Ha társasházban valaki a kelleténél jóval hangosabban hallgatja a zenét, érdemes lehet egy kisebb csapattal bekopogni hozzá és "finoman" jelezni, hogy a következő ilyennél valószínűleg a fogai bánhatják?
Persze, szólj neki. Elsőre próbáld meg azért kulturáltan - a mi szomszédunk pl. azért ordíttatta csutkán a szr zenéit, mert nagyot hall és nem vette észre hogy hangos. Szóltunk normálisan, azóta nem üvölteti.
Amúgy engem milliószor jobban zavar napközben, amikor csinálnék ezt-azt, felőlem éjszaka bömbölhet, akkor nyugodtan be tudom dugni a fülem. Nappal sajnos nem mindig tehetem meg. :D
"Amikor a törvény meg a házirend megengedi, akkor bizony szabad, akkor is, ha 1000 embert "zavar"
Ugyanezek a szabályok nekik is lehetőséget adnak arra, hogy a megfelelő időben végezzék hangosabb ügyeiket."
Nincs az a törvény,ami ezt megengedné,ugyanis a csendháborítás fogalmába beletartozik az INDOKOLATLANUL HANGOS ZAJKELTÉS,márpedig a zenebömböltetés pont egy ilyen tevékenység.Senkinek,semmilyen indoka nem lehet rá,nappal sem.Ha pl.fúrni,kalapácsolni kell,az megint más téma,és nem is lehet halkan.
Kérdező,nekem is gyűlt meg már bajom nem egy ilyen szomszéddal,nehéz ügy,volt ahol többször kellett szólnom,de szerencsére nem kellett orrba vernem senkit,előbb utóbb abbahagyták.Úgyhogy először mindenképp kérd meg őket nyugodt hangnemben,de határozottan.
Először érdemes normálisan felhívni a figyelmét a zajra! Ha ez nem működik, akkor érdemes a rendőrséget bevonni. Amennyiben ezután se működik együtt a lakó, akkor birtokvédelmet kell kérni a jegyzőtől. Persze az utóbbi kettő pénzbírsággal jár.
"A zajkeltést – történjen az akár a lakáson belül, akár a lakáson kívül vagy akár a természetben, reggel, este, éjszaka vagy napközben – csak bizonyos mértékig kell eltűrni a szomszédoknak, vagy a társasház többi lakójának."
"A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény felhatalmazása alapján az önkormányzatoknak lehetőségük van az általánosan előírtnál szigorúbb mértékben korlátozó előírásokat meghatározni."
"
Hírek
Túl hangos a szomszéd? Minden, amit a csendháborításról tudni érdemes
dr. Réder Erika
ügyvéd, ingatlanforgalmi szakjogász
dr. Réder Ügyvédi Iroda
Társasházban és kertes házban élők esetében is örök téma a csendháborítás, amelyet sokszor tévesen használunk a hétköznapokban. Tegyük tisztába a fogalmat!
Hirdetés
Ahhoz, hogy megértsük, milyen lehetőségeink vannak abban az esetben, ha a szomszéd lakásban éppen házibulit tartanak, vagy a szomszéd úgy gondolja, hogy vasárnap szeretne füvet nyírni a kertben, meg kell ismernünk a szabályozási lépcsőket.
Mentés
Még több hasonló cikk
Ki mondja meg, hogy tarthatunk-e kutyát a társasházi lakásban?
Vajon joga van-e a társasháznak megtiltania, hogy házi kedvencünk lehessen a lakásban? Jogász szakértőnk, dr. Réder Erika segít eligazodni az erre vonatkozó jogszabályok világában.
Elolvasom
Mint ahogy azt a haszonélvezeti jogról szóló cikkből már megtudhattuk, a tulajdonost megillető jogosultságok közül (birtoklás, használat, hasznosítás és hasznok szedése, valamint a rendelkezési jog) a tulajdonost érintően, a haszonélvezeti jog fennállása a birtoklást, használatot, hasznosítást és a hasznok szedésének jogát jelentő korlátozás. Azonban egyéb korlátozásokat is rögzít a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény például. az 5:23. §-ban, amely szerint a tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná. Természetesen a korlátozó szabály a lakás mindenkori használójára is igaz, legyen az a tulajdonos maga, esetleg a bérlő, vagy éppen a haszonélvező.
A zajkeltést – történjen az akár a lakáson belül, akár a lakáson kívül vagy akár a természetben, reggel, este, éjszaka vagy napközben – csak bizonyos mértékig kell eltűrni a szomszédoknak, vagy a társasház többi lakójának.
Arról, hogy az adott ingatlanra milyen szabályok vonatkoznak, társasházak esetén egyrészt a Házirendből, ezen túl minden ingatlan esetén a települési önkormányzatok – Budapesten a kerületi, illetve a Fővárosi Önkormányzat – rendeleteiből tájékozódhatunk. Itt fontos megemlíteni, hogy nyilvánvalóan minden csendháborításnak minősülő magatartás egyúttal a házirendbe is fog ütközni, azonban nem minden házirendbe ütköző magatartás jelenti egyúttal azt is, hogy egyéb jogszabályban meghatározott szabályok megszegéséről is szó van, amelynek megsértése akár szabálysértési eljárást is maga után vonhat.
A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény felhatalmazása alapján az önkormányzatoknak lehetőségük van az általánosan előírtnál szigorúbb mértékben korlátozó előírásokat meghatározni.
Mentés
Ilyen általános jogszabálynak tekintendő a környezeti zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról szóló a 27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM együttes rendelet, amely az úgynevezett szabadidős zajforrások zajterhelési határértékeit az alábbiak szerint határozza meg attól függően, hogy az ingatlan hol helyezkedik el, illetve nappal vagy éjszaka történik a zajhatás.
Üzemi és szabadidős létesítményektől származó zaj terhelési határértékei a zajtól védendő területeken
A
B
C
1
zajtól védendő terület
Határérték (LTH) az LAM megítélési szintre (dB) nappal 06-22 óra
Határérték (LTH) az LAM megítélési szintre (dB) éjjel 22-06 óra
2
Üdülőterület, különleges területek közül az egészségügyi területek
45
35
3
Lakóterület (kisvárosias, kertvárosias, falusias, telepszerű beépítésű), különleges területek közül az oktatási létesítmények területe, a temetők, a zöldterület
50
40
4
Lakóterület (nagyvárosias beépítésű), a vegyes terület
55
45
5
Gazdasági terület
60
50
A következő táblázat pedig megmutatja a határértékeket a helyiségen belül.
A zaj terhelési határértékei az épületek zajtól védendő helyiségeiben
Sorszám
Zajtól védendő helyiség
Határérték (LTH) az LAM megítélési szintre* (dB)
nappal
06-22 óra
éjjel
22-06 óra
1.
Kórtermek és betegszobák
35
30
2.
Tantermek, előadótermek oktatási intézményekben, foglalkoztató termek, hálóhelyiségek bölcsődékben és óvodákban
40
–
3.
Lakószobák lakóépületekben
40
30
4.
Lakószobák szállodákban és szálló jellegű épületekben
45
35
5.
Étkezőkonyha, étkezőhelyiség lakóépületekben
45
–
6.
Szállodák, szálló jellegű épületek, közösségi lakóépületek közös helyiségei
50
–
7.
Éttermek, eszpresszók
55
–
8.
Nagy- és kiskereskedelmi épületek eladóterei, vendéglátó helyiségei, a váróterem
60
–
Zajok és korlátozások
Tekintsük át, hogy általában milyen típusú zajforrásokkal találkozhatunk és milyen tipikus korlátozásokat tartalmaznak az önkormányzati rendeletek.
A lakók nyugalmának biztosítása érdekében kertépítéssel és zöldfelület-fenntartással kapcsolatos, zajt keltő tevékenység (pl. fűnyírás, motoros fakivágás, kerti traktor működtetése) végezhető:
munkanapokon 7.00 óra és 20.00 óra között,
szombaton és jogszabály által pihenőnapnak minősített napokon 9.00 óra és 12.00 óra között, valamint 15.00 óra és 18.00 óra között végezhető,
vasárnap és munkaszüneti napokon ilyen tevékenység nem folytatható."
A bömböltetőket utálom, de azokat is, akik egyből comboskodni jönnek.
Én egyszerűen megkérném, hogy ne csinálja, tekerje lejjebb. Fontos, hogy nem kioktatóan, lekezőlen, agresszívan kérném meg. Ha tovább folytatná, megkérném mégegyszer. Ezek után jöhet az, amit te akarsz.
De egyébként ez nem a ti, hanem a közös képviselő feladata lenne. Én őt cseszegetném, hogy végezze a dolgát.
A mi társasházunkban is van egy ilyen f@szkalap aki azt hiszi ő a f@szagyerek, és rendszeresen bömböltette a rosszabbnál rosszabb zenéit. Amúgy a csávó valami DJ-nek vallja magát, a szettjével menőzik a facen, hogy mekkora hangfalai vannak meg milyen brutál jól szól. Három szobás lakásban lakik a szüleivel és együtt szoktak "bulizni". (Amúgy a tag olyan 30 körüli)
Szokása volt heteken keresztül ilyen random időpontokban benyomni a dübörgő techno szarját, de ilyen éjféltől hajnali hatig. Lementem neki szólni, az apja nyitott ajtót, hogy majd szól neki, hogy halkítsa le. (mondanom sem kell hogy természetesen nem lett halkabb).
Aztán egyre hangosabban hallgatta a zenét egyre gyakrabban (olyan 3-4 napon keresztül minden este éjféltől hajnali hatig, de van hogy nappal kezdte és másnap délelőtt hagyta abba)
Volt hogy a zene olyan hangos volt hogy nem hallotta azt sem hogy ráfeküdtünk a csengőre, vagy hogy rugdostuk az ajtaját meg dörömböltünk, hogy nyissa ki. Na ez volt az a pont, hogy rendőrt hívtunk. A rendőrrel elkezdett veszekedni meg okoskodni hogy hát ez nem is volt hangos (a rendőr is vagy 5-6 percig verte az ajtót mert nem hallotta azt sem ahogy üvöltötték, hogy "rendőrség, nyissa ki az ajtót!")
A rendőrök kioktatták hogy ez egy társasház itt emberek laknak akik másnap dolgoznak, a gyerekek is aludnának holnap nekik is iskola ő meg ellehetetleníti, hogy a saját lakásukban éjszaka pihenjenek.
Elsőre nem kapott semmilyen bírságot de legalább egy darabig nyugtunk volt. Volt hogy párszor még zenélt este, de igazából ez csak ilyen 1-2 alkalom volt havonta, így a korábbiakhoz képest ez is isteni volt, szóval hagytuk, had szórakozzák ki magukat, aztán majd valahogy kibírjuk alvás nélkül.
Aztán kb egy hónapja újra elkezdett több napon keresztül bulizgatni, hajnali háromkor még fel is tekeri a hangerőt (direkt altatót vettem be hogy valahogy azért tudjak aludni, de erre felriadtam).
Aztán megint kihívtuk rá a rendőröket ő meg elkezdett üvölteni a rendőrökkel hogy mégis ki hívta ki őket, mondják meg neki (amit persze nem tettek meg).
Szóval most megint nyugi van (valszeg megint csak egy kis ideig sajnos), de legalább tudjuk, hogy a rendőrök kijönnek csendháborításhoz is.
A lényeg hogy a diszpécsernek mondd azt, hogy próbáltál vele beszélni de nem használ! Akkor biztos kijönnek :)
Sok sikert és kitartást!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!