Ezért érdemes volt nyelvvizsga nélkül kiadni a diplomákat?
Nem provokatív kérdésnek szánom, csak a minap állásinterjún voltam, ahol az interjúztató egyik pillanatról a másikra átváltott angolra és úgy folytattuk a diskurzust. Ez gondolkodtatott el, hogy tulajdonképpen azok, akik nyelvvizsga és bárminemű nyelvtudás nélkül kapták meg a diplomájukat egyáltalán nincsenek előrébb, mert multiknál a nyelvtudás a beugró.
Persze ez nem azt jelenti, hogy minden munkahelyre ez jellemző. Az esetemben német multiról van szó, azért ezzel példálózok.
/Ami engem illet nyelvvizsgám is van és nyelvtudásom is, tehát nem rólam szól a kérdés./
Ennek a kormánynak az az érdeke, h minél kevesebb magyar beszéljen angolul - aki csak a kormány propagandasajtójából tud tájékozódni az eltorzított valóságról, az elhiszi a kormány hazugságait, és rájuk fog szavazni.
Ennyi van mögötte, nem több. Mint ahogy az oktatás teljes lerombolása és minden más intézkedésük mögött is a saját maguk hatalomba bebetonozása és a folyamatos lopás áll, semmi más.
A zemberek Magyarországon, akik magyarul magyarkodhatnak, magyarul magyarul beszélnek mindig is a könnyebbik utat választották eddig is. Tehát egy nyelvtudás nélküli tuti olyan állást fog keresni magának, ahol szintén a könnyebbik utat fogja magának megtalálni. Több lehetőség van elhelyezkedni Mo.-n, igaz ehhez is inkább szükséges a protekció, semmint a tudás lenne az érték.
Mo. előre megy, nem hátra.
A munkaerőpiac majd szűr, nem kell aggódni.
Amúgy én közgazdász, adószakértő vagyok, dolgoztam már kis magyar cégnél, nagy multinál, most szabadúszó vagyok 20 éve, soha nem kellett a munkámhoz nyelvtudás.
Akinek nincs nyelvvizsgája/nyelvtudása, az nem jelentkezik oda, ahol ez követelmény. Legalábbis ha van egy kis esze.
Ettől függetlenül szerintem minden felnőttnek alap kéne hogy legyen, hogy legalább egy idegen nyelven tud, de Magyarország nem áll túl jól ilyen téren.
Én anno az érettségi előtt nyelvvizsgáztam, mert úgy voltam vele, hogy középiskolában végig tanultam angolt, az egyetemen meg már nem fogok, akkor sokkal egyszerűbb lesz frissebb tudással a nyelvvizsga. Meg is lett elsőre, pedig semmilyen külön nyelvórára nem jártam. Csomó volt évfolyamtársamnak még azért ragadt bent a diplomája évekre, mert nem volt nyelvvizsgájuk. Persze gondolom 2020-ban ők is megkapták, amit mondjuk nem érzek túl igazságosnak, de már nem különösebben érdekel.
Az a baj veled, hogy kevered a papírt a tudással. Nekem van nyelvvizsgám (közép angol, szaknyelvi angol, közép spanyol), ettől függetlenül 5 évig dolgoztam magyar projekten, hiába értem kiválóan a nyelvet, egyiket sem használtam aktívan, nem tudok magabiztosan megszólalni és most, hogy újra állást keresek, ez nagyon sok problémát okoz.
És nem is tudnám letenni itt és most újra a nyelvvizsgát, valószínűleg fél év intenzív felkészülés kellene hozzá.
Ennyit erről.
Nem minden diplomás munkához kell nyelvtudás.
Pár példa:
Óvónő, matek tanár, mérnök.
Mert a nyelvvizsga csak egy papír, nem biztos, hogy mögötte valós tudás van. Nekem pl van középfokú nyelvvizsgám, de mivel nem használom az adott nyelvet, lehet már két mondatot se tudnék kinyögni. Viszont vannak emberek, akik nyelvvizsgával nem rendelkeznek, mégis folyékonyan beszélik az adott nyelvet.
Nyilván állásinterjún ki fog derülni a valódi tudás. Viszont nem kell minden munkahelyre idegen nyelv ismerete.
A multik felénél és a kkv 80%-ában nincs szükség aktív nyelvtudásra. SSC-kben fontosabb, illetve külföldi munkavállalásnál.
Műszaki területen tanultam és dolgozom, itt a német megy még kicsit jobban, az állások kb 20%-ához elvárt vagy előny, mindenhol máshol angol közép-felsőfok.
A tudomány nyelve jelenleg az angol, szóval nem a nyelvtudásról és nem is a nyelvvizsgáról beszélgetünk, hanem kifejezetten az angolról.
Én még abban az időben szereztem diplomát, amikor bekerülni is nyelvvizsga kellett, nemcsak diplomát szerezni, így van nekem is. Ettől függetlenül nem érzek akkora különbséget nyelvvizsgás és nem nyelvvizsgás munkaerő között. A természettudományokban és műszaki területen a szakmádat sem tudnád, ha nem értenéd az angolt. A legtöbb szakembernek ezzel semmi problémája. Azzal van bajuk, hogy nem aktív az angoljuk.
Passzív angolt meg könnyű "elérni", elég hozzá az, ha teljesen magyar csapatba kerülsz 1-2 évre és nem beszélgetsz senkivel angolul.
A passzív angolja miatt pedig én senkit nem minősítgetnék sem szakmailag, sem kulturáltságra.
De ez csak az én véleményem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!