Az ofőm elvette a telefonomat, mit csinálhatnék?
Fizesd le.
Most komolyan annyira éretlen vagy, hogy ezért itt kérsz tanácsot? Esetleg megigéred, hogy többé nem veszed elő, és be is tartod, vagy felajánlasz valamit cserébe, pl. átvállalsz valamilyen osztályfealdatot stb.
óra végén, de legkésőbb nap végén muszáj visszadnia..
Az oktatási jogok biztosa hivatalának álláspontja röviden: elveheti a tanár a tulajdont, ha pl. zavarja az órát a gyerek, de az óra végén azonnal vissza is kell adnia, mert tovább már nincs joga magánál tartani. Bővebben és hivatalosabban:
"Lényeges továbbá megemlíteni, a fentiek nem jelentik azt, hogy a tanulók ne lennének felelősségre vonhatók, ha tanórán nem a tananyaggal, hanem bármi mással, így a mobiltelefonjukkal - discmanjükkel, mp3 lejátszójukkal, stb. - foglalkoznak. A nevelési-oktatási intézményekben ugyanis a pedagógus joga és kötelezettsége, hogy a tanítás zavartalanságát biztosítsa. Ennek keretében, amennyiben a rend másképpen nem biztosítható, elveheti a tanulóktól azt a zavaró eszközt, amely megakadályozza, hogy a tanuló vagy társai a tanulásra koncentrálhassanak. Ez az intézkedés a tulajdonjog jogszerű korlátozásának minősül. Figyelemmel kell lenni azonban a jogkorlátozás céljára. Mivel a cél az volt, hogy a tanuló ne mással, hanem az órai anyaggal foglalkozzon, a korlátozás - a dolog elvétele - is csak addig terjedhet, amíg ez a cél fennáll. Ez a gyakorlatban azt jelenti, mihelyt az órának vége, a cél megszűnt, a dolgot vissza kell adni, ilyenkor a pedagógus a tanuló tulajdonában lévő tárgyat nem tarthatja többé magánál. Amennyiben a tanuló mobiltelefonjával akadályozza a tanítást, tőle a mobiltelefon elvehető, azonban amikor a foglalkozásnak vége, a pedagógus köteles azonnal visszaadni a dolgot tulajdonosának. A pedagógus tehát jogszerűen nem zárhatja el a tanuló mobiltelefonját. Más szankcióval, úgymint fegyelmező intézkedésekkel és fegyelmi eljárással kell a tanulót a jogkövető magatartásra rábírni.
A tanulót ugyanis a dolog jogos birtokosának kell tekinteni, akit a Polgári Törvénykönyv szerint megillet a birtokvédelem azokkal szemben, akik őt birtokától jogalap nélkül megfosztják. A tanórát zavaró helyzet megszüntetése és a többi tanuló tanuláshoz való jogának védelme jogalapot biztosít a dolog elvételére. Azonban amint ez az állapot megszűnt (azaz a legkésőbb a tanóra végén) a pedagógus jogalap nélkül birtokolja a dolgot és a Polgári Törvénykönyv szerint köteles azt a birtoklásra jogosultnak, ebben az esetben a tanulónak kiadni. Amennyiben ezt nem teszi meg a pedagógus, rosszhiszemű birtokossá válik és felelős lesz minden olyan, a dolgot érintő kárért, ami a jogosultnál nem következett volna be. (K-OJOGB-185/2009.,K-OJOGB-337/2009., K-OJB-437/2009., K-OJOGB-521/2009.)
Már pereltem be ilyenért tanárt… ki is rúgták.
A törvény szerint óra végén KÖTELES visszaadni.
Szép új világ... kis sz*rháziak a telefonjaikkal szórakoznak, ahelyett, hogy az órára figyelnének. Erre a tanár jogosan (!) elveszi tőlük a telefont, majd a 15 "kemény" évet megélt elkényeztetett önérzetbetyár beperli a tanárt, aki már X éve tanítja becsülettel a gyerekeket, mire a tanárt rúgják ki, tönkretéve az addigi pályafutását.
Komolyan az ilyenek meg is érdemlik, hogy h*lyék maradjanak, felesleges őket tanítani!
#8
Ha bármilyen más körülmények között elveszik tőled a telefonod, Te nem fordulnál rendőrséghez? Megfosztani a magántulajdonodtól az büncselekmény.
A tanárnak ha kell az állása, tartsa be a TÖRVÉNYT miszerint óra végén vissza kell adnia. Ha kirugatom, tehetek én róla, hogy megszegte a törvényt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!