Milyen volt az 1980-as években gyereknek lenni? Jobb volt akkor, mint ma?
Leginkább az eleje érdekelne nem a vége, arról sokat hallok.
Tényleg olyan jó volt akkor gyereknek lenni?
Ma a pumpa felmegy bennem, mikor valakivel találkozni akarok, vagy elmenni a parkba, akárhova, dumálgatni, erre megkapom: "Majd Facen beszélünk!" :@
Tényleg akkoriban mindenki bandázott, és lent volt az utcákon?
Azt mesélték a rokonaim, hogy akkor nem volt olyan, hogy meggondoltam magam, mégsem megyek! Ha meg volt beszélve, hogy "holnap délelőtt 11 kor találka a parkban" biztos lehettél benne hogy aki megbeszélte, az eljön!
mondták, hogy nagy divat volt a Walkman, meg a kazetta, ha kellett valami szám, kazettán hallgattad, amit sokszor behúzott a lejátszó, és a szalagot kitekerte... :D
Tényleg ilyen jó izgalmas volt akkoriban gyereknek lenni?
Kis élményeket mesélnétek? :D
17/F
:) a válaszokat olvasva jó nosztalgiázni...
még ha '98-as is vagyok xD :D :)
Nemhogy a mobil, de m¨Śg a vezet¨Śkes telefon is ritkas¨˘g volt, f02leg vid¨Śken. Eml¨Śkszem egyszer a kocsm¨˘b¨Žl j02ttek ¨˘t, hogy interurb¨˘n h¨Şv¨˘sunk van.
Akkoriban volt a Simson ¨Śs a BMX korszak, az ut¨Žbbihoz nagyban hozz¨˘j¨˘rult a BMX bandit¨˘k c. film. H¨˘zibuli, E.T. , Csillagok h¨˘bor¨˛ja, hogy csak p¨˘rat eml¨Ştsek az akkori mozik k02z¨šl. A l¨˘nyok Glenn Medeirosba, a fi¨˛k Samantha Foxba voltak 6Ľ7szerelmesekĄą.
Nemhogy a mobil, de m¨Śg a vezet¨Śkes telefon is ritkas¨˘g volt, f02leg vid¨Śken. Eml¨Śkszem egyszer a kocsm¨˘b¨Žl j02ttek ¨˘t, hogy interurb¨˘n h¨Şv¨˘sunk van.
Akkoriban volt a Simson ¨Śs a BMX korszak, az ut¨Žbbihoz nagyban hozz¨˘j¨˘rult a BMX bandit¨˘k c. film. H¨˘zibuli, E.T. , Csillagok h¨˘bor¨˛ja, hogy csak p¨˘rat eml¨Ştsek az akkori mozik k02z¨šl. A l¨˘nyok Glenn Medeirosba, a fi¨˛k Samantha Foxba voltak 6Ľ7szerelmesekĄą.
Nemhogy a mobil, de még a vezetékes telefon is ritkaság volt, főleg vidéken. Emlékszem egyszer a kocsmából jöttek át, hogy interurbán hívásunk van.
Akkoriban volt a Simson és a BMX korszak, az utóbbihoz nagyban hozzájárult a BMX banditák c. film. Házibuli, E.T. , Csillagok háborúja, hogy csak párat említsek az akkori mozik közül. A lányok Glenn Medeirosba, a fiúk Samantha Foxba voltak "szerelmesek".
#3: abban semmi nem akadályoz meg most sem, hogy kockulás helyett biciklire pattanj! Abban meg, hogy egy zenét beszerezz, napokon át kellett kuksolni a rádió kívánságműsor mellett, aminek a hangminősége meg sem közelíti egy MP3 minőségét, ráadásul a létező zenei kínálatnak csak a töredékéhez juthattál hozzá, én ezt semmiképp nem nevezném olyan fú de eszméletlenül jó dolognak.
Azzal sem értek egyet, hogy a technika nagyobb hátrányt jelent, mint előnyt. Való igaz, több időt töltünk a technikai eszközökkel, mint régen. Nyilván, hiszen akkoriban az összes technikai eszköz a rádió, tévé, lemezjátszó és magnó volt. A videomagnó is igazából csak a 90-es években kezdett elterjedni. Nyilván, ami nem létezik, azzal az ember nem tud semennyi időt eltölteni.
De most abban mi volt a jó, hogy nem hallgathattad azt, amit akartál, és ami volt, az is sokszor csak silány, nyekergő hangminőségben? (Mert ugye ismerős, amikor a magnó húzza a szalagot.) Miért jobb, hogy nem nézhetted azt a filmet, amit szeretnél, hanem csak azt, amit az egyetlen tévécsatorna adott?
Miért volt jobb, hogy ha késtél otthonról, anyukád nem tudott felhívni, hogy hol vagy, hanem betegre aggódta magát?
#7: "A szülők meg ha megmondták, hogy hétre hazaérsz, akkor hét előtt öt perccel ott is toporogtunk az ajtóban" ... vagy nem. Érdekes, így utólag visszagondolva akkor minden gyerek tökéletes volt, soha senki nem késett sehonnan, mindenki óramű pontosságú volt. Most pedig ereszkedjünk vissza a földre, és emlékezzünk vissza, hogy akkor is volt, hogy elkéstünk otthonról, sőt, meg ne rémülj, de még olyan is volt, hogy valaki elszökött otthonról. Pedig az a 80-as évek voltak! Szóval akkor sem volt ám minden fenékig tejfel!
"Mi még jártunk szavaló versenyekre, énekkarba, szakkörökre" Mi is.
"nem volt ciki jó tanulónak lenni" 8. osztályig, aztán 14 évesen irány a gyár. Jobb esetben a szakmunkás. Persze, jöhet a magyarázkodás, hogy az más világ volt... igen, tényleg. De ott se lett mindenki Einstein, és bizony a 8 általános után ez a "tök jó tanulni" hozzáállás azért annyira már nem volt jellemző. Persze, valóban, elkeserítő, hogy manapság már sokan kinézik, ha valaki tanul és tud, de azért régen sem volt minden olyan tökéletes.
Képeslapot meg levelet ma is lehet küldeni. Csak míg régen a távolabb élő barátokkal, ismerősökkel, rokonokkal az egyetlen lehetőség a kapcsolattartásra a postai levél volt (ami majdnem egy hét volt, mire odaér), manapság akár valós időben is beszélgethetsz vele, miközben látjátok is egymást. Persze, hogy nosztalgikusabb és szebb egy szép levélpapírra gyöngybetűkkel megírt levél, és tényleg megvan ennek is a varázsa, de a gyakorlatias szempontokat nézve a mai megoldások nagyságrendekkel felülmúlják a 80-as éveket.
Anno ha valaki elköltözött, hogy tartottad vele a kapcsolatot? Legfeljebb postai levélben. Amiben ha írtál 10 oldalt (és majd' 2 hét, mire a válasz megérkezett), messze nem volt ugyanaz, mint egy valós idejű laza délutáni beszélgetés, amire ugye a skype tökéletesen alkalmas. Szóval ne dramatizáljuk túl, hogy a modern technika valósággal kivégzi az emberi kapcsolatokat, mert nincs így. Sőt, ha belegondolsz, hogy elmehetsz 500 km-re, és ugyanúgy beszélgethetsz bárkivel, mint ha ott lenne melletted, elképesztően jó dolog. 30 éve még azzal sem tudtál napi szinten beszélni, aki a szomszéd településen lakott.
Olyan extrém helyzetekről nem is beszélve, hogy ha mondjuk valakihez hirtelen mentőt kell hívni, nem kell 3 utcát rohanni a nyilvános telefonig, hanem kézbe veszed a mobilodat és tárcsázol.
Egyébként szerinted egy elektronikusan küldött üzenet nem képes olyan örömöt okozni, mint egy hagyományos postai levél? Dehogynem! Nem a forma a lényeg, hanem az, hogy kitől jött. Még egy SMS is fel tudja dobni a napomat, ha egy bizonyos személytől jött.
Hiányzik a szomszédolás? Faluhelyen most sem ritka, hogy a szomszédok, ismerősök átjárnak egymáshoz. Főleg az Alföldön. Ott mind a mai napig létezik ez a szokás.
"sok lakásban nem volt még fürdőszoba" Ezt aztán tényleg az előnyök között kell emlegetni. Akkor már sírjuk vissza a fapados vécét is, mert ugye az milyen kényelmes télen! Sőt, ne aprózzuk el, minek szobák meg házak? Az ősembernek egy barlang is megtette.
"Remek volt, hogy nem volt mobiltelefon, mert így nem voltunk nyomon követhetők." Milyen remek, amikor késel otthonról, és édesanyád nem tud felhívni, hogy hol vagy! Egyébként meg: most sincs törvényben rögzítve, hogy magadnál kell hordani. Ha ennyire félsz, hogy "nyomon követnek", ki lehet kapcsolni, vagy otthon lehet hagyni.
Cigizés és piálás ne lett volna? Dehogynem... cigizés mindenképp. Csak épp titokban, hogy a szülők ne lássák meg.
Tény ami tény, változik a világ, más volt akkor gyereknek lenni, más volt a '20-as években, más volt a '60-as években, és más lesz majd a mi gyerekeinknek. Ami hiba, hogy a változások közül sokan csak a negatívumokat (vagy az általuk annak vélt dolgokat) emelik ki. Azt, hogy mi az, amiben a mostani világ jobb (mert kedves "bezzegazénidőmbentökjóvolt" válaszolók, van pár tucat olyan dolog, ami jobb, mint 30 éve), arról sokan megfeledkeznek. Na meg ugye az ember képes még a sz**r dolgokat is jónak beállítani, ha elegendő nosztalgia társul hozzá.
Összességében jobb volt mindenképp, de nyilván nem mindenkinek.
Lényeges különbség volt, hogy mivel sok gyerek volt, így ment a bandázás, a szomszédba járás, a társadalmi élet. Nem érték a gyerekeket sokkoló hírek és nagyobb biztonságban voltak.
A kütyükkkel együtt megindult az emberek hanyatlása és a fizikai kontaktok csökkenése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!