Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Át lehet vinni a szabadságot...

Át lehet vinni a szabadságot a következő évre? Ha igen mennyit?

Figyelt kérdés

Azért kérdezem, mert van több mint 10 nap szabadságom. Valahol olvastam, hogy nem lehet átvinni, viszont nálunk sokan átviszik, nem tudják kivenni az ünnepeknél és a munkáltató nem szól nekik hamarabb, hogy jó lenne kivenni. Ez mitől függ? Cégfüggő? Vagy valamilyen szerződés van rá?

Azt tudom, hogy akik októberben kezdték a munkát, azok átvihetik de március 31-ig ki kell venniük.


Szóval számíthatok arra, hogy a főnök azt mondja, december 4-én nem jössz be dolgozni, mert sok a szabadságod és ki kell venned minimum "akármennyit".

Mert ugye úgy tudom, hogy nem én veszem ki, hanem a munkáltató adja ki, tehát nem vagyok köteles nekik mondani, hogy sok a szabadságom adják ki és a munkáltató se jöhet azzal, hogy "De a munkavállaló nem jött szólni, hogy kell neki szabadság".


Ja és eszembe jutott, hogy párhete, ennél a cégnél csak másik részlegnél azt mondta neki a főnök, hogy szabadságra kell menned, mert sok a szabadságod.

Szóval ha nem szólok, akkor számíthatok arra, hogy még decemberben szól a főnök, hogy kötelező kivenned, ha nem is az egészet de pl. 5 napot?


Hogy van ez pontosan? Cégfüggő vagy szerződésfüggő?



2017. nov. 30. 15:34
1 2
 1/11 acelsziv ***** válasza:
100%

MT alapján nem lehet átvinni max úgy, hogy elkezded idén és átnyúlik jövőre, tehát egybefüggően lehet, de az első napja erre az évre essen. Pl dec 29-jan 11 ez még mehet az ideiből és 10 nap megvan.

"munkáltató nem szól nekik hamarabb, hogy jó lenne kivenni"

A te érdeked, hogy ne maradjon benn. Én nem értem az ilyet. Ha nem szólnak rád, hogy igyál szomjan halsz?

2017. nov. 30. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem cég függő.

Alapból ki kell venni az összes szabadságot a tárgy évben. Tárgy évi szabadságnak számít, ha a decemberben kezdett szabadság megszakítás nélkül folytatódik: pl dec 29-jan 5.

Különleges esetben, megfelelően lepapírozva az életkor után járó szabadságokat lehet átvinni, az alapszabadságot csak akkor ha betegség miatt nem lehetett kiadni. (tehát ha vajár az évben 27 nap szabadság, akkor 20 ki kell venni és 7 amit meg lehet oldani, hogy átvigyék. A legtöbb cégnél ezt az utóbbit kerülik.

2017. nov. 30. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Munka Törvénykönye függő, elviekbben.

Pontosan: 5 nap vihető át a következő évre, úgy, hogy folytatólagosan veszed ki a szabit.

Tehát dec. 29. szabin vagy, és folytathatod január 2-án (esetleg tovább, ha még mindig van szabid, de megszakítani már nem lehet, tehát nincs olyan, hogy január 2-án kiveszed, 3-án bemész, aztán 4-én újra tavalyi szabi kivétel).

Még különlegesen indokolt gazdasági érdek esetén szok. lenni olyan, hogy átvihetnek szabit márc. 31-ig, ill. úgy tudom, hogy kollektív szerződés esetén is el lehet térni, de ez nem jellemző.

Szóval ha a céged ad az ilyesmire, akkor kivetetik veled a szabikat. De ez is úgy van sok helyen, hogy mondd már meg te, hogy mikor veszed ki, és addig cseszegtetnek, amíg maradék szabid van.

De egyébként nem tudom, ezt mennyire ellenőrzik, eddig a cégeknél, ahol dolgoztam, eléggé lazán volt kezelve, és volt, hogy még január 31-ig engedték kivenni a szabit. Azt már nem tudom, hogy papírozták le. Mondjuk ők már voltak akkora cég, hogy ne ijedjenek meg egy ellenőrzésről.

2017. nov. 30. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Nálunk az van, hogy szólni kell előtte egy hónappal, ha szabit vennél ki. Szóltam, hogy a két ünnep között kivennék pár napot, erre azt mondták majd még eldöntik mert kell az ember.

Nos, most nem mondhatom hogy ki akarom venni holnaptól vagy jövőhéttől, mert van 10 nap szabadságom. Tudom, hogy nem adnák ki. Ezért mondják azt, hogy nem a dolgozó veszi ki, hanem neki ADJÁK ki. Szóval ezért szerintem inkább nem is szólok, meg a beosztásom nem rossz ebben a hónapban. Csak pár napot akartam a két ünnep között, de ha nem adja ki nem adja ki. Azért kérdeztem, hogy nekik kötelezően ki kell adniuk? (nem lenne ellenemre, hogy megmondjam őszintén, meg hát kinek lenne ellenére... de most olyan jó a beosztásom, hogy magamtól nem vennék ki 10 napot.)


Szóval szólni nem fogok, ha ők sem szólnak akkor az a 10 nap január 1 0:00kor semmissé fog válni? De hát jár meg minden, kifizetni meg nem lehet a törvény alapján, szóval lehet át lehet vinni.

Szóval érdekes az egész.


1. válaszoló

"A te érdeked, hogy ne maradjon benn. Én nem értem az ilyet. Ha nem szólnak rád, hogy igyál szomjan halsz?"


-szerintem meg is válaszoltam, hogy nekem most jó a beosztásom szóval nem akarom kivenni de ha azt mondaná holnap, hogy ekkortól jó lenne szabadságra menned akkor nem lenne ellenemre. És én ezt olvastam:

"A szabadsággal minden esetben a munkáltató rendelkezik, ő adja azt ki. Amennyiben a szabadság a törvénynek megfelelően nem került kiadásra, azért is a munkáltató felel. Nem hivatkozhat arra, hogy a munkavállaló az igényét nem jelezte előre. "

2017. nov. 30. 16:15
 5/11 anonim ***** válasza:

Úgy van, hogy odamész a főnökhöz és jelzed neki, hogy neked még van 10 nap szabid és már csak 1 hónap van hátra, szóval mondja meg, hogy neki mikor jó, hogy kivedd. Két ünnep közt meg karácsony előtt már tuti be van telve a szabadságos táblázat, szóval szerintem december első 2 hetében tudod csak kivenni azt a 10 napot.


Nálunk is ma szólt a főnök, hogy akinek még van bent szabija, az még ma döntse el mikor akar menni, mert lassan év vége és nem maradhat bent 1 nap szabi sem.

2017. nov. 30. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Akkor szerintem nekünk is fog szólni, már ha foglalkoznak ezzel... lehet nem is nagyon érdekli őket
2017. nov. 30. 17:37
 7/11 anonim ***** válasza:
De miért kell mindig azt várni, hogy ő szóljon, ti nem meritek megszólítani?
2017. nov. 30. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:

"De miért kell mindig azt várni, hogy ő szóljon, "


Mondjuk azért mert a szabadság kiadása a munkáltató joga és egyben ELSZÁMOLTATHATÓ FELELŐSSÉGE is.



Nem mondhatja hogy "nem kérték". Neki akkor is ki kell adnia ha nem is kérik.

Ha benn marad az nem a dolgozó hanem a munkáltató felelőssége és nem szempont nem mentség hogy kérte-e a dolgozó.

2017. nov. 30. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Alap esetben nem vihető át, vagy csak folytatólagosan, de vannak kivételes esetek, mint pl. próbaidő, vagy egyéb gazdasági okok, amik miatt ez nem megoldható, ilyen esetekben is egyébként kötelesek kiadni következő év március 31-ig.
2017. nov. 30. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Utolsó előtti

# 8/9 Időpont ma 18:14



Pontosan, én is így olvastam.



Utolsó:

Hát könnyen lehet, hogy a gazdasági okok miatt lesz így, most nem tudom pontosan, volt egy olyan dolgozó, akinek március 31ig ki kellett venni, vagyis márciusban elküldték szabadságra de arra nem emlékszem, hogy október előtt vagy után jött dolgozni, viszont azt tudom, hogy ősszel. Szerintem október után.

2017. nov. 30. 19:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!