A jövő generációnak miért nem értelmes szakmákat adnak?
Mi az értelmes szakma?
Nagyon sokáig ez ment amit te is most írsz, hogy a fizikai munkák fognak megszűnni, mert pik-pak a robotok kiváltják az ilyen monoton kézi munkákat, aztán most bejött az AI és kiderült, hogy pont a programozok, irodai alkalmazottak lehetnek azok akik első körben nagy bajba kerülnek.
Meg eleve az ilyen értelmes szakmák, ahol gondolkozni is kéne és nem csak fát vágni, amit nem tud egy robot/AI kiváltani azt feltételezné, hogy az embernek legyen némi sütnivalója, képessége is és ne csak szorgalma. Ez meg bőven nem megugorható minden ember számára, valószínűleg még az egyetemet végzettek között is sokan vannak akik ez nem menne.
Nekem már nagyon régen az az érzésem, hogy csomó felesleges munkahely van, ami csak arról szól, hogy valahol lehessen dolgozni, aztán ezek a helyek ha másképp nem, szociális alapon fenn fognak maradni. (lásd. csomó helyen szándékosan lassítják az AI terjedését, hogy ne kerüljenek nagy tömegben utcára az emberek)
Lehetetlen megjósolni, mely szakmák lesznek kelendőek a jövőben.
Az én szülőfalumban majdnem mindenki a közeli erőműben dolgozott. A barátaim többsége a környező falvakban élt, az ő szüleik is az erőműben dolgoztak, és csomóan közülük teljesen evidensnek vették, hogy majd ők is mennek az erőműbe dolgozni nyugdíjig, mert a nagyfater is ott dolgozott egész életében, fater is ott dolgozik, nyilván ő is ott fog, de lehet, hogy még a gyerekeik is. Pár ember tanult szakmát szakiskolában vagy utána, biztos, ami biztos alapon. És milyen jól jött azoknak, akik így tettek, mert építik le az állományt az erőműben folyamatosan. Vagy olyan esetek is vannak, mint pont az egyik gyerekkori barátom, aki balesetet csinált, kirúgták, és teljesen megzuhant a gyerek, azt hitte, vége az életének, és soha többé nem fog munkát kapni (de, kapott), egyszerűen nem volt B terve.
Én vendéglátóipariba jártam, érdekelt, meg szerettem is csinálni, illetve otthon folyton azt hallgattam, hogy menjek a vendéglátásba, enni meg inni mindig fognak. Covid alatt jöttem rá, hogy ezen az alapon sírásónak kellett volna menni, mert nem, nem fognak mindig étteremben enni, meg kocsmában inni az emberek, ellenben meghalni szükségszerűen meg fognak.
Nincs gyerekem, de ha fiatalabb családtag (unokaöccs, -húg, vagy fiatalabb unokatestvér) tanácsot kér tőlem, hogy mit tanuljon tovább, annyit tudok mondani, hogy amit szeretne, ami érdekli. Egyrészt mert teljesen bizonytalan, hogy alakul a jövő, de ezzel nem stresszelném őket még, másrészt meg szerintem eleve vad, hogy 13-14 éves gyerekeknek dönteniük kell arról, hogy majd 4-5 év múlva ők ápolók vagy jogászok akarnak-e lenni, mert ugye ilyenkor kell jelentkezni középiskolába, és dől el, hogy szakiskolába mész, vagy gimnáziumba, és utóbbi után minimum egy OKJ-t illik elvégezi ahhoz, hogy értékes legyél a piacon, de inkább az egyetem a szokás. Engem még úgy, hogy szakmám volt, is toltak volna a tanáraim, hogy jól megy ez, vagy az a tantárgy, jó lett az érettségim, jelöljem meg ezt meg azt a szakot, biztos felvesznek - oké, csak én meg álltam ott, hogy 19 éves vagyok, egy év munkatapasztalattal, gőzöm sincs, mit akarok kezdeni az életemmel. Kb. 23 éves koromban, kicsivel több tapasztalattal találtam meg azt, amivel később szeretnék foglalkozni, és akkor mentem egyetemre is. De simán lehet, hogy nemsokára levált egy algoritmus, vagy átalakul az emberek életstílusa annyira, hogy a munkámra már nem lesz szükség, akkor itt lesz az ideje találni valami mást, ami érdekel annyira, hogy kitanuljam és legyen tőle munkaundorom.
"Eleve ennyi emberre sincs szükség a bolygón"
A bolygónak pont nincs szüksége egy darab emberre sem. Ahogy egy darab gepárdra, tölgyfára, lódarázsra sem.
A cél nem a jó társadalom, hanem a jó gazdaság. Ehhez nem kell összeesküvés, ez egy paradigma. A jó gazdaságtól várjuk, hogy majd mindenre ad pénzt.
A legtöbb innováció célja az élőmunka kizárása, mert azon sok az adóteher.
Mivel mindenkiben ott a remény, hogy egyszer a gazdagok közé tartozik, ezért szemet huny a brutális tőkekoncentráció felett. Úgyhogy az egyes szakmák egyre rövidebb ideig fognak tartani, s mivel mi magunktól nem állunk át másik paradigmára, így a természet oldja meg: összeomlik az egész. Így hát víztisztásra, katonáskodásra tanítsd a gyereked másod sorban, első sorban meg pénzes szakmák valamelyikére...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!