Hogyan kell elszégyellni magam?
Ezt az emberek nagyrésze a személyiségfejlődés során (pici korától kezdve) megtanulja, beépül a tudatába.
Ha ez nálad hiányzik, akkor valami félremehetett a nevelésedben.
Amit előzők, vagy
A szüleid a világ legjobb emberei, a neveléshez szükséges magas szintű tudatossággal, és nem megfélemlítéssel, érzelmi zsarolással, fenyegetésekkel türelmetlenül neveltek, hanem őszinte, nyílt és tiszta kommunikációval megbeszélték veled a dolgokat.
A szégyen érzet abból adódik hogy fél az ember, hogy nem kapja meg a szeretetet és a figyelmet a szüleitől, ha nem felel meg az elvárásaiknak.
#1 12:49
Pontosan mi mehetett félre?
#2 12:55
Tehát aki nem tudja hogyan kell elszégyellnie magát akkor az pszichopata? Ezek szerint a pszichopataságot bele lehet "erőltetni" másokba azzal, hogy szimplán soha nem mondják neki hogy "Szégyelld el magad!"?
#3 14:34 Shaddark
Hát, ezt nem valószínűsíteném, mert a szüleim nem voltak ezen mérőskála magaslatán.
Akkor már inkább azt tudnám mondani, hogy mivel az életben soha nem volt rá szükségem és soha nem volt szituáció amiben hasznos lett volna és megoldott volna valamit, így nem sajátítottam el az életem során. A második része viszont megvan, én általában (inkább mindig) kommunikációval és megbeszéléssel szoktam megoldani a problémáimat, az sokkal hasznosabbnak bizonyult úgy... mindig.
Jó neked.
Én sokat dolgoztam azzal, hogy ne érezzek ilyesmit.
Felvállalom a döntéseimért a felelősséget - ha ok ,akkor örülök, ha nem akkor meg ez van. Levonom a tanulságokat, legközelebb nem így lesz mert tudom, hogy én vagyok a felelős. Akkor is ha valójában más, mert ezt is bele kellett volna kalkulálnom a döntésbe, hogy mások hülyék :) Szégyenkezni olyan miatt lehetne, ha nem vállalnám fel a felelősséget, hazudnék másoknak vagy magamnak is, és amikor kiderül ott a szégyen.
Lehet hogy csak őszinte vagy...
A szégyelld magad előtt még van két fokozat, a szégyelléssel egyidőben még ezt az előző két dolgot is meg kell tanulnod.
Amikor másokkal kommunikálsz, érezned kell a határt (jópofiságban, közeledésben, modorban, udvariasságban, stb.) meddig mehetsz el. Ez látszik a másikon, a kommunikációján, a viselkedésén, a testbeszédén, az arcán, a szeme pillantásán - hogy közeledsz egy olyan határhoz, amit ő már nem visel el szívesen. Túl bizalmaskodó vagy, túl trágár vagy, túl tiszteletlen vagy, túl hangos vagy etc. És ha kommunikáció közben nem veszed észre, hogy közeledsz a tolerancia határához, akkor átléped ezt a határt, és megbántod. Ezt már azért észre kell venni (ha a határhoz közeledést már tojtál észrevenni), és ekkor le kell állni, és elnézést kérni. Elnézést kell kérni, hogy túl tiszteletlen voltál, túl közel mentél hozzá és a magánéletével foglalkoztál, holott ahhoz semmi közöd, vagy túl trágár voltál, vagy túl bizalmaskodó voltál - és megbántottad, megsértetted.
Na, most jön amit kérdezel. Ha már egyszer túltoltad, és nem tanultál belőle, és túltolod másodjára is, akkor szégyelld magad. Ez a szégyelld magad ez abból áll, hogy nem csak elnézést kérsz, hogy túlmentél a határon megint, hanem ígéretet is teszel, hogy nem fordul elő többet. És mondod (és érzed is!!!), hogy szégyelled magad amiatt, mert BÁNTOD a másikat. Amit nem szabad, nem illik. Neked ugyan teljesen természetes amit csinálsz, de megérted, hogy nem vagytok egyformák, és másiknak TÚL SOK az, amit te csinálsz, és bántó. És elfogadod, hogy Ő ilyen. És joga van ilyennek lenni. És neked visszább kell fognod magad, ha vele kommunikálsz.
[Ha valamilyen hendikepp (fogyatékosság) miatt te ezeket a határokat nem érzékeled (mert mondjuk Aspergeres vagy) és elköveted harmadjára is ugyanazt, akkor légy felkészülve rá, hogy az illető leír téged és nem akar veled többé kommunikálni. És letilt mindenhol. És mindent megtesz azért, hogy ne tudd bántani többé.]
#6 10:23
És ez hasznos?
Ha igen, kérlek tudsz mellékelni/linkelni egy tankönyvet amiben ezeket részletesen leírják és dokumentálják? Amennyiben kísérlet vagy tanulmány alapján készült a könyv, kérlek tudsz ahhoz is forrást adni? Köszönöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!