Így nem is lenne érdemes megpróbálni az egyetemet?
Pestre akarok mennj.Az idei ponthatár alapján felvettek volna.De ha fel is vesznek,mi lesz ha kollégiumot meg nem adnak?Albérletre nincs pénzem,főleg nem Pesten.Szóval ezt nem lehetne megoldani,legfeljebb diákhitellel.De kezdjem úgy az életet,hogy milliós adósságok vannak a nyakamon?
Lehet jobb lenne lemondani erről és jelentkezni a szomszéd egyetemre,ahol bejárós is lehetnék vagy jelentkezni valami OKJ-ra..
Gratulálok! Belőled még válhat idővel felelősségteljes felnőtt.
Ha szeretnél elmenni máshova tanulni mint ami közel van hozzád, és kételyeid vannak az anyagiakat illetően akkor érdemes utánajárni a dolgoknak. Nézz utána melyik kollégiumok jönnek szóba, nézz utána milyen pontrendszer alapján osztanak helyeket, és ott mennyi szokott lenni a határ. Nézz utána, hogy van-e fizetős kollégium a támogatott helyeken kívül.
A kollégiumi helyek általában a második félévtől kezdődően tanulmányi alapon kerülnek kiosztásra. A diákhitel igen, hitel, és könnyen el lehet költeni azt a pénzt amit még nem kerestél meg, de egyébként nagyon kedvező, cserében nem lehet másra költeni, csak tanulmányra. Ha nem jön be a Peti lét, akkor felvételizz év közben közben otthonra, ha szeretnéd következő évben elkezdeni a másik intézmény tanulmányait, stb...
Érdemes megcélozni a szóban forgó intézményeket és idősebb hallgatóktól tanácsot és kontaktokat kérni olyanok felé, akik a kollégiumot intézik és tapasztalatukkal tudnak segíteni. A legtöbb szakon vannak szerveződések az elsőévesek megsegítésére, instruktor, mentor, senior, stb néven, ezek mind ugyan azt takarják, csak máshogy hívják más egyetemeken, meg szakokon.
Sok szerencsét bárhogyan is döntesz!
Attól függ, hol laksz, és hogy ott milyen jövő vár rád. Én szabolcsi voltam, úgy voltam vele, hogy inkább megdöglök, de onnan akkor is eljövök.
Első félévben nem ajánlom, hogy dolgozz, inkább előbb keress pénzt, és első félévben csak a tanulásra koncentrálj. Akkor kb. be fog állni, hogy menniy tanulással tudod hozni a szintet, és ha úgy érzed, kereshetsz mellette diákmunkát, ami futja az albérletet, ha pedig mégsem jön össze anyagilag vagy tanulmányi szempontból a dolog, akkor egy félév után még fizetés nélkül otthagyhatod (lehet, hogy utálni fogod, nem erre számítottál, nálunk volt egy csomó ilyen csoporttárs).
Ha jó neked ott, ahol most élsz, akkor az lenne a legjobb megoldás, hogy közeli iskolába jelentkezel. De ha nem, vagy kifejezetten Bp-n képzeled el magad később, akkor ide gyere egyetemre. Mérhetetlen előny, hogy már itt vagy gyakornok, olyan tanároktól kérsz ajánlást a jövőbeni munkahelyedre, akiket jó esetben ismernek, itt építesz ki egy kapcsolati hálót.
Zárójeles bekezdés: én az ELTE-n vagyok, de leírhatatlan állapotban van a kollégiumok többsége, és ráadásul évente, de volt, hogy gyakrabban kellett költözni (két év alatt három koliban voltam, de vendégként már az összesben megfordultam), hogy inkább lemondtam minden szórakozásról és életről, és kivettem egy szobát. Nem tudom, hova jelentkezel, de az is lehet, hogy nem leszel megelégedve a kollégiummal, vagy - hiába erőltetnéd a jó cél érdekében - a szervezeted nem bírja (nálunk volt, aki tüdőgyulladást kapott, mert se fűtés nem volt novemberben, se meleg víz).
A diákhitelt csak akkor "ajánlom" (akkor se), ha tudod, hogy olyan szakmát szerzel majd, amiből egyszerű lesz visszafizetni. Én felvettem párszor, mert muszáj volt, még úgy is, hogy dolgoztam (bekrepált a laptopom, egy komolyabb betegség miatt kiestem munkából és diákmunkán ugye nincs táppénz, meg a gyógyszer se két fillér volt, ilyesmik), de majdnem elsírtam magam, mikor megláttam, hogy már több a tartozásom, mint amit egy hónapban keresek.
Nekem az segített döntést hoznom gimi utolsó évében, hogy elővettem egy hatalmas papírt, kifüggesztettem a falra, és elkezdtem rá krétával nyilazgatni. Úgy, mint: felvesznek egyetemre. A) Kapok kolit. B) Nem kapok kolit. Az összes aggasztó pontnál végiggondoltam, hogy milyen esetek történhetnek meg, és addig nem adtam le a jelentkezésem, amíg nem volt egy kész, kidolgozott terv a fejemben minden vészhelyzetre. Persze még így is volt olyan, ami váratlanul ért, de azokat már tudtam kezelni.
Én többet kerestem, mint édesanyám rendes állásban. Nem csak Tescoba, meg McDonaldsba keresnek diák munkaerőt. Bankok adminisztratív részén 1000 forintnál kezdődnek az órabérek, informatikai tudást (nem C++ ban kell programozni, csak sima adatbáziskezelés, webszerkesztés), vagy nyelvtudást igénylők 1200-1400-at is kifizetnek. És akkor ebben még nincs benne az, hogy ha reál irányban tanulsz, és azzal vállalsz gyakornoki állást, akkor ennél is többet kapsz.
Ezért mondtam, hogy nézz utána, nem kell mindent elhinni, amit a rosszmájú szomszédtól hallasz, akinek a fia kibukott anglisztikáról.
A gyakornoki állás pedig azt jelenti, hogy elmész dolgozni egy olyan céghez, aminél a jövőbeli diplomád jól jön, ők eltűrik, hogy csak félállásban vagy, de cserébe kapnak adókedvezményt, mert diák vagy. Neked megvan a kötelező szakmai gyakorlatod, és ha beválsz, akkor esetleg felajánlanak egy teljes munkaidős állást idővel. Ehhez nem kell duális képzésre menni, csak írni egy jó motivációs levelet. Mivel ehhez kell valamennyi tudás a leendő szakmádból, másod- és harmadévtől szoktak felvenni embereket. De én pl. többet tanultam gyakornokként a munkahelyen, mint az egyetemen szinte :D Annyi a fő különbség, hogy itt a munkahely az egyetemmel köt szerződést, majd később veled, míg a "klasszikus" diákmunkát munkaközvetítőn (iskolaszövetkezet) keresztül végzed, és így valamivel kevesebb pénzért.
Egyébként melyik egyetemről van szó? A csúcskolira rákeresnék, hogy csorgassam a nyálam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!