Kezdőoldal » Ételek, italok » Alkoholmentes italok » Törvény szerint kiadhatják a...

Törvény szerint kiadhatják a 18 év alattiaknak az energiaitalt?

Figyelt kérdés
16 vagyok, kevésszer iszok, csak most vettem volna viszont az eladós azt mondta hogy nem adhatja ki 18 év alattiaknak az energiaitalt. Én fiatalabbnak nézek ki a koromnál, és mégis, eddig mindig tudtam venni más eladóknál (ugyan ebben a boltban) pedig azért tényleg szoktak vele szivatni a haverjaim hogy 13-4-nek nézek ki (nem vagyok annyira magas, lehet azért). És ezt eléggé furcsáltam, eddig sosem volt ilyen, és azt is olvastam hogy elvileg kiadhatja, szóval nem értem most, hogy megváltozott ez a törvény, vagy csak az eladós nézett fiatalabbnak és ezért nem akarta eladni nekem🧐

2021. máj. 22. 19:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Úgy tudom hogy 14 év alatt nem lehet kiadni. De a valóságban nagyon ritkán szokták ellenőrizni. Persze ettől még maga a bolt dönthet úgy, hogy nem adja el neked.
2021. máj. 22. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
14 év szerintem is.
2021. máj. 22. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
13%

Mo-n kapható energiaitalok nem valódi energiaitalok csak üdítők. Ezért árulják pl a kobrát 2 literes kiszerelésben, ugyanaz mint a cola.

Én egyszer Csehországban vettem egy 0,5 literes energiaitalt, lahajtottam mint ahogy itt szoktam, mert gondoltam csak hideg üdítő. Majdnem belepusztultam :D

2021. máj. 22. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
40%

Azért nem csak a kobra energiaital van itthon, hanem más nemzetközi energia italok is és azoknak receptjük van, amitől nem térhetnek el és az külföldön is energia ital és nem üdítő. Kb ennyi amiben hülyeséget írt a #3.

Én is ittam ukrajnában pár cifrább energia italt. Van amiben, ha lehűtötted kicsapódtak a jégkristályok, meg mentolos ízű volt. Az is valóban kegyetlen volt.

De volt egy olyan, annak a nevére nem is emlékszem. Egy nagyobb bevásárlóközpontban vettem, máshol olyat nem is árultak.

Akkor nem is ittam olyat, csak megvettem. Egyszer mentem valahová és magamhoz raktam egyet.

Én nem szoktam csak úgy "lecsapni", full nyugisan kortyolgattam. Általában fél óra mire megiszok egyet, ahol tudom hogy esélyem sincs kilökni a dobozt ott kicsit több.

Szóval akkor is csak kortyolgattam. A doboz felét se ittam meg 15 perc alatt. Majd azt éreztem, hogy elkezdett verni a szívem, mint a bolond, majd kicsit szédültem is és elkezdett enyhén görcsölni a szívem is.

Le kellett ülnöm. Mondanom se kell, hogy a többit nem ittam meg.

Soha nem okozott gondot az energia ital, de az valami kegyetlen volt.

Csehország uniós szabályozás alá esik, ukrajna kicsit másabb. Az az ukrán irásos lötty nem tudom mi lehetett, de az biztos, hogy nem uniós szabványos energia ital. Azt se tudtam mi van benne, mert még mutatóban sem volt rajta angol vagy más nyelvű szöveg.

Szóval valóban lehetnek durvább termékek is a hellnél és a redbullnál

2021. máj. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
31%

A 4-es beszél ritka f*szs*gokat. Mo-n teljesen más az energiaital. Nem véletelnül szoktak pl facebook marketplace-n hirdetni az osztrák/szlovák energiaitalokat. Itt a taurin szinte egyik "energiaitalban" sem lelhető fel. Franciaországban egyenesen tilos a taurin mégis ott is megtalálható az összes márka. Ha egy ausztriában/csehországban/szlovákiában forgalmazott energiaitalból nyakalna be minden félrenyalt hajú tizenéves kisfiú több dobozzal naponta, sorba terülnének ki a nyílt utcán.



[link]

"Magyarországon bár nem tilos a forgalmazása, olyan mértékű adót vetettek ki a taurin tartalmú italokra, hogy az szinte az összes energiaitalból eltűnt és más, hasonló hatású anyaggal próbálják helyettesíteni."

2021. máj. 22. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
68%

#4

Kikerestem. 2013-ban volt a szabályváltoztatás itthon.

[link]

2021. máj. 22. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
74%

"hanem más nemzetközi energia italok is és azoknak receptjük van, amitől nem térhetnek el"


Ökörség. Egy magáncég akkor tér el a receptjétől amikor és amilyen módon szeretne (persze a törvényi kereteken belül). Pl a mekinek is vannak olyan kirendeltségei világszerte ahol nem árulnak marhahúst vagy csak kóser vágással hasznosított állatokból készült cucc van. Ha pl franciában tilos a taurin akkor a red bull oda olyan energiaitalt gyárt amit ottani körülmények közt tud értékesíteni. A kutyát sem érdekli, hogy egy országgal arrébb mi van.

2021. máj. 22. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Legközelebb kérdezd meg az eladót, melyik jogszabály tiltja, hogy egy 16 évesnek ne adják el! (Egyik sem)
2021. máj. 22. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Trevor. ***** válasza:
100%
Nincs ilyen szabály. Az "energiaital", mint hivatalos fogalom nem is létezik, ellentétben pl. a "bor" vagy "sör" kifejezéssel. Az energiaital ugyanúgy üdítőital, mint a kóla, csak több benne a koffein és vannak benne vitaminok (általában B-vitaminok), meg 1-2 extra cucc, mint pl. inozitol vagy glükuronolakton. Ha törvényileg életkorhoz lenne kötve, akkor az önkiszolgáló pénztár jelezné, és nem léteznének italautomaták se, ahol akár óvodás gyerek is tud venni energiaitalt (gondolok itt mondjuk ahol lakom a helyi bevásárlóközpontban lévő Hell automatára).
2021. jún. 13. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
49%

#9 Akkor ez a törvény mi? Ez nincs érvényben jelenleg? Persze az már más kérdés hogy mennyire van betartatva egy törvény, tudjuk hogy a valóságban nem nagyon.


[link]


16/A. § (1) Tilos tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére – a kizárólag

orvosi rendelvényre kiadható gyógyszer kivételével – alkoholtartalmú italt, tovább á

tizennegyedik életévét be nem töltött személy részére energiaitalt értékesíteni, illetv e

kiszolgálni.

2021. jún. 13. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!