Miért gondolják azt a cégek hogy a gyakornokok ingyen is dolgoznak nekik?
Utolsó éves egyetemista vagyok, szeptembertől kell megcsinálnom a gyakorlatot, ezért elkezdtem keresni gyakorlati helyet, hátha sikerül már nyáron elkezdeni a gyakorlatot.
Sajnos olyan megyében lakom, ahol kevés a normális munkalehetőség, de megpróbáltam keresni a lakóhelyemhez közeli helyet, hogy ne kelljen napi 1-1,5 órát utaznom.
Találtam is egy helyet, ahonnan rögtön másnap hívtak is, elmondtam mikor tudnék kezdeni, stb. Ahogy hallgatta az illető a végén nagyon lelkes lett. Meg is beszéltük péntekre az interjút, de gyanús volt, hogy ilyen könnyen találnék munkát, ezért megnéztem újra a hirdetést, az alján ott szerepel kis betűkkel, hogy fizetés az első 6 héten nincs utána a jogszabályi minimum (azaz a minimálbér 30%a időszakra leosztva).
Az egyetem mellett végig dolgoztam szakmába vágó helyeken is, de egyébként sem értem miért gondolná azt egy cég, hogy bárki is ingyen dolgozna nekik?
Szerintetek ma visszahívjam őket és mondjam le az interjút vagy csak írjak egy emailt hogy nem dolgozom ingyen (hisz ez utóbbi hozzájuk illően költséghatékony módszer).
Megfordíthatnánk a kérdést:Miért gondolod, hogy a gyakorlatért fizetnek?
De tényleg, én tavaly januárban diplomáztam, előtte nyáron kellett egy 6 hetes gyakorlatot teljesítenem. Jó kapcsolatban voltam a csoporttársaimmal, folyamatosan kommunikáltunk, akik más szakirányra jártak azoknak a szakirányfelelőse keresett gyakorlati helyet. Én magamnak kerestem, mert a mi szakirányunkon ez nem működött. Sőt 3X kellett odavissza ingáznom a gyakorlati hely HR-ese és a szakirányfelelősöm között, mert addig szivatott a papírmunkával, hogy már úgy nézett ki, hogy a HR-es rámun és elküld a sunyiba. Nem győztem mentegetőzni. 6 hét helyett 4-re tudtak felvenni. Természetesen fizetésről szó se esett, örülhettem hogy ingyen felvettek. Persze lehet más egyetem más szakán ez máshogy megy. Én sok embert ismerek az egyetemen különböző karokról, szakokról, de senkinek nem fizettek. Max volt 1-2szerencsés aki alapból dolgozott egy cégnél a suli mellett, ami tudott neki megfelelő gyakorlati pozíciót adni. Az is úgy nézett ki, hogy a sima melóját fizették és mellette bejárt pluszba ingyen "gyakorlat"címszóval. A másik srácnak meg ugyanez volt csak a sima melóért kapta a fizetést és kapott egy igazolást, hogy megcsinálta a gyakorlatot (nem járt be pluszba). Még talán ő járt a legjobban.
Így érthetőbb, de ha úgy nézed, akkor a fénymásolást is meg kell csinálnia valakinek, hisz ha nem lenne ingyenes gyakornokuk, akkor fizetniük kellene valakinek, persze amíg találnak ingyenes "munkaerőt", aki ingyen elvégzi nekik, addig eszükben sincs fizetni. Mindenesetre szerintem a fénymásolás nem gyakornoki munka, viszont vannak hasonló diákmunkák, ahol a fénymásolásért is fizetnek. Nálam a gyakornokság ott kezdődik, hogy szakmába vágó munkát csinálok, mégha az alapokat is, de a fénymásolás semmiképp nm tartozik ide.
Egyébként voltam már korábban olyan marketinges cégnél is interjún ami szintén gyakornokként hirdette az állást, ott már komolyabb feladatokat kellett volna végezni - persze tőlem távol áll a marketing, így nem vállaltam - de ott is ingyen kellett volna dolgozni.
Én ezt másképp gondolom, véleményem szerint ha rendesen tanulsz, jó átlagot érsz el, akkor kapsz azért is "fizetést", tanulmányi ösztöndíj formájában, ezen kívül ha még kiemelkedőbb a tanulmányod, akkor el lehet nyerni egyéb ösztöndíjakat is, például ismerek olyat, aki több, mint havi 100 ezer forintot kap ösztöndíj formájában, tehát ez is egyfajta fizetség azért, mert ülsz az órákon és tanulsz. Tehát ha hajlandó vagy tanulni, akkor igen is fizet valaki, mégpedig az állam, az egyetem vagy egyéb intézmények akik ösztöndíjat hirdetnek azért, hogy bent ülsz órákon.
Nálunk nem félévente kell gyakorlatot csinálni, hanem az utolsó félévben, amikor már megvan minden tárgy, tehát itt jobb esetben a hallgató már használható tudással rendelkezik, nem pedig fénymásolni akar. Nyilván ez pl. egy ápolóképzőnél másképp megy, hisz ott szükség van minden félévben gyakorlatra is, ami közben megmutatják mi hogy zajlik, a kórházi "oktatók" ideje megy rá a tanításra, tehát itt nem várható el fizetség. Viszont szerintem egy olyan munkahelyen, ahova a hallgató a már megszerzett tudással megy és max. az első 1-2 hétben kell elmondani neki mi hogy megy, majd rá lehet bízni önálló kisebb projekteket ott szerintem már elvágható fizetség.
Pl. ami miatt felmerült bennem a kérdés az egy HR gyakornoki munka volt - itt nem akartak fizetni- (annyira nem vonz a terület, de gondoltam kipróbálnám), a munkaleírásban nem fénymásolás volt, hanem interjúk szervezése, lebonyolítása, csoportos tájékoztatók lebonyolítása, munkavállalók értesítése, tájékoztatása és még sorolhatnám. Úgy gondolom, hogy ezek olyan feladatok már, amikért elvárható fizetség, hiszen önálló munkavégzéssel jár, a cég ezáltal előrébb lesz, így véleményem szerint a munkavállaló jogosan vár érte jutalmat.
Egyébként pl. épp most nézegetem a Telekom és az Audi gyakornoki hirdetéseit, sehol sem várnak el ingyen munkát, az Audiban egy ismerősöm gyakornokként minimálbért kapott, a Telekomnál egy ismerősöm pedig a gyakornoki ideje alatt jóval a minimálbér felett, ezért is volt számomra ez új, hogy van aki hajlandó ingyen dolgozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!