Miért bevett gyakorlat az magyar munkahelyeken, hogy valaki
be van jelentve 8 órára, sokkal többet kell dolgoznia,
és a túlórát nem fizetik ki?
Figyelt kérdés
Tehát elvárják, hogy túlórázzon valaki olyan címen, hogy a munka legyen meg még az nap, de eszük ágában sincs kifizetni a túlórát, és ha valaki emiatt nem hajlandó a túlórázásra, csúnyán néznek rá, adott esetben meg is szólják érte. Nem vagyok munkaügyes troll, bejelentett állásról van szó, ennek ellenére simán megcsinálják ezt. Milyen értékrendje, gondolkodása van a magyar munkáltatóknak? Jah és ha valaki azzal jönne, hogy másnap kell folytatni akkor a munkát, azt nem lehet itt, mert másnap már másik munkát adnak, azaz nem lehet átvinni az aznapi munkát másnapra.
Kis cégnél és multinál is találkoztam ilyesmivel sajnos. A munkaerőn spórolnak, kevés az ember, de rohadt sok a munka.
2020. aug. 20. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
12/26 anonim válasza:
"multinál is találkoztam"
Multinál nem fizették ki? Az fura, hiszen ott a főnök nem a saját zsebére spórol.
2020. aug. 20. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
13/26 anonim válasza:
Ott is általános volt, amit a kérdező is ír, hogy a munkaidő leteltével ugyanúgy robotolt tovább mindenki estig, illetve már hajnalban bent ültek.
2020. aug. 20. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
14/26 anonim válasza:
Óriásit fordult a munkaerőpiac világa az év eleje óta, köszönhetően a vírus okozta csődöknek, elbocsátásoknak. Az említett rablókapitalista mentalitású cégek, cégvezetők most jobban nyeregben érzik magukat, mint mondjuk egy évvel ezelőtt.
Többet várnak el, és könnyebben kirúgják az embert, ha annak munkája nem speciális és pótolhatatlan. Tömegek várnak munkahelyre.
Szomorú, hogy nem látni az alagút végét, hogy meddig tart ez a korszak.
2020. aug. 22. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
15/26 anonim válasza:
Ugyanezt akartam írni, amit a 8-asban írt a kérdező.
Nem olyan ritka jelenség ez, egyáltalán. Könyvelőirodában mindig túlóráztunk, alap volt a napi 10 óra, záráskor pedig sokszor este 8-9-ig. Soha nem fizették ki.
Barátnőm most olyan cégnél dolgozik, ami nem konkrétan könyvelőiroda, simán egy cég, de pénzügyi-számviteli területen dolgozik a cégnél. Napi túlórázás van ott is. Ki nem fizetik, majd lecsúsztathatja. Úgy elméletben egyébként, mert eleve mindig több a meló, mint amit bírnának.
Furcsállom, hogy ilyet a többség még az ismerősei ismerősének a köréből sem hallott.
2020. aug. 23. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
16/26 anonim válasza:
Aki csak egy órát is dolgozik ingyen az magára vessen,ahol nem fizetnek onnan azonnal el kell menni.
2020. aug. 23. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
17/26 anonim válasza:
16-os elvileg igazad van, de ha nincs hová és a családban nincs sok pénzügyi tartalék? A számlákat, részleteket fizetni kell, a gyerekeket (is) ruházni és etetni...
Szóval az azonnali kilépés szerintem nem mindig tekinthető jó ötletnek.
2020. aug. 23. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
18/26 anonim válasza:
Folyt a 17-hez: Könnyű annak, akinek olyan végzettsége van, amivel ripsz-ropsz talál korrekt helyet. S ez nem csak a tanuláson múlik, hanem valamennyire a szerencsén is: kinek mihez van érzéke, mennyire fizet az a pálya, amelyre készült.
2020. aug. 23. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
19/26 anonim válasza:
Ez igaz de ha valaki ingyen dolgozik akkor nem veszik emberszámba,ez végzettségtől független dolog,ha be van jelentve rendesen,és nem kapja meg a túlórapénzt akkor megtagadhadhatja a munkát ,ha ezért kirúgják ,na erre viszont ugrik a munkaügyi bíróság...igen ha a család megélhetése múlik rajta lehet szar melót vállalni kevés pénzért,de ingyen soha!
2020. aug. 23. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
20/26 anonim válasza:
Kinek van több esélye a munkaügyi bíróságon? A mondjuk közepes céget birtokló milliárdos vállalkozónak, vagy az egyszerű dolgozónak?
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!