Állásinterjún illetlenségnek számít, ha a főnök letegezi az idősebb interjúalanyt?
A főnököm elég jófej és laza fickó, 45 éves, de sokkal inkább 30alattinak néz ki. Ma jött a céghez egy idösebb férfi munkát keresni, kb 55 éves, és a főnökkel akart beszélni. Odahívtam a górét, az pedig szia-vel köszönt az öregnek, és kezet nyújtott neki. Erre az öreg fennhangon kikérte magának a tiszteletet, hogy őt ne tegezze le senki. Mondanom sem kell, hogy ezek után nem ö lett az új kollégánk :D
Ebben a szituban valóban akkora tiszteletlenség volt a főnöktől, hogy letegezte az öreget? Mert szerintem sokkal inkább csak az öreg volt karótnyelt boomer, de erről megoszlanak a vélemények.
Karótnyelt boomer volt igen, de a főnöködtől is tiszteletlenség volt. Egy biztos, az a jelentkező nem illett arra a munkahelyre.
Remélhetőleg talál neki megfelelőt, és nektek is lesz egy lazább új kollégátok.
Te sem a tiszteletről vagy híres. Egy 55 éves neked öreg?
Állásinterjún középkorúak nem igazán szoktak megegyezés nélkül tegeződni, szóval igen, szerintem kissé tapintatlan volt a főnök. Legalább megkérdezhette volna, hogy oké-e az interjúalanynak, ha tegeződnek.
Ebben a helyzetben valóban kétféle nézőpont létezik. Magyarországon a tegezés/magázás kérdése érzékeny téma lehet, különösen az idősebb generációk számára. Az idősebb férfi valószínűleg megszokta, hogy a formális helyzetekben, például egy állásinterjún, a magázódás az alapértelmezett. Az ő szemszögéből ez valószínűleg a tisztelet hiányának tűnt.
A főnök részéről viszont a tegezés inkább a laza, barátságos hozzáállás jele lehetett. Ha a főnököt jófejnek és lazának tartod, valószínű, hogy nem volt szándékában tiszteletlen lenni. Azonban egy ilyen formális helyzetben, amikor nem ismeri az illetőt, a magázódás biztonságosabb választás lett volna, főleg az idősebb generációval szemben, akik ezt elvárhatják.
Végső soron talán egyik fél sem volt "teljesen hibás", csak eltérő kulturális elvárások és szokások ütköztek össze. Az idősebb férfi viselkedésében pedig valószínűleg volt némi túlérzékenység is.
"Ebben a szituban valóban akkora tiszteletlenség volt a főnöktől, hogy letegezte az öreget?"
Igen, és nem is csak azért, mert "öreg", vagyis idősebb volt nála a jelentkező. Hanem azért, mert egy olyan hivatalos szituációban, mint egy állásinterjú, bizony a magázódás az alapértelmezett, akkor is, ha napra pontosan egyidős a két fél. Én az "öreg" helyében azért ennyire nem sértődtem volna meg, pláne nem adtam volna hangot a dolognak, de bizony én is egy "kevésbé szimpatikus" polcra raktam volna magamban a főnököt, aki ilyen tiszteletlen módon viselkedik az interjún.
Megértem, hogy a főnököd laza és jófej, de attól még tisztában kéne lennie azzal, hogy milyen társas helyzetben hogyan illik viselkedni. Ha figyelembe vette volna ezt is, de a lazaságát, barátságosságát is át akarta volna adni, akkor az lett volna a helyes, ha udvariasan megkérdezi, hogy tegeződhetnek-e a továbbiakban. Így már mindjárt más lett volna a dolog.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!