Whisky készítéshez milyen felszerelés kell ?
Szóval a kérdés az hogy ha érdekel a whisky készítés , akkor milyen eszközök kellenek hozzá? Mármint hobbi szinten , és nem munka ként , vagyis nem ipari mennyiségben , hanem maximum évente 40-50 litert készíteni és elrakni saját célokra.
Például milyen berendezések kellenek , vannak olyanok amik hobbi főzőknek valók stb.
Válaszokat előre is köszönöm.
Az nem csak cégalapítás lenne, hanem igen nagy pénz is. Kereskedelmi szeszfőzdeként kis mennyiségnél is többmilliós a jövedéki kaució, az üstöt plombákkal és szeszmérő géppel, zárt rendszerként kell felszerelni, kell hozzá adóraktárnak minősíthető helyiség, na meg élelmiszert előállító üzemnek is minősülne, annak minden előírásával és költségével... pl. ha jól emlékszem, még a cefrét is veszélyes hulladékként kellene kezelni, és valszeg lakóövezetben sem lehet a főzde.
Adót a házi gyümölcspálinka után is kell fizetni (ez éven még legalábbis), gabonából viszont magánszemélyként egyszerűen tilos. Hogy magánemberek szeszt főzessenek/főzzenek, azt igazából csak arra találták ki, hogy a (főleg háztáji, vagy esetleg termelői) gyümölcs jobban hasznosuljon.
Vagyis a cégalapítás nem lenne elég olcsó dolog.
Valami más ötlet hogy hogy lehetne kivitelezni , legalábbis legálisan ?
Elég rég követem a szeszfőzés törvényi hátterét, de arra nincs legális lehetőség, hogy gabonaszesz kereskedelmi szeszfőzdén kívül készüljön.
Ha a pénz számít, akkor olcsóbb boltban megvenni azt azt évi 50 liter whiskyt, ha a pénz nem számít, akkor maximum egy kereskedelmi pálinkafőzdével tudnál megegyezni, hogy főzöl időnként egy felöntés gabonacefrét, aztán azt adózva-palackozva-zárjegyezve megveszed tőlük, de még ha van is ingerük erre, legalább 8-10000 Ft/L körül számolj ilyesmivel, akkor is, ha nem kérsz hozzá hordós érlelést.
Akkor marad a B terv.
:D
tegnap 23:59
Sittre nem nagyon vágnak, ha magadnak főzöl, de 50 liter házi whisky büntetése többmillió forint is lehet :) A whisky egyébként alapból egyáltalán nem jellegtelen, sőt, az amatőr kísérletek kisüstön általában túl karakteresre sikerülnek. Minden égetett szesz olyan jellegtelen, amilyenre finomítják.
Egy mindenki által "kapásból" felsorolható whiskymárka pedig nem a minőségnél kezdődik. Akármilyen jó whiskyt palackoz majd pl. 10 év múlva a Gemenc, az nem fog betörni a köztudatba, mert ahhoz nagy volumen és marketingtőke is kell. Híres márkák csak a meséből születnek a semmiből, a valóságban meg nagy tőkéből.
Mondjuk ezt az otthoni hobby Whisky "főzést" nem nagyon értem, ez egy elég szofisztikált folyamat, talán így is csak épp csak "iható" gabonapárlaltot kategóriát kapsz de élvezeti értéke konvergál majd a 0 hoz.
ha szerzel is minőségi árpát, és valahogy megoldod a malátázást (szárítás), őrlést, cefrézést, erjesztést, még ott van a lepárlás ami külön művészet, persze biztos lefőzik neked bérbe egy pálinka főzdébe, de
valószínűleg egész más eredményt kapsz mintha egy klasszikus whisky lepárló mester végezné az ő kis lepárlójában.
Aztán még kellene valami (ex bourbon) hordót is keríteni 3 év + 1 napra :)
Persze elismerem jó kis kísérletezés, és az ember kíváncsi mi vajon mit alkotott de a végén te se fogod meginni jó szívvel :)
Szerintem csinálj pálinkát, azzal sokkal (nagyságrendekkel) jobb eredményt tudsz elérni sokkal kevesebb a buktatója, ja és sokkal hamarabb megvan az eredmény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!