Szerintetek maradjak ennél a cégnél hosszú távon? Illetve mi egy gyakornok feladata gazdasági területen?
A gyakornoki munkára eredendően két féle megközelítés van. Hogy egy munkáltató melyiket alkalmazza, illetve, hogy egy gyakornokhoz hogyan viszonyulnak a cégnél, az nagyban függhet a cégkultúrától, az ott dolgozók és vezetőik gondolkodásmódjától, de a gyakornok hozzáállásától is.
Az egyik, hogy ingyen/olcsó, de hozzá nem értő munkaerőnek tekintik, ezért mindenkinek a számára felesleges, időt rabló kuli munkáját rábízzák. Vagy esetleg még azt se, csak ne kelljen vele foglalkozni, mert a kvalifikáltabb dolgozók még a munka lepasszolást is tehernek érzik, illetve ha más csinálja, de ő felel érte, akkor több idő lehet rendesen kiadni és ellenőrizni, hogy jól végezte-e el, mintha ő maga elvégzi. Az ilyen helyen/típusú gyakornoktól egy idő után, vagy minél hamarabb próbálnak megszabadulni. Esetleg csak kivárják, míg magától, vagy a gyakorlati idő lejárta után magától elmegy.
A másik személet, hogy minél hamarabb meg akarják tanítani neki a munkához szükséges tudást és egyenrangú munkatársként kezelik. Amiben kell segítenek, ha kérdése van válaszolnak, de amúgy teljes értékű munkát bíznak rá és el is várják, hogy azt jól végezze. Az ilyen helyeken a gyakorlati idő letelte után általában egy kezdő, vagy akár teljes állást is felajánlanak az addigra már betanult és jól használható gyakornoknak.
Komolyabb multis környezetben kimondottan népszerű az utóbbi szellemben a management trainee státusz. Ez kifejezetten azt célozza, hogy valakiből néhány év alatt jól fizetett cégvezetőt képezzenek, ehhez viszont az a belépő szint, hogy az első években különféle pozíciókra kerül betanulni, hogy megismerje a különféle részlegek és munkakörök működését, szerepét, jellegét, ami később majd jobb rálátást enged neki vezetőként.
Az is lehet egy fontos mérlegelési szempont, hogy a gyakornoki fizetésért elvégzed, amit rád bíznak, de a többlet feladatokat, pláne, ha azok nem csak ilyen egyszerű és unalmas munkák, azokért kérhetnél többlet pénzt, jobb pozíciót. Pl. az ilyen képletezések, makrózások, átszervezési feladatok lehetnének akár önálló fejlesztési projektek, amiért külön jutalmat is kaphatnál a gyakornoki fizetéseden felül. Vagy lehetnének jó tárgyalási alap arra, hogy a gyakornoki státusz helyett vegyenek fel alkalmazásba komolyabb fizetésért. De ilyesmiről tárgyalni 3 hónap után még korai lehet.
Három hónap munkaviszonyban/gyakorlati időben még nem túl sok. Ilyenkor még nem biztos, hogy érdemes nagyon ugrálni a több/komolyabb feladatért. Lehet, hogy a kollégák is úgy gondolják, hogy "még meg se melegedtél ott", mit pattogsz. Ráadásul, ha te olyan tudást mutatsz fel, amivel ők nem rendelkeznek, akkor akár veszélyesnek is tarthatnak. Sajnos nagyon sok magyar cégnél (közintézményeknél különösen) jellemző a kontraszelekció. Vagyis, amikor a rátermettebb, képzettebb, nagyobb tudású beosztottat a főnök veszélyesnek érzi a saját pozíciójára. Nem biztos, hogy nálatok ez van, de nagyon könnyen előfordulhat. Egy csomó irodai munkában idősebb, kevésbé naprakész tudású emberek vannak, akik kifejezetten tartanak tőle, hogy lecserélik őket egy fiatalabbra. Ha a fiatalabb még egy csomó új trükköt is ismer, amiket ők nem, akkor ez az aggályuk csak fokozódni fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!