Azt mondta a tanár az iskolában hogy kb 20 év múlva a gyárakban csak robotok és gépek fognak dolgozni, ember már nem fog oda kelleni legalábbis fizikai munkások nem fognak kelleni, szerinted ez igaz?
Szerintem 20 éve is voltak olyan emberek akik ugyan ezt a sódert nyomták 20 évvel ezelőtt. Aztán nézd meg, még mindig emberek dolgoznak a gyárakba.
Szerintem a tanárod tipikusan az az ember akinek se mérnöki se gazdasági tudása nincs meg hozzá, hogy ezt a kérdést reálisan megítélje. Csak megpróbálta előadni a nagy látnoki vízióját a jövőről, közben fingja nincs a világról.
Például Németországban már napjainkban is felmerült ez a kérdés hogy mi lesz az automatizálás miatt már most utcára került munkásokkal. Felmerült a feltétel nélküli alapjövedelem gondolata is.
De egy másik megoldásról például Géczy Gábor fizikus beszélt a YouTube-on. Miszerint minél több embernek legyen önellátásra alkalmas tanyája, lakhelye. Bár ő leginkább a mókuskerékből, vagyis a modern kori rabszolgaságból való menekülésre értette, de a munkanélküliség helyett is jó megoldás.
Aztán nézd meg, még mindig emberek dolgoznak a gyárakba.
Es 1000 ev mulva is fognak emberek dolgozni a gyarakba. A lenyeg hogy hanyan!
Nezd meg az utobbi 200 ev ipari fejlodeset. Latsz meg tucatnyi embereket es lovakat akik parszazkilos arut mozgatnak? Megnezted hogy hany banyasz dolgozik ma, es mennyi volt 100 eve? Mikor lattal utoljara arataskor sarloval dolgozni barkit?
Nem egyik naprol a masikra, nem is minden teruleten egyforman, de a gepek rengeteg ember munkajat helyettesitettek. Talan nem 20 hanem 200, de a fizikai munkasok tobbsege munka nelkul marad.
Az meg az erem masik fele hogy hiaba tanul mindenki mernoknek majd, nem lesz szuksege egy gyarnak sem 10000 diplomasra.
Két nemzedékkel ezelőtt mindenki a földeken dolgozott, és rettegtek, mi lesz velük, ha majd a traktor szánt helyettük. Aztán mentek a gyárba, majd a gyáriak mentek az irodaházakba a számítógép elé, és így tovább... Nyugi, mindig kifognak találni valami műbalhét, amivel eltöltsd a napod.
Perpillanat se lenne szükség a fele emberre, hogy személyesen munkahelyeken csücsüljön. Mégis mért kell egy irodaházban lenni, ha a számítógépen elvégzendő dolgot bármikor átküldheted a neten?
Aztán eleve a munkák nagy része értelmetlen álfeladat. Egy munkahelyen az energiák 80%-a azzal megy el, hogy a munkatársak egymást macerálják, frusztrálják. Hány meg hány foglalkozás van, ami egyszerűen a rendszerszintű lopáson alapul, meg ami ennek a helyrehozásán, a dolgok jogászkodásán, a világ meg nem halad sehova közbe. Értsd: nem lesz belőle se kenyér, se lakás, se autóbusz, se okosabb gyerek, se jövő, se semmi.
Amit írsz, nem 20 év múlva lévő jövő, hanem a napjaink. Pár %-nyi ember megtermeli az ételt, az ipari termékeket, a közellátást-tudást-találmányokat... A többi mind műbalhé, oda-vissza lopják ki egymás zsebéből a pénzt. Vagyis találtak maguknak foglalkozást.
Még valami: Nem azért 8 óra a munkaidő, mert épp annyira volna szükség, hogy napjaink társadalma fenntarthassa azt az életszínvonalt, amin él, hanem egyszerűen ez az átlag embernek a napi társaságigénye. Néhány szociofób ebbe beledöglik, az ugye nem számít, nem hozzájuk van igazítva. Extravertáltnak meg muszáj munka után rögtön beülni valami következő társaságba, mert rettenetes szorongás fogná el, ha véletlenül 5 percre magára maradna. Szóval az emberiség mindig ki fog találni magának valami feladatot, legfeljebb álfeladatot, aztán elhiteti, hogy az nélkülözhetetlen.
Egyébként 20 meg 40 évvel ezelőtt is azt mondták, hogy mára már robotok lesznek. Merthogy itt kellene már tartson a világ... Ehhez képest ismét istenek vannak, távgyógyítók, félfeudalista hűbérurak, Werbőczy-féle hármaskönyvek, felköltözünk mi még a fára is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!