Honnan jön a mai iskolás korosztálynak ez a "jogom van" mánia?
Én csak azt nem értem hogy a mai tinédzser korosztály hogyan jön ahhoz hogy "ilyen jogom - olyan jogom van, ehhez van joga, nem jogosan csinálja a tanár".
Imádom hirtelen minden gyerek jogász, ügyvéd és a legfelsőbb bíróság tagja egyben.
Miért kell az alapvető emberi normákat vagy kulturális/társadalmi hagyományokat felrúgni és azzal takarózni hogy "jogom van, nincs benne a házirendben hogy nem", valamelyik nap egy kis gimnazista a BTK-t hozta fel miért nem adhatnának házit.
Pár éve érettségiztem, tehát abszolút nem az idős banyatankos néni vagyok a buszmegállóból, de egyszerűen nem tudom elképzelni nekünk ehhez pofánk lett volna. Nekem se tetszett sokszor a klasszikus zenés koncert, de végigülte a legmakacsabb is relatíve csöndben nem pedig azzal vagdalózott hogy legálisan elmehet.
Én is emlékszem,hogy volt olyan,amikor egy gyerek rossz volt,a tanár az összes fiúnak rávert a körmére egy hatalmas favonalzóval.
Egyszerre volt kollektív és diszkriminatív,mert csak a fiúkat verte el.
Aki ideggyenge,ne menjen tanárnak.
És még nevelés szempontjából sem tartom normálisnak,hogy valaki más bűne miatt nekem kell szenvedni.
Én jelenleg 11.-es vagyok, de felesleges dolgokat nem hagyok magamra erőltetni. Én személy szerint nem adok hangot ezeknek, hogy "jogom van meg nincs jogom" , szimplán fejben tisztában vagyok ezekkel és a saját magam csendességében tudom rendezni a problémát. Ha pl a pedagógusok kitalálták, hogy órák után lesz egy előadás amelyre kötelező elmenni, nem rohantam be az igazgató irodájába és kezdtem el idézgetni a jogaimat... Csupán tisztában voltam azzal, hogy ha én erről ellógok az ég világon semmi bajom nem származhat belőle.
El lehet ezt intézni nyugisan, konfliktusok nélkül is, nem kell máris a polgármesterhez szaladni :)
Azért nem tetszik neked, mert gerinctelen vagy, és mikor látod, hogy más kiáll magáért, társaiért, Te irigyled.
Attól, hogy nem vagyunk olyan kutyák min Te, azért az nem a mi hibánk.
Miért kell az alapvető emberi normákat vagy kulturális/társadalmi hagyományokat felrúgni és azzal takarózni hogy "jogom van, nincs benne a házirendben hogy nem"
Írj már még példákat légyszi. Mire gondolsz például, társadalmi hagyományok alatt? Egy hagyományt miért is kéne mindenkinek követnie? Ez nem jogászkodás, egyszerűen csak nem mindenkit érdekel egy adott hagyomány.
A házirend meg igenis azért van, hogy ha valamit nem szabad, írják benne elő!
A házi feladathoz mondjuk nem tudom hogy jön a BTK, a kérdést nem láttam, mire hivatkozott az illető?
Ember, mert van nekik! Ami jár, az jár. Szerinted ma is úgy kéne, hogy pálcával körömre ütni, a menzán megetetni a lisztérzékennyel a lisztes ételt, stb?
A diák nem a tanár tulajdona, hogy játszhasson vele.
Természetesen a diáknak kötelezettségei is vannak, de ezt nem érinti az, hogy jogai is. Pl. Be kell járnia órára, ez kötelezettsége. De ettől miért lehetne megalázni a tanár által?
És hogy tisztelni kell a tanárt (aki rászolgált, azt igen!), az nem azt jelenti hogy pincsikutya módjára mindent eltűrni tőle. Mert az nem tisztelet, hanem félelem.
Egyik régebbi iskolámból egy jelenet: Tanerő tartja az órát, éppen valamilyen témáról beszél elmélyülten, amikor valaki jelentkezik. Lehet, hogy kérdezne a témához, esetleg fáj valamije, nem tudjuk. Tanárunk lekezelően rászólt, hogy tegye le a kezét, nem kérdezte. Ez csak egy példa. Például az ilyen posztkádárista megnyilvánulások válthatnak ki a diákokból ilyen reakciókat. Sokakat valóban zavar, hogy nem veszik őket ember számba.
Egyébként azzal egyetértek, hogy annak vannak ténylegesen jogai, aki előbb a kötelességének eleget tesz, de azért neveljünk már inkább normális embereket az iskolában, ne pedig bólogató, szem-lesütős, mindenben vakon szófogadó kádereket akarjunk sorozatgyártani.
Nem most jött, fokozatosan alakult ki.
Pl engem egyszer még 15 évvel ezelőtt kiküldtek óráról, mert rosszul viselkedtem és nekem mondta pár gyerek, hogy ehhez nincs joga a tanárnak. De én nem gondoltam így, cirkuszt se csináltam.
De az tény, hogy sok nevelési módszert ellenzek és nem csak a fizikai bántalmazást.
Pl a kollektív büntetés. Mi az értelme? Miért kapjon egy szín ötös, jó magaviseletű lány efyest, mert egy gyerek nem bírt magával?
Illetve; ha menő gyerek miatt kap mindenki egyest, az nem gond senkinek, de, ha egy népszerűtlen gyerek elront egy feladatot és ezért mindenki egyest kap, akkor támadják.
Én ezt gonoszságnak éreztem mindig is a tanár részéről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!