Szerintetek is egyre menőbbek és jövedelmezőbbek a szakmunkás szakmák?
Nem, szerintem egyáltalán nem menőbbek,és hosszú távon nem jövedelmezőbbek a szakmunkás szakmák, mint egy piacképes diplomás munkakör. Sőt, a régebbi státuszához képest is csak annyival jövedelmez jobban, mint amennyivel csökkent a konkurencia a kivándorolt szakmunkások miatt.
Az egyik gond, ami miatt így van, az, hogy egy fizikai munkát a nyugdíjas kor után már nem lehet kellő hatékonysággal végezni, és ezeknek a ma jól kereső szakiknak egy rakat sz??ra se lesz elég a nyugdíjuk, mert a legtöbbje nem feketézik össze annyit, hogy öreg korában ne szoruljon az öregségi nyugdíjra. Pont ezért rokkakntosította le magát a legtöbb ilyen szaki régebben, csakhogy ez a kiskapu ma már nem éri meg.
Aki "igényes megoldásokban" gondolkodik-bárnem tisztáztad, mire gondoltál- azaz kis szegmensre specializálódik, annak csak időlegesen van verseny előnye, előbb-utóbb utóléri a konkurencia. Pl. manapság érdemes BMW-kre specializálódni egy autószerelőnek, de idővel széthullanak ezek is, és más lesz a divat, felteheti a tudását a kispolcra. Régen például jól jövedelmezett a szélvédő ragasztás, műanyag hegesztés, meg lehetett élni belőle. Ma már annyira olcsó abontott üveg, hogy nem mindig éri meg ragasztgatni.
Egyetértek a kérdezővel. A jó szakembereket nagyra értékelik, az imeretségi körömben „kézről kézre járnak” az ilyen asztalosok, villanszerelők, vízszerelők, festők stb. elérhetőségei, és alig győzik teljesíteni a sok megrendelést.
Mindez azért, mert igen kevés az olyan szakmunkás, aki valóban igényes munkát végez és akivel lehet értelmesen kommunikálni.
Nincs igaza annak, aki szerint nem értenek semmihez, hiszen a szakmunka definíciója szerint egy adott területen nyúljt szakképzettséget, ilyen a fodrász, a műkörmös, az ötvös vagy a fotós is (utóbbi sajnos ma már egyre nehezebb terület, hiszen szinte mindenki azt hiszi, tud fotózni) vagy a CNC-marós, akikért két kézzel kapkodnak külföldön is.
A keresetük nyilván függ attól is, hogy alkalmazottak vagy vállalkozók-e, utóbbiak jobban tudnak keresni, de persze bizonytalanabb is a helyzetük, amíg „be nem futnak”. Egy építőipari céggel bíró barátom szerint nála egy profi kőműves vállalkozóként havi 400 ezret visz haza…
Én nagyon díjaznám, ha végleg kiveszne az emberekből az a megítélés, hogy a szakmunkások „alacsonyabb rendű” munkát végeznek, és jobb bármilyen gagyi diploma, mint egy jó szakma. Persze ehhez az is kéne, hogy ne kényszerből menjenek az emberek szakmunkásnak, hiszen ha valaki szereti a szakmáját, akkor vélhetően jól is végzi, míg ha nem…
"Egy építőipari céggel bíró barátom szerint nála egy profi kőműves vállalkozóként havi 400 ezret visz haza…"
Pont az a gond, hogy havi 4K után ha mindent leadózik, nem marad több, mintha elmenne karbantartónak egy gyárba, vagy akármelyik multihoz, ahol mindent befizetnek utána.
Azt nehezen hiszem, hogy adózás után marad neki 400.
Hát igen, ha 400-at keres egyéni vállalkozóként, abból 50 ezer az adó. Ha feltesszük, hogy vannak egyéb költségei is, pl. könyvelő, autó fenntartása, eszközök, és ezekre havi 100 ezret számolunk fix költségnek (ez szerintem túlzás, de nem vagyok képben az ilyen vállalkozások terheivel), akkor nettó 250 marad neki havonta. Ez nem a világ legjobb fizuja nyilván, de sok diplomás irodai alkalmazott sem keres ennyit…
Vagy rosszul gondolom?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!