Melyik fizet jobban? Ezekről BME-s szakokról mit érdemes tudni? Építészmérnök, építész, belsőépítész, építőmérnök (azon belül épületszerkezeteket terveznék), vagy pedig villamosmérnök?
Ezek között gondolkozok, mindegyik tetszik de nem igazán tudok dönteni.
A rajzolással jóban vagyok, a matek és a fizika sem rossz, és valószínűleg matek emelt érettségit teszek.
Hát azt azért hozzá tenném, hogy BME gépész villamosmérnök ismerőseim közül elég sokan nettó 300-al kezdtek Budapesten :D Persze függ a nyelvtudástól is, meg attól, hogy milyen helyeken és milyen pozicióban próbálkozol.
Építőmérnök szép szerteágazó képzés, azt azonban jó ha tudod, hogy az esetek 90 %-ában a többi mérnöki szakhoz képest pocsék fizetésért dolgoznak az emberek ebben a szakmában.
Budapesti ismerőseim mesélték, hogy a fővárosban is csak ilyen 150 ezer nettót ajánlanak kezdésként, ami valljuk be semmire sem elég... Nem elég, hogy kevesebbel kezdesz mint más szakterületen, de ez a kevés fizetés is jóval lassabban fog nőni sajnos :(
Ha kicsit magasabb fizetést akarsz elérni kivitelezésben mondjuk, azért meg a sz*rt is kihajtják belőled. Hétvégente is munkavégzés, rengeteg túlóra és kb semmire sincs időd. (Ismerőseim tapasztalata alapján a cégek 3/4-e a túlórákat sem fizeti, van egy fix béred aztán legyél boldog vele..)
Én így utólag elkerülném ezt az egész építőipart. Lehet azon is gondolkozni, hogy mennyire fog az építőipar fellendülni amikor 2020tól csökken az EU támogatások nagysága.
Az, hogy egy mérnök általánosságban jól keres egy hatalmas tévhit. Igaz ez a gépészekre, jármű villamos mechatronikai mérnökökre, infósokra. Agrár, élelmiszer mérnök pl: teljesen kuka. Építő pl:ezeknél picit jobb , de amúgy megélhetés szempontjából teljesen zsák utca.
Komolyan ezeken a területeken aki ambiciózus és a nyelvtudása is frankó, olyan fizetést érhet el itthon is, hogy hihetetlen.
Építőipar meg a feléért elviszi a teljes szabadidődet.
Építőmérnökként (MSc) csak megerősíthetem az előttem szólókat. Az építőipart messzire kerüld el. Kezdésnek a n. 150 e is max a fővárosunkban általános, vidéken annyit sem fizetnek. Mindezt feketén. Hivatalosan (ami számít betegség, nyugdíj, gyerekvállalás esetén) a minimálbért kapod meg, ami jelenleg n. 107 e Ft.
Kivitelezésben általában jobban lehet keresni, mint irodán, de ott meg kéthetente van 2 szabad napod, a szabadságaidat csak télen, leálláskor veheted ki, és a napi munkaóra is 10 felett van (mindezt n. 250e Ft-ért).
Ez addig működik ameddig anyu-apu eltart. Majd ha jönnek a számlák, és terveznéd a további életed akkor rájössz.
Tudnod kell annyit keresni, hogy családot vállalhass, törleszd a lakást, házat, autót stb.
De míg egyedül élsz, akkor is elvárható lenne, hogy egy albérletet rezsivel együtt ki tudj fizetni. És amellett szórakozni/utazgatni is tudni kell, hiszen az életet élvezni is kell! Hát ez az építőipari bérek 98 %-ával nem fog menni az tuti. (Esetleg ha heti 6-7 napot dolgozol kivitelezésben napi 12 órában, de annak meg mi a franc értelme van? Az megint csak nem élet).
pl: Ismerősöm is rajongott a történelemért, oktatta vagy 5 évig. 30 évesen korára se tudta eltartani magát belőle.
Összecsomagolt, és azóta Németországban melózik valami kétkezű munkát. Ennyit a nagy elvekről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!