Miért nem tudnak az emberek annyit mondani, hogy, köszi, de nem jövök?
Új embert keresünk a munkahelyemre. Sok a jelentkező, vannak, akik szimpik az interjún, és behívjuk őket próbanapra. Most már elég sokszor előfordult, hogy a jelölt kedves, mosolygós, igen, ő szeretne jönni, megbeszéljük a napot, aztán szó nélkül eltűnik, és nem jön. Telefont nem veszi fel, SMS-re nem válaszol.
Miért olyan nehéz annyit mondani, hogy nem ez volt az elképzelése, és köszöni a lehetőséget, de nem akar jönni.
És nem csak 1-2 emberről van szó, hanem sajnos egyre inkább ez a gyakori. :(
"Sajnos" tavaly voltam jó pár interjún ( elég gázokon is!).
Engedj meg pár, számomra ennyi infóból észlelhető lehetséges problémát.
1. Én azt sem értem, hogy mi ez a nagy intenzitás, rohamtempó nálatok. ( Ha jós lennék, azt is megkockáztatnám most, hogy fogadjunk, hogy az emberek is gyakran forognak nálatok..)
Nekem ez sem teljesen felépített, megtervezett, jól összeszedett folyamat, ahogy lebonyolítjátok eleve az egészet:
"Ha valakit behívunk állásinterjúra, akkor vagy az a vége, hogy megmondjuk, hogy köszönjük, de nem, vagy behívjuk próbanapra. "
...akik mosolyogva rábólintanak, hogy oké, akkor jövök holnap reggel próbanapra, aztán eltűnnek, "
-> Tehát össze sem vetitek pl. az aznapi többivel,( pl ki mennyire tűnt lelkesnek, kinek miylen tapasztalata van, ki milyen tulajdonságokkal lenne nálatok jó-, hanem rögtön, mondhatni instant a végén, nem is méritek össze a jelentkezőket, hanem azonnal behívjátok vagy elutasítjátok?
Végülis ez nem feltétlenül rossz, mert gondolom tudjátok, mit/kiket kerestek már.
De ide egy jó tanács, ha félsz attól, hogy nem szól a próbanap lemondása végett:
Akkor semmiképp ne rakd HOLNAPRA. Gyakorlatilag aki valóban vacillál, annak esélye sincs, miután rábólintott, hogy lemondja holnapra. (Mivel így valóban elég hülyén jön ki, hogy bent volt nálatok délután 15-ko interjún, megbeszéltétek a holnap reggelt, este meg nem fog valószínűleg hívni. Szóval érdemesebb adni pár napot, mert legalább az arányokban ha nem is akarják, szerintem többen jelzik közben, hogy bocs mégsem.
2. Biztos, hogy minden alapvető információt az interjún a munkáról/fizetésről (!) megadsz nekik?
Ha meg tukmálós értékesítés a feladatkör konkrétan, akkor eleve nagyobb a lemondók aránya, mert nem egy szeretett terület. A szinte csak a jutalékokból való megélés meg eleve ótvar dolog pl.
3. rossz a híre.
De ha ilyen nagy az arány, akkor én tényleg javaslom, hogy ne minden esetben egyből az interjú után hívjátok be őket ( amúgy sem ez az általános), maximum ha téynleg 100%-ra őt képzelitek oda.
Amúgy meg szimplán ígérjétek meg, hogy holnap- vagy 2 napon belül legkésőbb visszajeleztek midenképpen ( vagy ha nincs kapacitásotok, akkor hogy 2 napon belül jeleztek mindenképpen, ha mégsem, akkor az nemet jelent).
És akkor már talán úgy, hogy alszik rá 1-2-t, nagyobb eséllyel fogja azt mondani a próbanapra, hogy bocs nem.
Direktbe senki nem akar szinte konfrontálódni, és azzal ha neki ez nem fekszik vagy nem tetszik, ti meg "kierőszakoltok" képletesen szólva rögtön egy választ , hajlamosak inkább rábólintani, mert nem akarnak magyarázkodni, na meg nemet sem szeretnek mondani az emberek, stb.
(Mondjuk én mindig odaszóltam, ha lemondtam valamit mégis, 100%-ig nem lehet ezt kiszűrni)
Hány olyan kérdést lehet olvasni ebben a témakörben, hogy "hogy mondjam meg próbaidő alatt, hogy kilépek", vagy "hogy mondjam meg, hogy ez meg az nem tetszik". Az emberek egy része nyuszi és nem meri kinyitni a száját.
Bár ott az érem másik oldala, hogy egyszer még diákmunkásként a felmondási időm letelte (az akkor asszem 2 hét volt), és kilépőpapír aláírása után még teljes természetességgel küldték át a következő heti beosztásom, azzal az ígérettel, hogy majd zsebbe. Nem az, hogy nem kellett volna a pénz, hanem én inkább meghaltam volna, mint hogy még egy napot bemenjek... Na akkor én is rájuk nyomtam a telefont.
Igen, ezért is jeleztem, hogy kicsit furcsa: "Oké, akkor jövök holnap reggel próbanapra," - Oké, de a bejelentést előtte napon meg kell tenni, én úgy tudom... Most vagy akkor mégsem jelentik be őket, vagy rögtön interjú után elkérik az adatait a másnapi bejelentéshez.
Vagy netán csak szófordulata volt a "mégsem jelennek meg a holnapi próbanapon"...
Szóval a részeltekben van némi kérdéses dolog. :)
Mellesleg személy szerint is rühellem a próbanapozást. Erre van a PRÓBAIDŐ.
Nem hiszem, hogy ennyire ne tudná eldönteni valaki, vagy ennyire sok munkavállaló jelentkezne, hogy ő külön próbanapokat is tartson( pont hogy tele van minden azzal, hogy kevés a jelentkező, ebből még kevesebb az értelmesebb: ergo ha normális cég lenne, maximum csak x embert hív be próbanapra/félpróbanapra, ha még normálisabb, akkor meg eleve nincs próbanap, mert a PRÓBAIDŐ (3 hónap) pontosan ezt a célt szolgálja.
Cég szempontjából elhiszem, hogy fontos dolog lehet, de munkavállaló szemszögből ez egy plusz bizonytalan időtöltés: kifizetnek-nem fizetnek, felvesznek-nem vesznek.. Nem azt mondom, hogy nincs az a helyzet, ahol mondjuk van 3 DARAB befutód, és azokból behívod azt A DOBOGÓS 3-AT próbanapra, mert mondjuk nem tudod eldönteni.
HA egy cég ezt nem így csinálja, akkor az bizony szervezetlen és alja munkáltató benyomásáét kelti. (Márpedig azt írta a kérdező, hogy ők mindekit behívnak, aki átmegy az interjún.. ez nekem is komolytalan)
Bocsi, de van már ezekben "sajnos" kellő tapasztalatom, hogy rálássak. :) Mivel véleményt kérdeztél, talán hatékonyság szempontjából kérdezted, ezért igyekeztem rávilágítania gyenge pontokra. Ha csak panaszkodni, akkor meg tök mindegy. ( link emberek meg mindig lesznek, de törekedni kell a hatékonyságra szerintem mindkét oldalról)
Ugyanezt tapasztaltam én is.
Sőt, sokszor az állásinterjúra sem jönnek el, holott telefonon megbeszéltük.
A mai generációra jellemző ez igazán, a 35-40 évesek azért jobban kommunikálnak.
És nálunk is minden hivatalos, próbanapra bejelentve, kifizetve, határozatlan idejű szerződés, három hónap próbaidővel, és egy picit több, mint a minimálbér.
És mi is sokszor hirdetünk, és megkaptuk már, hogy mi ez a fluktuáció, de erre is van magyarázat, bár sokaknak nem jut el el... Kapásból 3 kismama lett a mi 15 fős részlegünkön az elmúlt évben, és nálunk tilos terhesen dolgozni.
De az az igazság, hogy nagyon nehéz értelmes, tisztelettudó, alázatos dolgozót találni!
"és egy picit több, mint a minimálbér"
de jó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!