Ha ekkora munkaerőhiány van az országban akkor én miért nem találok még mindig munkát?
Kérdező
Nekem két nappali tagozatos szakmám van (másodszakma már fizetős volt)
Meg a munkanélkülin is 2 szakmát csináltam már meg, bár a második "vicc" szakma csak nem tudtam hogy beleszámítják (még nem is okj-s)
Munkanélkülin azért jó csinálni mert majdem annyit kapsz mint a minimálbér.
Én több mint másfél éve vagyok munkanélküli. Reménytelen.
Bár én tanulni akartam, akarok, csak lecsúsztam egy kicsit..
Tapasztalatból mondom: nincs munkaerőhiány. Ez egy kamu. Ráadásul olyan kamu ami rohadtul undorító.
Amíg tízből tíz helyről vissza se jeleznek, nem hogy alkalmaznának, akkor ne merje senki azt mondani, hogy munkaerőgiány van! Mert nincs.
Egyszerűen a munkáltatók semmibe se nézik a dolgozókat, és basznak az egészre. Nem győzik hogyan hülyének nézni a dolgozókat.
Mit gondoltok, miért dolgozik lassan több ukrán, mint magyar a gyárakban? Azért, mert őket még hülyére tudják venni -egy ideig-, meg kevesebb pénzért megcsinálják ugyanazt.
Ebben az ország az mindent túl hisztériáznak az emberek,
Hü,e politikusok is azt hiszti teljes foglalkoztatotság van
Nem csak simán élő munkaerő kel hanem éppkézlább szakma
Létezik a munkaerőhiány, de nem országszerte és nem minden szakmában.
Szakképzett munkaerőből például mindenhol hiány van. Betanított jóskapista akad, azt mindig talál az ember. De amint önállóan végzendő, felelősségteljes munkára keresel embert, bajban vagy. Ez pedig nem csak a gyári melóra értendő.
Ha már gyár: sori biodroidot találsz, be lehet őket terelni tucatszámra. Igaz, a felük lemorzsolódik az első nap után, a maradék fele meg egy hónap múltán, de betanított munkás lesz. Ám sorvezető, műszakvezető, technikus, aki egynél több munkafolyamatot látna át, már most se nagyon akad.
Kicsit magasabb szinten, a szakmunkáknál is megvan ez a gond. Van forgácsoló annyi, amennyit csak akarsz. Mindegyik ért egy adott géphez és meg tud rajta csinálni egy folyamatot. De ha a kezébe adod a rajzot, az első kérdése biztosan az: "mitkeecsináááni, főünök?". Megmutatod, megcsinálja. Önerőből az életben nem fogja kitalálni. Autószerelőt is találsz, nagy részük betanított hibakód-kiolvasó és alkatrészcserélő szakmunkás. Ha nincs a közelben VAG-COM terminál, nem is tudnak dolgozni. Gázszerelő is van, ért is ahhoz az egy típusú cirkóhoz, amit nagyjából megtanult. Ha máshoz hívod ki, bejelenti, hogy ez egy kalap fos és cseréld le olyanra.
Azt hiszed, az értelmiségieknél nincs baj? Dehogy nincs! Mérnök például nem nagyon akad. Mármint olyan mérnök, akire rá lehet bízni egy feladat megoldását: megtervezi, hol legyen a szállítószalag, felprogramozza az anyagmozgató robot PLC-jét, elvégzi a technológiai vizsgálatokat az újonnan jött édesítőszer mintáján. Ellenben mérnöknek álcázott (van is neki műszaki BSc diplomája) menedzsert minden bokorban találsz: felkapja a szép ingjét, nyakkendőt köt, esetleg belebújik a jobbik kiskosztümjébe és csépeli a billentyűzetet, Gantt-diagramot gyárt, TPM-tevékenységeket tologat ide-oda, színes-szagos Excel-táblázatokat gyárt, ráhúzza a Lean-szemléletet még a sz*rásra is, de leginkább: feladatokat osztogat, határidőket szab meg, felelősségi köröket alakít ki - de úgy ám, hogy neki személy szerint csak a felügyelet, stratégiai tervezés vagy átfogó rendszerszemlélet maradjon, jelentsen ez bármit is. Tervezni, szervezni, intézkedni - ehhez ért.
Ha már ott van a sokat emlegetett IT-szektor: itt is szakképzett munkaerőből van hiány. Social media managerből annyi van, hogy szaladni kell előlük, ért mind a SEO-hoz is, azt is fejből tudja, hogy mely menüpontoknak hová kell esniük a legújabb iPhone-on, hogy jól elérd de az, hogy összetákoljon egy valamennyire működő honlapot, egyáltalán nem megy nekik. Ők menedzserek, meg tudják mondani, kinek mi a dolga és a végén be tudják söpörni az elismerést azért, mert milyen jól koordinálták azon kevesek munkáját, akik még értenek a szakmájukhoz.
Tehát a munkaerőhiány létezik, attól függetlenül, hogy te nem találkozol vele. Igaz, van egy másik probléma is: a fizetési hajlandóság hiánya. Ha mégis van jó szakember, annak nem hajlandóak rendes pénzt adni a munkáltatók.
Az estin szerintem intézménye válogatja. Nekünk hétfő-szerda-csütörtök volt, 17:00-21:30 hivatalosan, egy alkalom (nap) egy tantárgy. De mivel nem tartottunk szünetet, így max 9-kor végeztünk. Jham. Fél11re hazáértem, alvás és reggel fél ötkor kelés, irány a munka.
Van egy ismerősöm aki szintén most estizik, nekik is heti három nap, de ők négykor kezdenek nem ötkor. Szóval szerintem intézménye válogatja.
Lazább, felnőttként kezelnek, nálunk senkit nem érdekelt, ha korábban ment haza valaki, vagy sokat hiányzott. Ő maradt le csúnyán, ő járt rosszul. Persze itt is van, hogy max mennyi óráról hiányozhat az ember (igazoltan) és utána nem mehet vizsgázni, és ezt a keretet nagyon könnyű átlépni, néhány nap kihagyása is elég ha kevés óraszámú a tárgy. Viszont a vizsgakövetelmény pont ugyanaz mint a nappalis képzésben. Ugyanaz a vizsga, ugyanaz a végzettség. Nem tudom, minden képzés pont ilyen e, de ez ilyen volt. (elektronikai technikus)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!