Honnan tudjam, ha "plagizáltam" a beadandóban, ha amúgy nem használtam semmilyen külső forrást?
Volt egyetemen egy olvasónaplós beadandó. Tök önállóan, szakirodalom nélkül kellett megírni(ha valaki mégis használt, akkor jelölje meg kiegészítés volt még). Én amúgy ezt csináltam, az adott olvasmányon kívül semmit nem olvastam a témában kapcsolódóan, az instrukciónak megfelelően.
Ma a tanárunk visszaküldte mindenkinek értékeléssel, hibák felsorolásával együtt. És nekem szemetszúrt, hogy a felsorolásban ott volt, hogy az elemzési szempontjaim XY tanulmányt idézik nyelvileg és tartalmilag is és, hogy én arra nem hivatkoztam. Amúgy én nem is olvastam azt a tanulmányt akkor még, a beadandóm megírása/leadása előtt nem is tudtam róla, hogy egyáltalán létezik.
Gondolom a jelenlegi szituáció már így veszett, tehát nem érdemes jelezni a tanárnak. Jól gondolom, ugye?
Viszont a későbbiekben el kéne kerülni az ilyen szituációkat. Kérdem én, hogy lehet elkerülni beadandóban azt, hogy ha valamit önálló gondolatnak hiszek, lévén, hogy nem néztem utána(például a fent írt szituációhoz hasonlóban, mert az volt az instrukció, hogy nem kell), arról megbizonyosodjak, hogy előttem még soha senki nem gondolt rá és írta le..?
Én nem gondolnám, hogy a mostani beadandó veszett ügy. Személyesen keresném meg a tanárt, és elmondanám neki, hogy e pillanatig én nem olvastam azt a tanulmányt, de ezután el fogom, mert már én is kíváncsi vagyok, hogy tudtam saját kútfőből egyetemistaként olyat írni, mint a téma neves kutatója.
Egyébként lehetetlen lenne. Átnéznéd az egész szakirodalmat - aztán utána próbálnád úgy megírni, mintha semmiből egy sort se olvastál volna el? Ez lehetetlen.
A természet- ill. műszaki tudományokban is ezer olyan példa van, amikor közel egy időben találták fel ugyanazt, egymástól távol levő, egymással kapcsolatban nem levő tudósok.
A Harry Potter mesekonyv kaocsán is volt ilyenről szó, hogy bőven korabban már más megírta azt a mesét, rengeteg kíserteties hasonlóság van és valójában a szerzői jog nem azt illeti akinek a nevében ki lett adva, mert feltetelezhető copy a java része.
De velem is megesett hogy pl tinin én kitaláltam hogy klasszikus zeneműveket(Beethoven, Bach stb)feldolgozok, ráenekelek:D, és erre rá berobbant Vanessa Mae aki szintén feldolgozta csak ő nem ráénekelt, hanem hegedűvel "poposította" az egészet :D
Most én is moroghattam, hogy nekem jutott hamarabb eszembe a klasszikusok feldolgozása :D azaz maga az ötlet feldolgozásról, az ENYÉM!:)
Most igy "kicsiben" egy egyetemi beadandónál még le lehet nyelni, viszont az életben ahol szerzői jogok miatt már kőkemény összegek és perek repkednek nagyon otthon kell abban lenni hogy bármi amit te hozol létre, akármilyen szellemi termék, le is legyen védve.
Mondjuk manapság az már nagy csoda ha el is olvassák a beadandókat az oktatók
Én azon se lennék meglepődve ha az oktató már előre felírt volna ilyen hibákat egy kis cetlire és azokat egy kalapba bedobta volna majd minden beadandónál húzott volna belőle és amit kihúz azt tényleges hibaként kezeli független attól, hogy valóban elkövetted e.
Szerintem sem jelenti ez azt, hogy a beadandódnak ennyi volt. Illetve #1-hez hasonlóan én is felkeresném személyesen a tanárt, hogy megbeszéljük az egészet.
Olyan adatbázisról, appról, konkrét oldalról viszont nem tudok, ami azt ellenőrizné, hogy van-e tartalmi átfedés munkák közt. Azonban vannak "plagiarism check" oldalak, ahová fel lehet tölteni egy adott dokumentumot, x idő alatt megnézi, hogy talált-e valami egyezést azzal a neten, és kiírja, hogy hány %-ot érez lopásnak. Nem tudom, magyarul mennyire működik jól, viszont gimiben az angol tanárok állandóan ilyen oldalakat használtak a fogalmazásainknál. Sőt.. egyetemen is voltak, vannak ilyen tanáraim.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!