztés házi körülmények között a legritkább esetben sikerül jól, pláne egy alacsony cukor és sav tartalmú cefrénél, mint amilyen egy sörlé!

Mihelyt 25 fok alatt van, rászórod az élesztőt, esetleg el is kevered benne, lezárod és nem ...szogatod!!!

Hagyod kierjedni. Ha és amennyiben hidegkomlózni is szeretnél, járt hozzá komló, akkor vagy figyeled a cukorfogyást refraktométerrel vagy figyeled merülő fokolóval, de ha azzal figyeled, akkor nem ellenőrzöd naponta, mert akkor naponta fel is kell nyitnod a hordót, gondolom én nem akarod az elvett levet mindig kiönteni... Lényeg, hogy kerülni kell azt, hogy levegő kerüljön az erjesztőedénybe, mert az hibás erjedéshez vezethet!!! Ezért kell minimalizálni a felnyitás gyakoriságát! Ha a refraktométer 6.3-mas brixet mutat, akkor lehet hidegkomlózni, ekkor sajnos szükséges felnyitni. Komlózózsákot veszel, fertőtleníted, majd beleöntöd a komlót, felnyitod a hordót és beledobod. Ha nincs semmilyen mérőeszközöd, nem tragédia, akkor komlózol, mikor a kotyogó kb. 1 óránként 1-szer kotyog, az már bizonyosan utóerjedési fázis.

Nyomás alatt ne erjessz! Ezt ki mondta? Sört csinálsz, nem cidert, de cidert is az utóerjedési fázisban helyezik csak nyomás alá, főerjedésben ne csinálj ilyet cidernél sem, de sörnél meg soha, utóerjedési fázisban sem. Csoda, hogy nem robbant föl az erjesztőedény!

Amikor teljesen leerjedt, akkor teszel cukrot a palackokba, fél literesbe 4-5, 3 decisbe 2-3 grammot, én azért javaslom, hogy a palackokba, ne pedig feloldva beleöntve a kierjedt sörlébe, mert így nem kavarod föl a sörlét. ÉS egyébként ott palackozol, ahol erjesztettél, nem mozgatod az erjesztőedényt, mert azzal szintén felkavarod a sörlét. Ha kierjedt, akkor az élesztő az aljára süllyed, ami egyébként nem halott! Hogy volna az? Arra szükséged van a palackozás után, hogy abból valamennyi átjusson az üvegekbe, és át is fog, mert ez indítja el a palackban az erjedést, ami szénsavasodáshoz vezet majd!

Az erjesztőedénybe épített csap anyáján van egy határoló, ez arra jó, hogy ne teljesen az edény aljáról vedd el a folyadékot palackozás során, azaz az alján lévő élesztőből ne jusson be több a palackokba, csak annyi, amennyi kell.


Nézd, ennek utána lehet nézni, szerintem bármelyik sörfőzős bolt weblapján van elkészítési útmutató, mégis nekiállsz nyomás alatt erjeszteni, meg több napig magára hagyott sörlét nekiállsz utólag mégis kezelni stb. stb. ne csodálkozz, hogy rád rohad!!! Azt kövesd és tartsd be, amit a gyártó javasol, azaz azt, amit írtam! Több nap elteltével a komlót kellett volna hozzáadnod, valszeg ezt értetted félre, élesztőt a cefrézés után adod hozzá!

25 fokig ne szökjön az erjedő sörlé hőmérséklete, ezt érdemes tartani, azaz ha 22-23 fokos, az még nem vezet tragédiához, inkább tartsd 20 fok körül, a 18 az picit kevés, az erjedési folyamat emiatt lehet már némileg lassabb! Ideális esetben a főerjedési időszak ezeknél a sűrítményeknél kb. 7-10 nap.


Ha beletetted a komlót, hogy lenne már még 2-3 hét? És ezt ki mondta? Utóerjedésben kell hidegkomlózni, egy 6.3-mas brix esetén (amikor komlózol) az erjedési időből ideális esetben 1 hét, max. 10 nap van még vissza!

Ha ezek a tapasztalataid, azaz nálad (ha jól értettem) majd 1 hónap az erjedési idő, akkor valamit rosszul csinálsz! Vagy túl meleg a sörlé, mikor beoltod élesztővel, vagy túl hideg a környezeti hőmérséklet, amikor erjesztesz, valami hiba van!

A palackozott sör nyilvánvalóan zavaros, hisz szűretlen sör készült, ez teljesen természetes. Az élesztő fajtájától függ az, hogy ez képes-e az üvegben kvázi "letisztulni", azaz az élesztő az üveg aljára "masszívan" leül, avagy csak részlegesen, esetleg egyáltalán nem! Ez az élesztőn múlik. Van olyan élesztő, ami úgy leül az üveg aljára, hogy arról a sört úgy kilehet tölteni pohárba, hogy az egy szűrt sörnek néz ki, de az élesztőtől semmi bajod nem lesz, sőt egészséges.

2021. márc. 21. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 A kérdező kommentje:
Az elejét pontosan úgy csináltam ahogy leírtad, azzal a különbséggel hogy az élesztőt a cukorral együtt szórtam bele a még meleg 3 liter vízbe, elkevertem és kb 10 perccel utána ment rá még kb 20 liter hideg víz. Remélem nem b@sztam nagyon el. Így meghalt az élesztő? Ha igen, akkor rakhatok bele még így utólag vagy kuka az egész?
2021. márc. 21. 09:03
 28/29 anonim ***** válasza:

Hát dehogynem b... el! Ezek ilyen alapvető ismeretek, még csak nem is cefrézési ismeretek, ezt bárki megmondta volna neked, hogy ezzel megölöd az élesztőt, aki már valaha is sütött süteményt, kenyeret... barátnőd, édesanyád, szomszéd asszony, szomszéd lány, bárki. Azért kell 25 fok alá menjen már maga a sörlé is amit beoltasz, mert afelett az élesztő elpusztul! Tehetsz hozzá ismét élesztőt, ha még nem indult el az erjedés, (mert elindul spontán is!) de javaslom, hogy azt a típust használd, ami eredetileg is járt a sűrítményhez, sütőélesztőt semmiképp. Ezt ha nem indult még el az erjedés, nem hogy ma, most, e minutumban bele kellene tegyed! Magyarul (mivel vasárnap van) a válasz erre az, hogy lehet próbálkozni ha akarsz, de én kidobnám a fenébe! Egy sűrítmény 5-7 ezer forint, ne haragudj meg ha némileg indulatos vagyok, de hányszor akarod még kidobni ezt az összeget az ablakon? Halálosan egyszerű ennek az elkészítése!


[link]

röviden, közérthetően!

2021. márc. 21. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 A kérdező kommentje:
Mindenesetre köszönöm a sok infót és a linket. Majd írok ha van fejlemény, hátha még menthető.
2021. márc. 21. 10:34
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!