Mi a különbség a felmondási idő és a közös megegyezés között?
Kirúgott a főnököm,de azt mondta,én dönthetem el,melyiket választom.
Azt mondta a kollégám,hogy jobban jártam a közös megegyezéssel,mert ha a felmondási időt választom,akkor utána nem kaphatok monkanélküli segélyt,illetve az új munkahelyre történő jelentkezéskor kisebb eséllyel vesznek majd fel.
Tényleg igaz ez?
Ha igen,miért?
Mi a különbség? Ég és föld. Azon csodálkozom, hogy a főnököd egyáltalán ilyet mondott, te meg el is hitted.
Ha megvan az egy éves munkaviszonyod, jár a munkanélküli.
Keress rá ezekre google ban:
munkavállalói rendes felmondás
munkavállalói rendkívüli felmondás
munkáltatói rendes felmondás
munkáltatói rendkívüli felmondás
közös megegyezés
Ha ezeknek utánaolvasol, akkor tisztább képet kaphatsz, azt viszont tudnod kell, ha te nem akarsz a cégtől elmenni, akkor a munkáltatónak indokolnia kell, világos, bizonyítható és valós okkal.
Közös megegyezésnél nem kell indokolni írásban a válás okát, ezért csak akkor írd alá, ha minden feltételben megegyezel, mindkét fél szándékát tükröznie kell a válásnak. Jogilag ebbe a legnehezebb belekötni.
Álláskeresésit majd minden esetben kapsz, kivéve, ha rendkívülivel rúgnak ki, mert akkor te nem tettél eleget a munkavállalói kötelezettségeidnek.
Felmondási idő az az időszak, amit eltölt a dolgozó még a munkahelyén azok után, hogy a felmondást közölte a munkáltatójával, vagy a munkáltató közölte vele. Ez attól függ, hogy ki kinek mond fel.
Felmondási idő nincs akkor, ha még próbaidő alatt történik bármelyik fél részéről a felmondás közlése. Valamint akkor sincs, ha a próbaidő ugyan letelt már, de a felmondás azonnali hatályú. Próbaidőn túli azonnali hatályú felmondásra szigorú szabályok vonatkoznak, mivel szankciókkal jár valamelyik fél részére.
Munkaviszony megszűnés esetei:
- Felmondás (bármelyik fél részéről). Ilyenkor van felmondási idő, ha nem próbaidő alatt történik a felmondás közlése. Ha a munkáltató mond fel, akkor köteles indokolni! Ha a dolgozó mond fel, nem köteles indokolni!
- Azonnali hatályú felmondás (bármelyik fél részéről). Ilyenkor nincs felmondási idő, mivel "azonnali" a munkaviszony megszűnése. Az indoklás minden esetben KÖTELEZŐ, nem is akárhogyan.
- Közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés.Ilyenkor az van, amiben a két fél megegyezik, teljesen szabadon lehet alkudozni. Bármelyik fél kezdeményezheti. Ez sosem tartozik a felmondás kategóriába, az indoknak itt nincs jelentősége.
Álláskeresési járadékra jogosultságnak vannak feltételei. Ha azoknak valaki megfelel, akkor mindegy, hogy milyen módon szűnik meg a munkaviszonya, jár neki. Még akkor is, ha "kirúgták" (azonnali hatályú felmondás).
Azonnali hatályú felmondás esetén annyi a hátrány, hogy az álláskeresési járadék lejárta után 3 hónapig közmunkában nem vehet részt az az illető, akit azonnali hatállyal küldtek el a munkahelyéről.
Engem egyik helyen sem kérdeztek meg, hogy miként szűnt meg a munkaviszonyom az előző helyen. A próbaidő intézménye azért van, hogy kiderüljön rólad, megfelelsz nekik vagy sem. Ami az egyik munkáltatónak nem jön be, az lehet, hogy teljesen jó a másiknak.
Előző vagyok.
Nem láttam a közös megegyezéseteket, de véleményem szerint nem jártál vele jobban.
Ha Neked mond fel a főnök, akkor van felmondási időd, ami az ottani helyeden eltöltött munkaviszonyod hosszával növekszik. A felmondási idő felének megfelelő időtartamra köteles a munkavégzés alól felmenteni a munkáltató úgy, hogy bérezés jár rá. Ez azért van, hogy amíg munkát keresel, ne legyél ellátatlan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!