Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Magyarországon miért nem...

Magyarországon miért nem lehet tartani egy egész népet/nemzetet érintő, nagy, igazi ünnepet?

Figyelt kérdés

Minden évben rádöbbenek augusztus 20. előtt, hogy mennyire egy cseppet sem összetartó, egymást és magunkat velejéig gyűlölő népség vagyunk mi, s a régi, magyar összetartásból, vendégszeretetből, kitartásból stb. szinte semmi sem maradt.


Sok helyen jártam már a világban, nagyon szeretek utazni, illetve új embereket megismerni más kultúrákból. Mindenhol van legalább egy olyan ünnep, ami nemzeti ünnep, nem kapcsolódik erőteljesen a politikához, a valláshoz, a családi szokásokhoz stb., viszont mindenki megünnepli úgy igazán, szívből. Németországban ilyen a Tag der Deutschen Einheit, az Egyesült Államokban a 4th of July, Franciaországban a július 14., Egyiptomban a عيد ثورة 23 يوليو, Japánban a császár születésnapja, Izraelben a יוֹם הָעַצְמָאוּת, Oroszországban mindjárt három is van, Kínában kettő stb. stb. stb. Ezeket ott mindenki megünnepli családi körben is. Amerikában például kerti összejöveteleket tartanak, grilleznek, ünnepi menüt esznek 4th of July alkalmából. Ezek náluk nagyon fontos ünnepek, amelyek hozzátartoznak a nemzeti identitásukhoz és a népi összetartozáshoz. Közük nincs a politikához: az Egyesült Államokban például mind a republikánus, mind a demokrata politikusok felszólalnak ezen ünnep alkalmával, ezért konszenzus van abban, hogy ez egy nagyon fontos ünnep, nem az egyik oldal tolja, a másik meg szinte meg is szüntetne minden állami ünneplést. Szándékosan nem soroltam fel az olyan ünnepeket, mint az egyiptomi Sham Ennessim, a kínai holdújév vagy az amerikai Thanksgiving (vagy hálaadás), mivel ezek ott kulturális és családi ünnepek (néha a hívő embereknél némi vallási vonzattal is), nem annyira nemzeti ünnepek és nem az országot ünneplik. Náluk nincs abból dráma, hogy kell-e egyáltalán bármi ünnepség a napra.


Nálunk ellenben a legtöbb ember számára augusztus 20., hagyományosan a legnagyobb nemzeti ünnepünk - amit még a vérsztálinistáknak sem sikerült a múltból végképp eltörölni, hanem át kellett nevezniük alkotmány ünnepére - csak púp a hátán. Nemhogy nincs valami családi program, kerti sütögetés, ünnepi menü vagy akármi, sokan vannak, akik még a tűzijátékot sem nézik meg a városukban, csak azt várják, hogy végre elmúljon a következő éjfél és vége legyen az egésznek. Megint mások még azt is ellenzik, hogy egyáltalán bármi állami ünnepség legyen, mert az pénzkidobás. Olyannal is találkoztam, aki egész egyszerűen eltörölné, mint munkaszüneti napot. Valaki számára egy jó alkalom, hogy gyűlölködjön egyet a hazája ellen az interneten fej nélkül (gyanítom, mert ő olyan k*rva sokat tett azért, hogy jobb legyen ez az ország, csak sajnos folyással ellentétesen kellett úszni... egész biztos...). Megint mások politikai propagandát csinálnak az egészből, az egész állam ünnepét, meg igazából a kormány ünnepévé sajátítják.


Nálunk miért nem lehet egy normális, mindenkit érintő nemzeti ünnepet tartani? Miért csak gyűlölködés, nem-törődömség vagy propaganda jellemezheti ezt az amúgy szép alkalmat? Én komolyan mondom, nem értem...



aug. 20. 01:10
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Külföldi ismerőseim, barátaim mondták, hogy náluk még az sem szokatlan, hogy fel is köszöntik egymást az ilyen nagyobb nemzeti ünnep alkalmából, csakúgy mint húsvétkor, karácsonykor, újévkor, pünkösdkor, holdújévkor, áldozati ünnepkor, pészahkor, hanukakor, holikor, születésnapokon, névnapokon stb.
aug. 20. 01:11
 2/13 anonim ***** válasza:
21%
Mert a magyarországi libsik ritka genyák. Olyan se nagyon volt sehol, ahol azért lobbiztak, hogy saját hazájuk minél kevesebb pénzt kapjon.
aug. 20. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
79%
Külföldön sem ünnepli mindenki ezeket az ünnepeket, sőt, néhány évvel ezelőtt köpködtek sokan a német egység napjára, mondván, ez egy mondvacsinált ünnep.
aug. 20. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
92%

El tudom képzelni hogy külföldiek az augusztus 20.át is láthatnák egy erős, egységes ünnepnek; minden városban tűzijátékoznak, sokan igenis a családjukkal vannak, munkaszüneti nap van, a tévében is ezt adják, stb.

Sőt, augusztus 20 körül még csak nincs is akkora megosztottság, mint pl július 4 körül (az nagyonis politikai ünnep sokaknak, hidd el)

aug. 20. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
74%

Minden nemzetnél a nagy nemzeti ünnep valamilyen sorsfordulóhoz kapcsolódik.


Nálunk alegnagyobb az államalapítás ünnepe. Mivel Szent István az alapító, evidens, hogy egyházi ünnep is.


Mit szeretnél helyette? Paradicsom fobálást? Bikaviadalt?

Zsákban futást?

🤦‍♀️

Összevissza beszélsz.

aug. 20. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
24%
Foci eb
aug. 20. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
49%
Türelem! Még néhány év, évtized és Magyarország fogja rendezni a világ legnagyobb medvetánc fesztiváljait. A Föld minden tájáról ide fognak járni bulizni a kövérek és újra egy fontos és meghatározó ország lehetünk végre az ünneplések terén is.
aug. 20. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Volt idő, amikor én is nagyon szívesen kivándoroltam volna külföldre Kérdező! Sőt, most is bennem van az érzés...


Nem sikerült a családalapítás, de utólag kárpótolt a mostani párom azzal, hogy: "gyerekünk lehetett volna".


Ma szerveztem volna egy nagyobb bulit. De hát mostanában (4 hónapja) halt meg egy közeli hozzátartozóm és még viszonylag meg tud erősödni a gyász egészen váratlanul is.

aug. 20. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Mert ki van sajátítva, mindenki a saját nyelvezetén értelmezi minden ünnep jelentőségét, és így van, aki belefáradt ebbe.
aug. 20. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

#5.

Erről beszéltem: szövegértés 0. :-D Ne borogasd a fejed!


Nem akarok helyette semmit, azt akarom, hogy végre nálunk is meg legyen becsülve, több legyen némi politikai hőzöngésnél.


#3.

Azért nem olyan sokan, mert a baloldal és a jobboldal és minden oldal ünnepli. Max. az antifáról tudom elképzelni, mert szerintük már Bismarck, az első német egység létrehozója is náczy volt.

aug. 20. 12:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!