Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Lehet jó ember az, aki ölt...

Lehet jó ember az, aki ölt embert?

Figyelt kérdés

2016. máj. 5. 13:32
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%
Nincs összefüggés.
2016. máj. 5. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
52%

A válaszokban tükröződik az erkölcshöz való általános társadalmi hozzáállás, ami véleményem szerint rossz. Mert abból indultok ki, hogy a gyilkosság (gondolok itt a hidegvérű, brutális, szórakozásból elkövetett gyilkosságra) rossz. De hogy miért, azt nem tudnátok megmondani. Mert ti úgy gondoljátok, mert nektek ezt tanították? És mégis kik vagytok ti?? Ha valaki másképpen gondolja, mást tanítottak neki, akkor neki miért nincs igaza, ha nektek igen? Idézném A.N. Whitehead-et: "Mit jelent az erkölcsadott helyen és időben? Azt, amit a többség, ott és akor elfogad, az erkölcstelenség pedig ez, amit visszautasít."

Egyébként természetesen nem tudnék hidekg vérrel gyilkolni, de nem tartom magamnál kevesebbre azt, aki igen.

2016. máj. 5. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
Abban az esetben igen, ha önhibáján kívül vagy önvédelemből, vagy mást akart megvédeni. Az, aki hidegvérrel öl vagy még rosszabb. csak úgy, kedvtelésből, az számomra nem jó ember. Hát még egy határeset van, ha vki tényleg elmebajos...
2016. máj. 6. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim válasza:
A bibliában az ószövetség tele van háborúval, és vérontással, isten mégis támogatja a zsidókat. Tulajdonképpen a ne ölj parancsot lehet többféleképpen is értelmezni.
2016. máj. 7. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

"Mit jelent az erkölcsadott helyen és időben? Azt, amit a többség, ott és akor elfogad, az erkölcstelenség pedig ez, amit visszautasít."


A világ összes kultúrájának az erkölcse azt tanítja, hogy ne öld meg (legalább a saját klánodba tartozó) másik embert. Ebben mély egyetértés van, és nyilván nem véletlen.


Szóval kisebb horderejű dolgokban megáll ez az elmélet, de egy ilyen általános érvényű felfogásban szerintem nem.

2016. máj. 7. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim válasza:
Én azzal nem értek egyet, hogy a világ összes kultúrája azt tanitja, hogy ne ölj embert. Számtalan példa van arra, hogy számos kultúrában elfogadott volt másik emberek megölése, sőt... Gondoljunk az emberáldozatokra, a vallási rituálékra, stb. Náluk ez a mindennapok része volt. A maják és az aztékok nem tudták emberáldozat nélkül elképzelni a világot, a vér kellett ahhoz, hogy a Nap másnap újra felkeljen.
2016. máj. 8. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim válasza:
Még annyit fűznék hozzá, hogy ezek az emberölések ráadásul nem is a nyersanyagért folytak. Ugye a leggyakoribb háborús indok -szvsz- a nyersanyagokért való harc. A föld, az élettér, amikor valakinek kevés az ennivalója, vagy a nyersanyaga, akkor kénytelen mástól elvenni, vagy éhenhal. Ezzel szemben az aztékok a szomszédos népek ellen fogolygyűjtő hadjáratokat is vezettek, a lényeg az volt, hogy áldozatul szolgáló foglyokat ejtsenek. A két nagy lovagrendbe, a sas, illetve jaguár rendbe is olyanok kerülhettek be, akik nagy mennyiségű áldozati fogolyt ejtettek. Már a felnőtté válást is a fogolyszerzéshez kötötték. Ezen túl még nem beszéltünk a keltákról, a germánokról, a többi indián társadalomról, stb. akik szintén áldoztak vallási célból.
2016. máj. 8. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim válasza:
Az hogy ki jó, vagy ki rossz ember, azt a társadalmi szabályok határozzák meg. A túlélés érdekében az emberek társadalomba tömörülnek. Ahhoz, hogy a társadalom működjön, egyetértésben kell élniük, ez a túlélés záloga, az együttműködés. Ha közösen megszabják azt, hogy a gyilkosság jó, mert a túlélést segiti (lásd rabló hadjáratok, vagy akár drága honfoglaló őseink "kalandozásai és népirtásai") akkor úgy is fognak hozzáállni.
2016. máj. 8. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

"Számtalan példa van arra, hogy számos kultúrában elfogadott volt másik emberek megölése"


Igen, bizonyos keretek között. Az áldozatot azért hívták áldozatnak, mert egy kompromisszumnak érezték, hogy megnyerjék a szellemek jóindulatát. (Áldozat = lemondunk valamiről valamiért.)


Az áldozatot ezért tisztelet övezte (akár szeretett volna áldozat lenni szegény, akár nem), sokszor még utána is varázserőt tulajdonítottak neki, egyfajta szentté avatták az ilyeneket sok kultúrában.


De az, hogy X megöli Y-t reggelre, mert csak úgy gondolt egyet, és ezt a törzsfőnök jóváhagyja, mert csak úgy kedve volt ehhez X-nek, és miért ne - nos ilyen nincs.

2016. máj. 8. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim válasza:
A kérdésre visszatérve. Lehet jó ember az, aki ölt embert? Nincs két egyformán gondolkodó ember, az én olvasatomban igen, lehet.
2016. máj. 8. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!