Miért van műanyag- fém dobozos és üveg palackban értékesített Cola is? mik az előnyök különbségek
Más-más célcsoport, gondolom. Akinek snassz kannából inni, az veszi az üvegeset, akinek az drága, veszi a műanyag palackosat.
Nyilván környezetvédelmi szempontból is vannak különbségek.
Eredetileg üvegben adták, ám a világháborúk alatt a zötykölődés, dobálás miatt a törékeny üveg helyett a sorozatban jól gyárható és rugalmas fémkannák (dobozok) váltak be, a fém dobozos konzervek mintájára. A pénzérmés hasonlat itt szerintem azért nem jó, mivel sem a vas sem az alu dobozok nem érintkeznek közvetlenül a folyadékokkal, köszönhetően a leheletvékony műanyag bevonatnak. Kémiai szempontból tehát a fém dobozok a műanyag palackokhoz hasonlítanak.
A műanyag palackok alapötletét is épp ez adta: ha már úgyis bevált a műanyag bélés, miért ne lehetne a fémet is elhagyni és tisztán műanyagból megcsinálni az egészet?
Problémák, adottságok:
Üveg törékeny, repedékeny, ám kémiailag a lehető legstabilabb szerkezet. Mivel tetszőlegesen újraolvasztható, viszonylag olcsón (porrá törve) homokká, azaz építési, üveggyártási, stb. anyaggá változtatható, lényegében végtelenszer újrahasznosítható alapanyag.
Ennek ellenére épp az üveget nyilvánította az EU veszélyes hulladéknak. Na de az egyenes uborka és hasonlók után nincs is min csodálkozni...
Fém: a fémben műanyag bélés hivatott a fém és a savas ital találkozása miatti káros beoldódástól. Tehét a fém nem oldódik be, ellenben a műanyag igen. A "nanoméretű" műanyagok káros hatásairól, illetve szervezetbe kerüléséről meg egy bő éve kezdtek egyáltalán beszélni érdemben a tudósok. - Nem szerencsés dolog, annyi már bizonyos...
Újrahasznosítás: a műanyagot le kell égetni, ami szennyező a fémre nézve, akárcsak a külső festék/bevonat a dobozon. Ez megnehezíti az újrahasznosítást.
PET palack esetében sok probléma léphet fel, a kioldódást illetően. Véleményem szerint hamarosan be fogják tiltani.
Szerkezetileg egy zseniálisan jól megmunkálható és erős műanyag. Ráadásul olcsó.
Újrahasznosíthatóság nem túl jó. El lehet magas (>1200fok) hőmérsékleten égetni vagy pirolizálni. Pirolizálással autó üzemanyag (benzin) állítható elő belőle, égetésekor főleg széndioxid és vízpára keletkezik, minimális a káros nehézfém, amit ki lehet vonni - így alkalmas berendezésben el környezetkímélő (tehát nem környezetvédő) módon akár energiaforrássá is lehet alakítani, talán a további lehetőségekhez képest ez a legbarátságosabb felhasználása. Ugyanis minden egyéb módszer vagy sok energiabevitelt igényel, vagy barátságtalan vegyianyagokat, stb.
Kínaiak kitalálták, hogy vékony műszálat húznak belőle és ezt ruhaanyagnak megszövik. Ez sem csodaszer! Sajnos a PET olvadt állapotban csekély vízpára hatására is bomlik, töredezik, a polimerlánc sérül, mechanikai tulajdonságai romlanak. Ezért újraolvasztás előtt vízteleníteni kell, olvasztás alatt páramentesen tartani - ami megintcsak energia - az olvasztásról nem is beszélve....
Divattal és marketinggel azért nem foglalkozom, mert a szakemberek ezt megoldják, igazából szerintem ezek a dolgok csak döntések kérdései és az emberek abban hisznek, azt fogják szeretni, akarni, divatosnak tartani, amit a marketingesek főnökei kiadnak nekik.
A műanyag palackot nem kell magyarázni.
Fém dobozos változat azért van, mert sok más termékből is van ilyen kiszerelés, nehogy már a Coca Cola maradjon ki az automatákból és a hűtőkből.
Az üveg palack elegáns, éttermekben, bárokban, előkelő alkalmakkor jól mutat az asztalon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!