Mennyire nehéz/megterhelő a tanári munka más munkákhoz képest?
Milyen tekintetben nehezebb?
A tanár munkája sokkal kötöttebb mint például egy szoftverfejlesztőé.
A szoftverfejlesztőnek nem kell fegyelmeznie sem munka közben.
De leginkább azoknak a válasza lenne mérvadó akik próbálták mindkettőt, de minimum hogy lássanak bele a tanárok munkájába (nem csak úgy hogy volt diák).
Egyértelmű, hogy a tanáré.
Ma Magyarországon a tanároknál senki nem dolgozik keményebben.
Ezt már régóta tudja mindenki, nem is értem a kérdést.
Akik a sokkal könnyebbre szavaztak azok dolgoztak tanárként? Tudják hogy mit csinál egy tanár pontosan?
Ti mit is csináltok pontosan?
Sajnos sok tanár olyan amilyennek #1 leírta, de ha jól végzik a dolgukat, akkor valamivel nehezebb dolga van pl egy nyelvtanárnak mint egy fordítónak.
A fordító szabadon fordít - bár attól függ milyen munkát kap - a nyelvtanár meg felügyel a gyerekekre is, ha az osztály tagjainak semmi nyelvérzéke, akkor 20-szor kell elmagyaráznia ugyanazt. Az én egyik nyelvtanárom mondjuk pont olyan, hogy ha nem értesz valamit és szar dogát írsz akkor te vagy a rossz és a semmirekellő, aki nem bír tanulni. Nem ő tanít szarul, véletlenül se.
Ezzel szemben sík hülye vagyok az informatikához, de az infó tanárom egy szó nélkül elmagyarázza bármennyiszer, hogy mit kell csinálni, és kezdem megérteni az Access használatát :D
Szóval szerintem tanárfüggő.
A tanár akkor is átengedheti a gyerekeket, ha teljesen hülyék. Semmi következménye nem lesz.
De ha a szoftver nem jól működik, akkor a fejlesztőt kirúgják.
Akik itt írogatnak, azok szerintem se tanári, se szoftverfejlesztői munkát nem láttak még közelről. A hajam égnek áll.
Szoftverfejlesztő vagyok, valamint egyúttal belső tréner, meg egyetemi vendégoktató. Az anyám tanárnő volt. Szóval relatíve kompetensnek érzem magam.
"ha a szoftver nem jól működik, akkor a fejlesztőt kirúgják"
Orbitális marhaság! Ha a szoftver nem jól működik, akkor fogják, és kijavítják. Elképesztően mindennapos történet. Szerintem kevés olyan szakma van, ahol a fizetés és a felelősség hányadosa ennyire üdvözítő lenne. Ha egy kőműves elront valamit, akkor a megrendelő egy szar házban fog élni, ami megreped, megsüllyed, ilyesmi. Ha a szoftverfejlesztő elmér valamit, akkor kiad egy hotfixet, amit a megrendelő feltelepít, és kész vagyunk. Kicsit leegyszerűsítettem, de érted a lényeget.
Cserébe egy szoftverfejlesztőnek b.szott sok dolgot kell tanulnia állandóan: tervezési minták, kódolási elvek, félévente új technológiák, verziókövetők, üzemeltetés, tesztelés, automatizálás, ux tervezés, agilis keretrendszerek, csapatmunka, asszertív kommunikáció, kétévente új csapatba, projektbe betanulás, angol nyelv, önálló feladatmegoldás, nincs két egyforma feladat, és SOHA nincs tökéletes megoldás, állandó vita és kompromisszum.
A tanár ezzel szemben teljesen más kihívás. Szakmailag sokkal kevesebbet kíván meg, emberileg viszont SOKKAL többet. Az egyetemen oktatva tapasztalom, hogy mennyire nehéz megszólítani a hallgatókat, felkelteni az érdeklődésüket, megtalálni a közös hangot, és valahogy átadni valami használhatót. A tanár egy kiforratlan emberekből álló csoport operatív és szellemi vezetője, példakép. Könnyű belátni, hogy általában azokat a tantárgyakat szerettük, amikből jó tanárunk volt, ergo egy tanár befolyással van az egész életünk előmenetelére, ha akarja, ha nem.
Tanárnak lenni olyan, mint vezetőnek lenni 30 beosztottal: tekintélyt, bizalmat és figyelmet kell szerezned magadnak, megfelelően kiválasztani és egyénileg terhelni a beosztottakat, pontosan és korrekten számonkérni. Ha elcseszed, akkor jobb esetben "csak" negatívan befolyásoltad egy gyerek életét, rosszabb esetben pokollá tetted négy évig azokat az órákat, és a felelős mindig te vagy, mert ők csak gyerek. Ő leb.zizhat, lek.rvázhat, te fordítva nem teheted, és még ki sem rúghatod, mint egy főnök.
De ez még nem elég, mert míg egy szoftverfejlesztőnek ritkán kell ügyfeleznie, tanárként még szophatsz a szülőkkel is. Ami azért is különösen nagy élmény, mert míg a programozókról a sztereotípia a társalomban az, hogy zsenik, addig a tanárokról az, hogy lúzerek, ezért a szülő még meg is mondja, hogy kellene a kretén, férlenevelt gyerekével bánni. Márpedig ha a szülő nem tisztel, mit várjunk a gyerektől?
És akkor milyen ellentételezése van a kettőnek? Én úgy három-négyszeresét keresem egy tanár bérének, és nem is vagyok csúcs kereső a szakmában. Ha nem tetszik a cég, fogom magam, és elmegyek egy másik céghez. Egy tanárnak úgy általában az állam az egyetlen potenciális munkáltatója.
Az a pont, ahol mégis jobb a tanárnak, hogy az ő munkájának tényleg van emberi léptéken értelme. Szoftverfejlesztőként, amikor három napi munkával képessé tettem egy számlázó programot arra, hogy meg lehessen cserélni két oszlopot egy táblázatban, nos... valahogy nem lettem nagyon büszke magamra. Formálni egy fiatal ember nézeteit sokkal valóságosabb élmény. Nekem legalábbis.
"az év fele látogatás és mégis jön a fizetés."
Ez meg azért f.szság, mert sok más munkahelyen is lehet alibizve meglenni, de ez nem magát a munkát minősíti. Én ismerek a munkahelyem német anyacégénél olyan felsővezetőt, aki pofátlanabbul lopja a napot, mint a leglecsúszottabb, alkoholista tesitanár, de ettől nem mondom azt, hogy a részlegvezető bullshit munka, mert "csak megírsz 1-2 ppt-t, és jön a fizu". Azért sok az alibiző tanár, mert nincs miből válogatni.
Szóval szerintem a tanári munka egy kőkemény hivatás, aminek ma Magyarországon nulla a becsülete. Szerintem jól tanítani felelősségteljesebb, kimerítőbb, de értelmesebb élmény, mint egy multinál szoftvert fejleszteni, cserébe lassan megélni sem lehet belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!