Közös költség követelésének behajtása? Érdemes ügyvéd?
Vázlatpontokban összeszedem, hogy könnyebben lehessen megérteni:
- 2016 és 2017 között béreltem egy lakást egy ismerősömmel, a szerződésben egyetemleges felelősség van
- a szerződésben egy megbízó járt el a bérbeadó nevében, de őt sosem láttam, és az egyik, szerződésben szereplő tanúnak fizettük a bérleti díjakat
- a bérleti és egyéb díjakat én az albérlőtársamnak fizettem közvetlenül
- 2017-ben én kiköltötem az albérletből, és az albérletben maradt társam kerített valakit maga mellé, szerződésmódosítás nem történt, de a tanú, aki a díjak beszedőjeként járt el, beleegyezését adta ebbe
- van írásos okirat arról, hogy én átadtam a kulcsot és kiköltöztem
- nemrég pedig a bérbadó maga keresett meg, hogy X forintnyi tartozás gyűlt össze, ezt fizessük be
- a bérbeadó hivatkozott arra, hogy többszöri értesítés is történt, ám szerintem az az albérleti címre történt, mert a valódi lakcímemre nem kaptam semmilyen értesítést
A kérdéseim:
1. Mennyit számít, hogy a bérbeadó csak most követeli a tartozásunkat? Több, mint 2 év telt el a szerződés hivatalos lejárta óta, tudom, hogy ez még nem elévült, de fura, hogy csak most vette észre.
2. Mennyire számít az, hogy a lakcímemre nem történt értesítést? Illetve az, hogy én nem is laktam a lakásban és nem is kísérelte meg a bérbeadó, hogy más módon értesítsen, mint most emailben vagy akár a lakcímemre küldött levéllel?
3. Sok a mismásolás ebben a jogviszonyban: nem történt szerződésmódosítás a kiköltözésemkor, tulajdonképpen nem a szerződésnek megfelelően jártunk el, mert nem a megbízó kezéhez teljesítettünk, ezek mennyire relevánsak?
4. Érdemes-e ügyvéd, vagy inkább ismerjem el a tartozást és fizessem ki? Esetleg érdemes-e azokra a hónapokra elismerni a tartozást, amikor ténylegesen ott is voltam? Mivel egyetemista vagyok, így max havi 50 ezer forintom lenne ügyvédre.
Jelen esetben az elévülési idő öt év, s azzal nem védekezhet a kérdező, hogy nem a lakcímére érkezett az értesítés, mert végül öt éven belül megkapta azt.
A szerződésmódosítás (szerződésmegszüntetés) kizárólag írásban érvényes, pontosabban úgy lett volna érvényes, s azt is jó volna bizonyítani okirattal, hogy a meghatalmazottnak jogosan fizettek - törvény szerint a meghatalmazás csak írásba foglaltan érvényes, mert a bérleti szerződés is megkívánja az írásbeli formát.
A fentiek alapján egészen nehéz helyzetben van a kérdező, ügyvéd sem tud segíteni, ha nincs írásban felmondott szerződés.
Hali!
Bocsi, egy kis felreertes: nem a meghatalmazattnak fizettunk (ahogyan azt fentebb is irtam), hanem a szerzodesben szereplo tanunak, aki eljart az alberlettel kapcsolatos jogviszonyban, bar nem volt neki jogcime erre. Ahogyan irtam, sem a megbizott szemellyel, sem pedig magaval a berbeadoval nem alltam semmilyen kapcsolatban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!